Заборона – не вихід: лікарі радять знайти менш шкідливу альтернативу сигареті

Заборона – не вихід: лікарі радять знайти менш шкідливу альтернативу сигареті

Заборона – не єдиний вихід у боротьбі зі шкідливими звичками, - вважає голова фонду громадського здоров’я Латвії, лікар-пульмонолог, доктор медичних наук Вієстурс Шілінш. Науковець із великим досвідом роботи з "професійними" курцями упевнений: бездимні продукти можуть стати тією рушійною силою, яка сприятиме психологічній підтримці курців, допоможе поступово відмовитися від звички та суттєво зменшить шкідливий вплив куріння на легені та серцево-судинну систему.

Чому студентам в інститутах потрібно показувати легені курців зі стажем? Що лікували листом тютюну та колою? Як курцям ефективно "співпрацювати" з лікарем? Читайте далі!

Чому вони курять? Куріння як соціальне явище

"Легені - це один із найважливіших органів, який з'єднує нас із зовнішнім світом через процес дихання", - говорить пан Шілінш. Саме тому так важливо берегти здоров'я дихальної системи. Хвороби легенів і дихальних шляхів - одні із найпоширеніших у світі і часто вони виникають через куріння сигарет.

Відео дня

На думку науковця, куріння - процес соціально-психологічний, тісно пов’язаний із бажанням спілкуватися, бути у компанії серед "своїх" однодумців. Дослідник вважає, що курець-початківець може стати заручником шкідливої звички через постійні стреси на роботі або в особистому житті.

"Я вважаю, що одна із найбільших потреб сьогодні - показувати студентам легені курців в анатомічному музеї", – говорить лікар.

Побачити видозміни у легенях майже неможливо після 1-2 років куріння. Орган починає видозмінюватися після тривалого та регулярного куріння. Цей період може тривати близько 20 років, коли змінюються питомі об'єми легенів і швидкість видиху.

"Для прикладу, порівняйте кінчики пальців людини, яка працює за комп’ютером із пальцами людини, яка працює теслею. Упевнений, ви побачите суттєву різницю!"

"Така ж аналогія і з дихальними шляхами", - констатує лікар. Вдихаючи сигаретний дим, курець щоразу отруює клітини смолами, а легені продуктами горіння, які з часом там осідають. Саме тому легені курця навіть візуально відрізняються від органу людини, яка не курить сигарети. Вони значно темніші порівняно зі здоровими рожевими легенями.

Із часом легенева тканина курця втрачає свою еластичність, стає тоншою й починає пропускати кисень. Фахівець упевнений, що у людей зі стажем куріння більше 20 років, легені уже не будуть відновлюватися, навіть якщо повністю відмовитися від шкідливої звички.

Кількість вирішує все?

Колись листя тютюну люди використовували як ефективний знеболювальний та протизапальний засіб для лікування ран та укусів комах. Пізніше людина почала вживати рослину в необмеженій кількості й неприродній формі, що стало причиною легеневих та серцево-судинних захворювань.

"Взяти, наприклад, ту ж колу! Колись напій із цієї рослини продавали в аптеці як лікувальний енергетик. Сьогодні ж у напої багато цукру, і вживають її у таких кількостях, що називати його корисним неможливо", - ділиться думками науковець.

Небезпека традиційної сигарети: нові рішення

Відомо що тютюновий дим найбільше впливає на серце і судини, тому наявність стентів, що рятують від інфарктів, не рідкість серед "професійних курців".

"Найбільша проблема звичайної сигарети – це смола. Дьоготь та всі небезпечні продукти горіння суттєво вражають дихальні шляхи, які найважче відновити."

Шукаючи рішення для своїх пацієнтів, лікар почав досліджувати нові інструменти для куріння. Він дійшов висновку, що варто замінити сигарети системами для нагрівання тютюну, що вивільняють нікотин без процесу горіння. Звісно, системи нагрівання тютюну не є цілком безпечними, нікотин викликає звикання та короткострокові гострі ефекти для судин. Проте наразі чимало досліджень, які довели більшу безпечність електронних девайсів порівняно зі звичайною сигаретою.

"Звісно, я упевнений, що вам не варто курити взагалі. Та на своїй лікарській практиці я бачу, що у пацієнтів, які перейшли з сигарет на альтернативні нікотиновмісні продукти, дійсно, стало менше проблеми зі здоров’ям дихальних шляхів."

Є люди, які фізично й психологічно не можуть відмовитися від куріння. Є й ті, яким подобається сам процес. Фахівець пропонує таким людям спробувати замінити традиційну сигарету чимось легшим, менш шкідливим.

Відсутність горіння, диму й запаху, менші дози нікотину - переваги, на які варто звернути увагу тим, хто із часом планує відмовитися від звички, - упевнений пульмонолог.

"Я не з тих лікарів, які радять замінити сигарету м'ятним ескімо. Усі чудово розуміють, що це неможливо. Знайти ж більш безпечну альтернативу, яка б не так шкодила здоров'ю - непоганий варіант для курців, які не готові відмовлятися від сигарети", - стверджує лікар.

Заборона не спрацьовує

Маючи найбільше пацієнтів серед хворих на астму та так званих званих "старих" курців, лікар Шілінш упевнений: медикам найважче працювати із курцями. Адже, навіть маючи серйозні проблеми зі здоров'ям, пацієнти з тривалим досвідом куріння не співпрацюють з лікарями, тому що не можуть кинути палити.

Пульмонолог констатує: можна поставити вікові обмеження на вживання тютюну, але не можна все просто заборонити – це не метод. Бездимні нікотиновмісні продукти можуть допомогти як лікарям, так і пацієнтам зберегти здоров’я легень та дихальних шляхів, подовжити тривалість та якість життя курців.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки