Зранку до аптеки: чим краще лікуватися від похмілля

Зранку до аптеки: чим краще лікуватися від похмілля

Попереду – зимові свята. Навіть якщо ви дуже стримана і дисциплінована людина, навряд чи вам вдасться уникнути принаймні бокалу ігристого в компанії друзів або родини. Оскільки зимових свят у нас багато, значна частина українців має шанс хоч раз, але таки прокинутися з похміллям.

Найнеприємніше, що від цього незастраховані навіть ті, хто обійшовся за святковим столом одним-однісіньким бокалом. Не всі однаково переносять алкоголь: існує певна категорія невдах, для яких навіть дуже скромна доза міцних напоїв може стати причиною ранкових страждань.

Чому похмілля може виникнути навіть після малої дози алкоголю?

Насамперед розберемося, чому воно взагалі виникає. В організмі людини етиловий спирт (етанол) спочатку перетворюється на ацетальдегід, а потім на оцтову кислоту. Якщо ви вжили забагато алкоголю, на другому етапі цього сценарію відбувається збій: організм не встигає переробити весь ацетальдегід, і він отруює нас, викликаючи симптоми того, що зазвичай зветься похміллям – головний біль, нудоту, набряки тощо.

Відео дня

У деяких людей організм перетворює етиловий спирт на ацетальдегід у посиленому режимі – це наслідок певної генетичної мутації, яка, наприклад, дуже часто притаманна людям азіатського походження. Однак серед європейців ця мутація зустрічається також, тому ви можете страждати від аномального похмілля, навіть якщо у вас не було жодного азіатського прародича.

Деякі люди мають подвійне генетичне "комбо": у них ацетальдегід не лише надто швидко виробляється з алкоголю, а й надто повільно перетворюється на оцтову кислоту. Тому вони "застрягають" на другому етапі перетравлення алкоголю і страждають від накопичення ацетальдегіду, який дуже довго не може переробитися в оцтову кислоту та врешті-решт вийти з організму.

Також на надмірне похмілля часто страждають люди похилого віку. Справа в тому, що з віком вироблення ферментів, які розщеплюють алкоголь, взагалі знижується, і організм просто не справляється.

Чим лікувати похмілля?

Будь-яка аптека залюбки запропонує вам цілий спектр відповідних засобів – залишається лише обрати найефективніший. Більшість засобів, які позиціонуються як допомога від похмілля, містять аспірин, ібупрофен або парацетамол. Вони можуть ефективно подолати окремі симптоми похмілля (наприклад, зняти головний біль), але при цьому подразнюють слизову оболонку шлунку. Тому їх не можна приймати натщесерце, а іноді це може стати проблемою: всі знають, як важко змусити себе поїсти, коли тебе нудить з похмілля.

Набагато кориснішими і безпечнішими у цьому сенсі є гепатопротектори – засоби, що захищають печінку (орган, який найбільше страждає від наших веселих вечірок) та допомагають їй справитися з навантаженням, яке виникає при переробленні алкоголю.

Ефективним засобом для лікування похмілля вважаються гепатопротектори, які містять аргінін – амінокислоту, що активізує діяльність печінки, насичує її киснем та знижує утворення вільних радикалів. У деяких засобах використовується комбінація аргініну з бетаїном – ліпотропною речовиною, яка запобігає жировій дистрофії печінки і має антифібротичну та протизапальну дію. Таким чином комбінація аргініну та бетаїну лікує не лише симптоми похмілля, а й бореться з їхніми причинами.

Препарати, до складу яких входить аргінін або його комбінація з бетаїном, зазвичай випускаються у формі таблеток або рідких розчинів для перорального застосування. Останній варіант вважається більш ефективним, оскільки рідина легше всмоктується і швидше засвоюється організмом.

На полицях українських аптек є кілька засобів на основі аргініну та бетаїну. Тому кожен охочий зможе обрати, зважаючи на ціну, вдалий варіант для себе.

Зранку до аптеки: чим краще лікуватися від похмілля
Зранку до аптеки: чим краще лікуватися від похмілля

Традиційно також вважається, що від похмілля добре допомагають адсорбенти, наприклад, активоване вугілля. Але насправді це скоріше народний забобон, аніж істина. Адсорбенти дійсно здатні поглинати отруйні речовини, однак проблема в тому, що етиловий спирт дуже швидко всмоктується у шлунково-кишковий тракт. Тому адсорбент просто не встигне його "спіймати", навіть якщо ви будете закушувати активованим вугіллям кожну чарку за новорічним столом. А приймати його при похміллі взагалі не має жодного сенсу: усе, що могло засвоїтися вашим організмом, давно вже засвоїлось, і тепер вам залишається лише боротися з наслідками цього процесу.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки