Медична реформа: що потрібно знати українцям
Медична система в Україні застаріла ще на зорі незалежності. Про необхідність її комплексного реформування говорили довгі роки, але узгодження концепції відбувалося зі скрипом і скреготом. Законопроект Міністерства охорони здоров'я пом'якшили в профільному комітеті, однак голоси у Верховній Раді все одно зібрали з великими труднощами.
Що змінить для українців прийнята медреформа - розбирався "Обозреватель".
Пакет безкоштовних послуг
Реформа містить ряд соціальних пунктів, які не викликали запеклого опору. Наприклад, додаткові фінансові гарантії для учасників АТО, збереження вже існуючих пільг. Ще одна важлива складова - створення електронного реєстру документів.
Читайте: Як в міжнародній практиці: названа невід'ємна частина медреформи
Але ключові принципи викликали куди більше суперечок. Перший з них - державний гарантований пакет, то є певний обсяг медичних послуг і ліків, які держава буде оплачувати за встановленими Кабміном тарифами.
Обсяг медичних послуг і лікарських засобів, вартість яких покривається державними гарантіями, а також ступінь покриття, закріплюється на рівні закону в державному гарантованому пакеті.
Хай живе конкуренція
Другий спірний пункт - принцип "гроші ходять за пацієнтом". Тобто лікарням і лікарям будуть платити не за койко-місця, а за надані послуги. Систему збудують таким чином: українець зможе вибрати сімейного лікаря й укласти з ним декларацію, зареєструвавшись в електронній системі охорони здоров'я E-Health. Чим більше пацієнтів буде у доктора, тим вищою буде його зарплата.
Читайте: "До і після" медреформи: лікарі пояснили, що зміниться для простого пацієнта
Згідно з логікою МОЗ, це повинно стимулювати конкуренцію між лікувальними установами і підвищити якість послуг. Однак критики реформи вважають, що це знищить лікувальні установи та позбавить багатьох лікарів роботи.
Новий підхід до фінансування
Також модернізують систему фінансування медицини через новий орган - Національну службу здоров'я (НСЗ). Відомство буде грати роль єдиного національного замовника медичних послуг.
У профільному комітеті повідомили "Обозревателю", що саме цей пункт викликав найзапекліші суперечки на фінальному етапі погоджень. Противники реформи побоюються, що НСЗ стане "корупційною годівницею". Прихильники відповідають: передбачені обмежувачі.
Читайте: З'явився відповідь на міфи і страшилки про медреформу в Україні
"Зараз схема така: Держбюджет відправляє гроші в регіони, потім з обласних бюджетів кошти розподіляються по лікарнях. А з прийняттям реформи лікарня буде фактично отримувати гроші з Держбюджету, тобто з НСЗ. Це значно прискорить шлях проходження грошей", - зазначила в бесіді з нами заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров'я, народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Донець.
Ложка меду для лікарів
Передбачено і приємний бонус для лікарів. У реформі прописано, що оплата праці медичних працівників складе не менше 250% середньої заробітної плати в Україні за липень року. Це означає, що стартова зарплата - 13 400 без урахування податків.
Читайте: Медреформа в Україні: дорога до здоров'я або шлях на цвинтар?
У той же час в Україні започаткують вільний ринок зарплат в комунальних медустановах. Таким чином, рівень заробітних плат буде базуватися на компетенції медпрацівника.