Наживалися на хворих на рак дітях: як оскандалився "Охматдит"

44,1 т.
Наживалися на хворих на рак дітях: як оскандалився 'Охматдит'

У київській дитячій лікарні "Охматдит" набирає обертів скандал з використанням дорогих ліків для онкохворих дітей. Деяких лікарів установи підозрюють у хабарництві. У самій же лікарні сказали, що всі матеріали передані у правоохоронні органи, а лікарям, замішаним у корупції, запропоновані інші посади.

Однак громадські працівники стверджують, що причина конфлікту в тому, що керівництво клініки і МОЗ хоче прибрати незгідливих лікарів, які критикують міністерство за закупівлю ліків. Ситуацію висвітлював OBOZREVATEL.

Змушували батьків купувати ліки

В "Охматдиті" вже провели внутрішню перевірку і з'ясували, що деякі лікарі вимагали у батьків онкохворих дітей купувати ліки, які насправді зберігалися на складі лікарні.

Наживалися на хворих на рак дітях: як оскандалився "Охматдит"
Відео дня

"Дванадцять препаратів, які пацієнти купували на вимогу лікарів, є на складі. Керівник відділення не замовив 10 препаратів, які входять до Національного переліку основних лікарських засобів. І батьки змушені їх купувати самі. Центр онкогематології та трансплантації кісткового мозку не довів ліків на 19 млн грн. А частина препаратів, які лікарі змушували купувати, зовсім не зареєстровані в Україні. Вони є експериментальними і їх не можна використовувати для дітей"- перераховують порушення у звіті клініки.

Начальник відділу з питань запобігання корупції в "Охматдит" Марія Бут додає: "Лікарі казали батькам, що ліків немає, і вказували, де купити ці дорогі препарати. У той же час на складі лікарні дорогі препарати втрачали термін придатності, і далі їх використовувати було не можна. Це як мінімум нераціональне використання бюджетних грошей", - пояснила OBOZREVATEL Бут.

Деяким співробітникам лікарні вже винесені догани. А в самому "Охматдиті" гряде реформа, в результаті якої медики, які мали відношення до маніпуляцій з ліками, вже не будуть займатися адміністративними функціями. "Їм запропоновано працювати лікарями за фахом. Тобто вони не будуть займатися адміністративною роботою. Складати списки на закупівлю ліків будуть завідувачі відділеннями. Ми нікого не звільняємо, усі зможуть працювати", - каже Бут.

Закуповують дешеві копії

Щоправда, на думку керівника громадської організації "Національний інтерес України" Василя Апасова, ситуація з реорганізацією найбільшої клініки країни не така проста.

Наживалися на хворих на рак дітях: як оскандалився "Охматдит"

"Одна з причин конфлікту в тому, що на склад клініки надходять не лише оригінальні ліки, а й генерики. Тобто зроблені за однаковими рецептами копії. Частина з них може не мати достатньо клінічних досліджень і мати низьку ефективність. Саме їх зокрема і закуповував МОЗ, вони дешевші. Але під час їхнього використання у онкохворих дітей можуть бути побічні явища: нудота, блювота, задуха, аритмія. Лікар вважає своїм обов'язком попередити батьків про це. Він каже, що ваш вибір що брати - найдешевші генерики зі складу або купувати оригінальні, але, на жаль, за власні гроші. Він не вказує, де саме їх купити, тому ніякої корупції тут немає. Лікарі ж перебувають у безвихідному становищі. Вони замовляють оригінал, а отримують аналоги. У той же час вони іноді просто бояться ними лікувати дітей", - каже Апасов.

Багато батьків вибирають те, що за твердженням лікаря, краще для дитини.

"Звісно, на складі накопичуються невикористані ліки. І тепер лікарів намагаються зробити винними. До того ж, є велика кількість прострочених препаратів. Наприклад, був випадок минулого літа. Тоді саме лікарі центру онкогематології "Охматдиту" вийшли на конференцію і розповіли, що МОЗ поставив їм ліки з коротким терміном придатності. в результаті вони не змогли їх використати. Зібралося препаратів на кілька мільйонів бюджетних гривень. Але оскільки МОЗ у нас лобіює міжнародні закупівлі, то потрібно подати так, що винні лікарі. Тепер під виглядом реорганізації вони хочуть позбутися бунтарів. І заслуженим лікарям пропонують посади звичайних лікарів. Тобто заввідділенням або хірург може йти працювати звичайним лікарем. Розраховують, що вони психануть і підуть самі, не витримавши приниження", - каже Апасов.

Міжнародний посередник

Що стосується міжнародних закупівель, якими так пишається в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, за словами Апасова, нічого не змінилося, крім того, що між міністерством і фірмами-постачальниками з'явився єдиний міжнародний посередник. Через нього і відбуваються всі закупівлі ліків.

Наживалися на хворих на рак дітях: як оскандалився "Охматдит"

"Цей міжнародний посередник купує у тих самих постачальників - європейських, російських тощо. Бере за все 6,5%. За три роки з 2015-го по 2017-й компанії-посередники отримали 780 млн грн з нашого бюджету. Причому перевірити, за яким принципом цей посередник відбирає продавців, не можна. Навіть депутати не можуть цього зробити - комерційна таємниця. Посередник бере 100% передоплати, а препарати можуть прийти до нас через півтора року, якщо пощастить", - каже Апасов.

Також у звіті "Охматдиту" йдеться про можливі факти хабарів. Наприклад, Центр протидії корупції виклав відео, на якому мама померлої від раку дитини розповідає історію про те, що один з лікарів центру онкогематології вимагав у неї хабар у 5 тисяч доларів лише за те, щоб дитина потрапила на лікування до цієї клініки.

"Ми збирали ці гроші всім миром: по 5, 10 доларів. А коли я їх принесла в конверті, то лікар накричав, щоб я принесла в купюрах, які йому буде зручно рахувати", - розповідає жінка. Тобто по 100 доларів. Сам лікар, до речі, ногою відкривав ящик столу і показував, куди треба покласти конверт із грошима.

Щоправда, Апасов стверджує, що історія ця сталася п'ять років тому. "Якщо так, то чому ні тоді, ні зараз ця жінка не пішла в поліцію і не написала заяву?", - каже Апасов.

Марія Бут розповіла, що зараз всі матеріали внутрішньої перевірки передані у Нацполіцію, НАБУ і прокуратуру. "Ми не можемо когось звинувачувати, можемо лише говорити про те, що це можливо. Нехай тепер проводять перевірку правоохоронці", - каже Бут.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки