Лікування атопічного дерматиту: нові дані вчених

Лікування атопічного дерматиту: нові дані вчених

В процесі великомасштабних досліджень вдалося з'ясувати, що у хворих з атопічним дерматитом (АД) при ураженні голови, шиї та обличчя відзначається значне зниження якості життя, що зумовлено більш тяжким перебігом цього захворювання.

"Незважаючи на те, що ми знаємо, що поразка шиї, голови, обличчя та рук завдає хворим з атопічним дерматитом чимало проблем, існує досить обмежена база щодо поширеності цього захворювання та його впливу на якість життя людей з такою патологією", - розповів під час онлайн конференції на віртуальному симпозіумі, який називався "Революція атопічного дерматиту", його автор, доктор медичних наук Лоуренс Ф. Ейхенфілд.

Відео дня

Як проявляється АД

Атопічний дерматит є хронічним запальним ураженням шкірних покривів. Як правило, захворювання починається в ранньому дитинстві і продовжується або періодично загострюється у дорослому віці. Найчастіше у хворих виявляється щодо нього спадкова схильність. Досить часто атопічний дерматит поєднується з бронхіальною астмою, алергічним ренітом, харчовою алергією, а також деякими шкірними інфекціями, що характеризуються рецидивуючим перебігом.

Отримані дані здивували самих вчених

Під час проведення цього дослідження професор дерматології та педіатрії Медичної школи Сан-Дієго Каліфорнійського університету Ейхенфілд спільно з колегами провів огляд та оцінив стан 533 пацієнтів із когорти TARGET-DERM AD. Дослідження було розпочато ще у 2019 році, огляд хворих було проведено на 44 громадських та академічних сайтах у США.

Для отримання більш точних результатів пацієнтів було вирішено розділити на кілька вікових категорій: дорослі, підлітки та педіатричні пацієнти, які страждають на середній або тяжкий рівень АД за результатами глобальної оцінки, проведеної за допомогою валідованого дослідження ( vIGA-AD ). Медики використовували орієнтований на пацієнта індекс AD (PO-SCORAD) для збору інформації про ураження голови, шиї, обличчя, рук або інших областей, а також орієнтований на пацієнта показник екземи (POEM) та індекс якості життя дерматологічних хворих (DLQI) / DLQI для дітей (CDLQI) для виміру якості життя.

При огляді 533 хворих було встановлено, що у 453 з них, що становить 85%, уражені шия, обличчя, голова та руки, у той час, коли тільки у 80 осіб, що дорівнює 15%, були ураження на інших ділянках тіла (не в області голови, шиї, обличчя та рук). Близько 38% всіх хворих застосовували системне лікування, при цьому більшість з них надавали перевагу місцевим методам лікування.

Коморбідні розлади імунної системи (у тому числі алергічні розлади та розлади гіперчутливості) були виявлені у 44,8% пацієнтів, інфекційні захворювання – у 32,5%, астма – у 26,5%, гіпертонія – у 18,6%, депресія – у 15,8%, тривожність – у 12,4%. Слід зазначити, що аналогічні поєднання захворювань переважно були виявлені у пацієнтів та з ураженням голови, шиї, обличчя та рук.

Було встановлено, що пацієнти з ураженням голови, обличчя, шиї та рук у порівнянні з пацієнтами, у яких били уражені інші ділянки тіла, мали більш високий бал за шкалою vIGA (28,5% проти 16,3%, P = 0,02 ) та більш високий середній показник для всього тіла, ураженої площі поверхні тіла (BSA) (15% проти 10%, P ≤ 0,01). Крім того, у той час, як двофакторний аналіз не виявив статистичних відмінностей у POEM та DLQI/CDLQI залежно від залученності областей тіла, моделі з багатофакторним коригуванням показали, що пацієнти з ураженням голови, шиї, обличчя та рук більш ніж у два рази частіше повідомляли про більш високе DLQI/CDLQI (ставлення шансів, 2,09) та POEM (OR, 2,51), ніж у тих хворих у яких не було залучення голови, обличчя, шиї та рук.

Це лише початок

"Ці результати переконливо доводять важливість детальної оцінки конкретних областей, уражених атопічним дерматитом, для персоналізації підходів до лікування та адаптації їх до потреб пацієнтів", – в закінченні конференції сказав професор Ейхенфілд.

Радж Човатія, доктор медичних наук, доцент дерматології Медичної школи Файнберга Північно-Західного університету Чикаго, якого попросили прокоментувати дослідження, сказав, що результати підтверджують клінічні підозри про те, що хворі з поразкою рук, шиї, обличчя та голови потребують більш ретельного обстеження. "Отримані дані показують, що для повної оцінки атопічного дерматиту хворі потребують більш детального дослідження шкірних покривів. Надалі дослідження мають зосереджувати на виборі оптимальних методів лікування кожної з цих ділянок людського тіла".

Доктор медичних наук та директор клінічних досліджень у відділенні дерматології Школи медицини та медичних наук Університету Джорджа Вашингтона Вашингтон округ Колумбія, і автор цього дослідження сказав: "Такі дані дуже важливі, і ми потребуємо їх. Ми потребуємо проведення довгострокових лонгітюдних досліджень, адже вони зможуть нам допомогти не лише детальніше вивчити атопічний дерматит, а й зробити правильні висновки щодо вибору його оптимального методу лікування".

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки