Втрата нюху негативно впливає на життя: що можна зробити

Втрата нюху негативно впливає на життя: що можна зробити

Аносмія – один з основних симптомів COVID-19. Хвороба може розвиватися як у молодих, так і у людей похилого віку. За деякими оцінками, від втрати нюху страждає 80-90% інфікованих коронавірусом людей. Як показують дослідження, більшість одужують через кілька місяців, але приблизно у 16% хворих на відновлення йде пів року або більше. За новими даними, до 1,6 мільйона американців мають хронічні проблеми із запахом через COVID-19.

На думку експертів, найбільш уразливі люди похилого віку. За словами доктора Джаянт Пінто, професора хірургії та спеціаліста із захворювань носових пазух у Медичному центрі університету Чикаго, відомо, що у багатьох літніх людей спочатку порушено нюх. І зараження COVID-19 ускладнює існуючу проблему.

Останні дані підкреслюють взаємозв'язок між COVID-19, літнім віком та втратою нюху. Коли італійські дослідники обстежили 101 пацієнта, госпіталізованих з приводу коронавірусу від легкого до помірного ступеня тяжкості, через шість місяців у 50 виявили об'єктивні ознаки погіршення нюху. У осіб старше 65 років майже вдвічі більше шансів на тривалі симптоми, старше 75 років – більш ніж у 2,5 раза.

Відео дня

Аносмія у літньому віці

Більша частина людей віком від 65 до 80 років мають певний рівень втрати запаху, або нюхової дисфункції. Для тих, хто старший, цей показник сягає 80%. Люди з аносмією часто повідомляють про занепокоєння з приводу безпеки, менше задоволення від їжі та погіршення якості життя.

Але оскільки здатність виявляти, ідентифікувати та розрізняти запахи поступово знижується, до 75% людей похилого віку з деяким ступенем втрати нюху не усвідомлюють проблеми.

Причини втрати нюху в похилому віці

Вважається, що на втрату нюху з віком впливає безліч факторів, включаючи:

  • зменшення кількості нюхових сенсорних нейронів у носі, які необхідні для виявлення запахів;

  • зміни у стовбурових клітинах, які поповнюють ці нейрони кожні кілька місяців;

  • атрофія центру обробки запахів у головному мозку, званого нюховою цибулею;

  • скорочення мозкових центрів, тісно пов'язаних з нюховою цибулею, таких як гіпокамп – область, що має центральне значення для навчання та пам'яті.

Аносмія та якість життя

За словами доктора Сандіп Роберт Датта, професора нейробіології Гарвардської медичної школи, нюхова система відіграє ключову роль у підтримці емоційного благополуччя та пов'язує зі світом.

Втрата нюху призводить до того, що люди почуваються дезорієнтованими. Загальні наслідки аносмії включають втрату апетиту (без запаху смак сильно порушений). У людей похилого віку це може призвести до втрати ваги, недоїдання, слабкості, неадекватного догляду за собою та нещасних випадків, викликаних витоками газу або пожежами.

Аносмія також пов'язана в різних дослідженнях з більш високим ризиком смерті для людей похилого віку. Одне дослідження показало, що в людей похилого віку з нюховою дисфункцією майже втричі більше шансів померти протягом п'яти років, ніж у людей похилого віку, чий нюх залишився незмінним.

Пінто також підкреслює, що нюх сигналізує про те, як працює нервова система та наскільки добре загалом працює мозок. Згідно з оглядом, опублікованим раніше цього року, 90% людей із хворобою Паркінсона на ранній стадії та понад 80% людей із хворобою Альцгеймера мають нюхову дисфункцію – симптом, який може передувати появі інших ознак хвороби.

Лікування

Лікування аносмії, пов'язаної з неврологічним захворюванням чи травмою голови, не існує. Що стосується COVID-19, поки що невідомо, як саме вірус викликає нюхову дисфункцію, проте багато дослідників зараз над цим працюють.

Деякі експерти рекомендують тренування нюху, відзначаючи докази ефективності та відсутність ознак шкоди. Це включає вдихання чотирьох різних запахів (часто – евкаліпта, лимона, троянди та гвоздики) двічі на день по 30 секунд кожен, зазвичай, протягом чотирьох тижнів. Іноді практика поєднується із зображеннями предметів, що нюхають, що є формою візуального підкріплення. Чарльз Грір, професор нейрохірургії та нейробіології в Єльській школі медицини, вважає цей метод стимуляції нюхової системи дієвим.

Подібний метод нюхового тренування вивчався у 2017 році: проводилося рандомізоване контрольоване дослідження, яке демонструє метод навчання нюху за допомогою випадкових концентрацій ефірних олій.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки