Змішування вакцин від COVID-19: що відомо про безпеку та ефективність

Змішування вакцин від COVID-19: що відомо про безпеку та ефективність

Через брак вакцин від COVID-19 та непередбачених небажаних явищ деякі країни стали застосовувати неперевірену стратегію: використовувати різні вакцини для введення першої та другої дози.

Зараз Канада та кілька європейських країн для деяких груп пацієнтів замість AstraZeneca рекомендують використовувати іншу доступну вакцину для другої дози. Згідно з ранніми даними, такий підхід, який виник як вимушений захід, може дійсно мати позитивні наслідки.

Дослідження

При проведенні трьох недавніх досліджень було встановлено, що при використанні препарату AstraZeneca для першої дози та Pfizer/BioNTech для другої відбувається формування сильної імунної відповіді. Такі висновки були зроблені на підставі аналізів крові. Два дослідження також припускають, що змішана реакція на комбінацію вакцин не поступатиметься захисту, як після повної вакцинації Pfizer/BioNTech, визнаної сьогодні однією з найефективніших від COVID-19.

Відео дня

Поки пройшло перевірку лише невелике число комбінацій. За словами фахівця з клінічних досліджень в Інституті здоров'я Карлоса III Крістобаля Бельдій-Іньєста, цей підхід відкриває нові перспективи для багатьох країн. Це означає, що нема потреби резервувати дози конкретних вакцин для другого щеплення.

У проведеному в Іспанії дослідженні, що охоплювало 448 осіб, вивчалася ефективність та безпека такої схеми: AstraZeneca, через 8 тижнів – Pfizer/BioNTech. Згідно з отриманими даними, кількість небажаних явищ було невеликою. Через два тижні після другої вакцини було виявлено стійку імунну відповідь.

Є відомості з університетської лікарні Шаріте в Берліні, де лікар-інфекціоніст Лейф Ерік Сандер і його колеги виявили порівнянні результати рівнів пікових антитіл у двох групах: вакцинація комбінацією AstraZeneca і Pfizer/BioNTech з перервою 10-12 тижнів та стандартна повна вакцинація препаратом Pfizer/BioNTech. При цьому число побічних ефектів не збільшилося.

Також обнадійливими вони вважають дані про кращу реакцію Т-клітин на спайк у групі комбінованої вакцинації, ніж у повністю вакцинованих тільки Pfizer/BioNTech. Крім того, Т-клітини можуть посилювати реакцію антитіл, а також допомагають позбавити організм від вже інфікованих клітин. Порівнянні результати отримала команда, яка проводила невелике дослідження в Ульмі, Німеччина.

Шляхом чого імунна відповідь може посилюватися

Завдяки поєднанню двох типів вакцин імунна система отримує кілька способів розпізнати патоген. За словами Сандера, мРНК-вакцини добре індукують відповідь антитіл, в той час, як векторні препарати краще викликають реакцію Т-клітин. Експерт з вакцин з Оксфордського університету Метью Снейп має схожу думку та вважає комбінацію вакцин перспективною.

Описані дослідження не можуть оцінити реальний захист від COVID-19. Для цього потрібні повноцінні дослідження, що охоплюють великі групи людей і тривалий період, що дозволяє оцінити кількість тих, що заразилися і захворів. Вважається, що вимірювання антитіл та Т-клітин, на які спираються дослідження, відповідають реальному захисту, проте дослідження повинні бути продовжені для визначення надійності цих даних.

Снейп з колегами вивчають вісім варіантів вакцини, в контрольних групах знаходиться приблизно по 100 осіб. У групах чергується порядок введення доз – AstraZeneca і Pfizer/BioNTech, а також змінюється інтервал між введенням. Зараз вони розширили програму та включили в якості другої дози мРНК-вакцину Moderna та препарат Novavax, що безпосередньо доставляє спайковий білок.

Зараз зміни у програмі вакцинації зробили багато країн, включаючи Данію, Іспанію, Норвегію, Канаду, Німеччину, Францію. Також для того, щоб вакцинувати якомога більше людей та нівелювати негативний ефект від нерівності у глобальному доступі до вакцин від COVID-19, у вивчення важливо включити вакцини, що широко використовують за межами Європи, наприклад, виробництва китайських компаній Sinovac та Sinopharm.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки