Які маски найкраще захищають від штаму Омікрон та чому їх варто носити

Які маски найкраще захищають від штаму Омікрон та чому їх варто носити

Деякі медики почали закликати відмовитися від тканинних масок через поширення штаму Омікрон. Вірус швидко розповсюджується, а звичайні двошарові маски не можуть від них захистити. Тому варто перейти на респіратори маркування N95, які здатні фільтрувати дрібні частинки.

У чому недоліки тканинних масок, чому медики змінили своє ставлення до них саме зараз, а також які захисні засоби варто надягати, розповіло видання People. Як показало дослідження, проведене Університетом Гонконгу, Омікрон може розмножуватися в респіраторній тканині людини в 70 разів швидше, ніж Дельта. Це означає, що ризик передачі коронавірусу повітряно-крапельним шляхом вищий.

Як відзначають дослідники, звичайні тканинні маски просто не здатні фільтрувати дрібні краплинки з дихальних шляхів інфікованих людей. Кращим варіантом може бути медична або хірургічна маска, які доступні в будь-якій аптеці, але і в них є недоліки.

Відео дня
Тканинна та медична маска.

Річ у тім, що вони недостатньо щільно прилягають до обличчя, а отже частинки вірусу все ж можуть потрапляти у навколишнє середовище. До того ж досліди науковців показали, що в деяких випадках ефективність блокування у медичних масок приблизно така сама, як у тканинних.

Саме тому деякі медики закликають носити респіратори N95. У них є декілька переваг перед тканинними та медичними масками – вони здатні фільтрувати менші краплі, аерозолі та частинки, які, як було доведено, переносять COVID-19.

До появи штаму Омікрон цей різновид захисту був рекомендований ВООЗ для використання медичним персоналом. Як можна зрозуміти з маркування, респіратори N95 здатні блокувати не менш ніж 95% часточок розміром 0,3 мікрона. Водночас щільність їхнього прилягання також значно вища.

"З поточних наукових даних було помічено, що носіння маски N95 забезпечує принаймні в п’ять разів і в 10 разів менший ризик зараження Sars-CoV-2 порівняно з носінням хірургічної маски та не носінням маски взагалі, відповідно", – сказав Вінсент Панг із Школи громадського здоров'я Со Сві Хока при Національному університеті Сінгапуру.

Респіратор N95 та з клапаном для дихання.

Проте експерти зазначають, що існує і низка недоліків. Наприклад, вони не підходять для людей, котрі мають захворювання серця чи проблеми з диханням. Перед їхнім використанням краще проконсультуватися з лікарем. А деякі різновиди цих респіраторів медики називають "егоїстичними масками", адже вони обладнані клапанами для дихання, які не заважають хворій людині поширювати хворобу.

Також існує проблема із наявністю цих засобів захисту в деяких країнах. Через великий попит респіратори N95 доволі часто підробляють, а це означає, що контрафакт не матиме належного рівня захисту.

Проте навіть наявність респіратора N95 не дає стовідсоткової гарантії того, що людина не підхопить коронавірус. За словами Девіда Хейманна, професора епідеміології інфекційних захворювань у Лондонській школі гігієни та тропічної медицини, окрім носіння маски важливо захищати очі та зберігати безпечну дистанцію від інших.

"Пам’ятайте, що очі можуть бути джерелом інфекції. Тож якщо ви носите маску, що закриває ніс і рот, ви не захищені від інфекції, тому що якщо хтось чхне чи покашляє на вас, часточки можуть потрапити в слизові оболонки ваших очей, і ви інфікуєтеся", – сказав він.

Саме тому надзвичайно важливо носити маски або респіратори, дотримуватися карантинних заходів, а також дбати про захист очей. Дотримання цих правил дозволить значно зменшити ризик інфікування коронавірусом.

Як повідомляв OBOZREVATEL, у столиці Франції Парижі через новий спалах захворювань на COVID-19, спричинений новим штамом Омікрон, знову стане обов'язковим носіння захисних масок на вулицях. За недотримання правила загрожує штраф у розмірі 135 євро.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки