Як організм бореться з кровотечами: просто про складне

11,4 т.
Як організм бореться з кровотечами: просто про складне

Про те, як впливає склад крові на роботу складної системи зупинки кровотеч в організмі людини, або простими словами про складне.

Як у мирний час, так і під час війни ми стикаємося з випадками, коли від того, як швидко зупиниться кровотеча, залежить наше життя.

Гемостаз, або захисний механізм зупинки кровотеч чи тромбоутворень – це важливий розділ медицини, від знань якого часто залежить наше життя, особливо під час операцій, поранень, інших подій, пов'язаних із втратами крові.

Першим властивості тромбоцитів відкрив наприкінці ХІХ століття італійський дослідник Джуліо Біззозеро. У процесі спостереження за кров'ю, що циркулює у кровоносній системі тварин, він зміг вичленувати та ідентифікувати тромбоцити.

Відео дня

Вчений описав їхню функцію, а також вивчив процеси згортання крові. Д.Біззозеро довів, що швидкість згортання крові безпосередньо залежить від процесів якісних чи кількісних змін тромбоцитів.

Що він дізнався і як це працює

Говорячи простою мовою, кров живих істот складається, умовно кажучи, із двох частин – рідкої та густої, тобто – плазми та кров'яних клітин. Плазма - це рідина, в якій, як фрукти в компоті, плавають мінерали та кров'яні клітини. Ось саме співвідношення твердих і рідких частинок і називається гематокритом.

У нормі гематокрит становить від 35 до 45%. Якщо гематокрит нижче 40% – то кров надто рідка, якщо більше 45% – надто в'язка.

Зазначимо, що для з'ясування гематокриту досить часто лікарі помилково призначають аналіз, званий "коагулограмма" замість необхідного більш простого і дешевого загального аналізу крові.

Чим унікальний – тромбоцит

Кров'яні пластинки або, інакше, тромбоцити, являють собою клітини, що беруть участь у процесі згортання крові; їхньою основною функцією є забезпечення цілісності кровоносних судин. При пошкодженні кровоносної судини тромбоцити накопичуються безпосередньо в місці ушкодження і, разом зі згортаючими факторами, що знаходяться в плазмі, утворюють - тромб, який зупиняє кровотечу. Тривалість життя тромбоцитів налічує від п'яти до десяти днів, тому вони мають постійно оновлюватися.

Яке відношення тромбоцити мають до кровотеч

Як відбувається так, що клітини та речовини, що плавають у "компоті" плазми, не закупорюють наші кровоносні судини?

Справа в тому, що кров у кровоносних судинах не стоїть на місці, а рухається в рамках системи за певного тиску в судинах. Чим рівномірніший рух кров'яних тілець, стабільніший і в певній швидкості, тим краще наповнення органів людини необхідними мікроелементами і в цілому людина здоровіша.

У здорових кровоносних судинах з гладкими стінками клітини, що плавають у плазмі, відштовхуються від стінок та спокійно продовжують рух.

Однак, якщо судини мають відхилення від норми – тобто втрачають гладкість поверхні, відбувається руйнування їх цілісності, організм включає багатоетапний захисний механізм "латки" пошкоджень.

І коли це відбувається, в організмі включаються спеціальні захисні механізми.

На першому етапі ушкоджень відбувається так званий процес агрегації. У бій вступають клітини-тромбоцити. Вони є маленькими пластинчастими клітинами, що приклеюються одна до одної і до країв ушкодження, утворюючи "білий" тромб. Цей початковий тромб поки дуже тендітний і його завдання - відтягнути час.

Підвищена кількість тромбоцитів у крові (їх можна виявити за загального аналізу крові – не плутати з коагулограмою) – покаже, що у організмі є ушкодження.

Якщо кількісний аналіз показує, що кількість тромбоцитів нижче 50, виникає ризик кровотечі. Якщо показник вищий, то особливої ​​небезпеки це не становить, оскільки, по-перше, основну масу (до 90%) клітин становлять еритроцити, а по-друге, якщо кровоносні судини здорові, то тромбоцити від них все одно відштовхнуться і не завдадуть шкоди.

На другому етапі ушкодження, плазматичному чи коагуляційному, організм запускає механізм послідовних хімічних реакцій, що зупиняють кровотечу. У них беруть участь різні види білків і мікрокомпонентів, у результаті у крові утворюється подібність певної сітки, що "улавлює" кров'яні клітини, у результаті утворюється червоний, чи вторинний тромб. Саме цей тромб допомагає зупинити кровотечу.

Третій етапетап тромболітичний, коли після швидкої "штопки" організм самостійно відновлює цілісність судин. В результаті розкривається просвіт у тромбі, що утворився, застосовуючи власні ферменти.

Як наслідок – рух крові по судині відновлюється, організм відновлюється.

Що таке коагулограма і чим відрізняється від коагуляційних тестів

Правильна відповідь – нічим не відрізняється. Просто коагулограмою в радянській медицині називали те, що в усьому світі грамотно називали коагуляційними тестами.

Основні препарати, що змінюють властивості крові

- антиагреганти;

- антикоагулянти;

- інші лікарські засоби, що розріджують кров.

Антиагреганти мають властивість попереджати "злипання" тромбоцитів. До того, як їх призначити, лікар обов'язково має оцінити ймовірні ризики, зокрема, виміряти артеріальний тиск, рівень цукру в крові, вивчити анамнез – чи не палить людина, чи не мала проблем з алкоголем, який у неї рівень холестерину тощо.

У разі, якщо лікар вважає за необхідне призначення антиагрегантів, можуть бути призначені препарати з основною діючою речовиною у вигляді:

- ацетилсаліцилової кислоти;

- клопідогрелю;

- тикагрелора.

Ці ліки мають властивість знижувати здатність тромбоцитів до агрегації – утворення "білих тромбів".

На другому етапі, коли потрібно коригувати здатність організму до утворення червоних тромбів, призначають антикоагулянти – препарати, що відповідають за розрідження крові. Такі лікарські засоби необхідні, часто як профілактика, під час підготовки до оперативних втручань – зокрема, при ендопротезуванні.

Для профілактики утворення тромбів якраз і призначають препарати на основі варфаріну, ривораксабану, апіксабану. Вони заважають утворенню "сіток-уловлювачів" та утворенню тромбів.

Для того, щоб проконтролювати стан крові при їхньому прийомі, призначають такий аналіз як Міжнародне Нормативне Співвідношення – МНС.

При підвищених ризиках тромбоутворення, зокрема після тяжкого перебігу COVID-19, призначають препарати з вмістом гепаринів.

І, нарешті, тромболітики призначають у разі, коли людина має інсульт чи інфаркт. Тобто коли тромб відривається, і за системою кровотоку досягає серця чи головного мозку, закупорюючи у них кровоносну судину.

Сучасна медицина має в своєму розпорядженні потужні антикоагулянти, які здатні розчиняти навіть такі тромби. Це – ліки на основі діючої речовини тенектеплази, альтеплази.

Таким чином, лікар повинен, в залежності від ситуації, вміти призначити правильні аналізи, на їхній основі ставити правильний діагноз і робити правильні призначення.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки