Названо ідеальний будильник для "сов": у чому секрет пристрою

Названо ідеальний будильник для 'сов': у чому секрет пристрою

Люди, залежно від хронотипу, який ще називають добовими біоритмами, діляться на два типи – ті, хто легко прокидається вранці, і ті, хто любить працювати допізна, але підняти себе з ліжка вранці їм катастрофічно важко. Виробники гаджетів вирішили прийти на допомогу останнім і випустили світловий будильник, що імітує світанок.

Будильник-симулятор сходу сонця здатний значно покращити ранок, поступово наповнюючи кімнату світлом, перш ніж "задзвонити", коли світло стане найяскравішим. Про переваги пристрою розповіли The Washington Post експерти.

Названо ідеальний будильник для ''сов'': у чому секрет пристрою

Філліс Зі, керівниця відділу дослідження сну в Медичній школі Файнберга Північно-Західного університету (США) каже, що хоча концепція використання штучного світла для імітації сонячного не нова, будильник-імітатор світанку є "зростаючою тенденцією". За її словами, ранкове світло дуже важливе для здорових циркадних ритмів.

Відео дня

Цей гаджет по суті поєднує цифровий будильник із джерелом штучного світла, призначеним для імітації природного світанку. Деякі з таких будильників є простими пристроями, що випромінюють раптове яскраве світло за таймером, створюючи ефект, схожий на пробудження сонячного ранку від різкого відкриття жалюзі або фіранок. Інші використовують більш складну технологію та імітують природні світлові цикли, такі як світанок та захід сонця, шляхом поступової зміни довжини хвилі та інтенсивності світла з плином часу.

На відміну від традиційних будильників, які зазвичай будять людей вибухом гучного звуку, симулятори світанку можуть "поліпшити відчуття від пробудження", – зазначив Девід Нойбауер, експерт зі сну та доцент Університету Джона Хопкінса (Балтімор, США).

"Якщо хтось встає о 5 або 5:30 ранку, це може допомогти йому бути готовим, коли спрацює будильник", – сказав Нойбауер.

Він зазначив, що вплив ранкового світла не тільки чинить попереджувальну дію, а й допомагає скинути циркадний ритм, щоб люди біологічно синхронізувалися з 24-годинним циклом дня та ночі.

"Загалом наша циркадна система дуже чутлива до світла", – зазначив експерт, нагадавши добре відомі ефекти впливу світла на мозок і тіло. Зокрема, те, що надто багато світла ввечері може ускладнити засинання.

Названо ідеальний будильник для ''сов'': у чому секрет пристрою

За словами Зі, світло – це найпотужніше джерело часу для тіла. Коли очі сприймають світло, ця інформація надходить безпосередньо до групи нейронів у мозку, відомої як супрахіазматичне ядро або "головний циркадний годинник".

Рафаель Пелайо, професор відділення медицини сну в Медичній школі Стенфордського університету, порівняв світловий годинник із диригентом: "Він діє так само. Якщо у вас є ціла група музикантів, що грають музику, вам потрібен хтось, щоб ввести їх у ритм, синхронізувати їх, те, що синхронізує наші ритми – це супрахіазматичне ядро".

За словами експертів, будильник, що імітує світанок, може бути особливо корисним у темні зимові місяці, коли сонце встає пізніше, але все одно потрібно прокидатися в один і той же час. Це також може бути корисно, якщо вам не вистачає ранкового світла, яке проникає у спальню.

Зі рекомендує використовувати такий гаджет також людям, яким важко прокинутися і позбутися туману сну. Ця млявість, відома як інерція сну, може мати негативні наслідки для когнітивної активності та працездатності.

За словами Пелайо, вплив ранкового світла може бути корисним для людей з такими станами, як сезонний афективний розлад або синдром затримки фази сну. Але він зазначив, що терапевтичні ефекти вимагають набагато більшої кількості світла, ніж зазвичай випромінювані такими світловими будильниками, тому пристрій не завжди може бути вирішенням проблеми.

"Якщо хтось каже, що почувається втомленим, незалежно від того, скільки він спить, замість того, щоб купувати світловий пристрій, варто спочатку поговорити зі сомнологом", – сказав професор, зазначивши, що можуть бути й інші фактори, що впливають на здатність прокидатися бадьорим.

Пелайо зазначив, що місце, де ви розміщуєте свій світловий будильник, також має значення. Пристрій має бути розташований таким чином, щоб у очі потрапляла достатня кількість світла. Він також порадив ставити імітатор світанку за межами досяжності руки.

Раніше OBOZREVATEL писав про те, до яких наслідків приводить хронічне недосипання та що допоможе зробити сон міцним.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки