Деменція: новий ефективний метод лікування

Деменція: новий ефективний метод лікування

На якість життя пацієнтів з неврологічними хворобами, такими як хвороба Паркінсона або хвороба Альцгеймера, великий вплив мають різні прояви, викликані втратою нейронів мозку. До них відноситься порушення пам'яті й мови, перепади настрою, зниження когнітивних здібностей, порушення рухливості, м'язовий тремор і ін.

Існуючі варіанти терапії хвороб нейродегенеративної етіології обмежені, і зараз ефективних препаратів немає.

Вчені Віденського медичного університету завершили дослідження нового методу терапії – ультразвуку для мозку (техніки транскраніальної імпульсної стимуляції за допомогою ультразвуку, TPS), які вони вважають революційною терапевтичною концепцією.

Що собою являє техніка транскраніальної імпульсної стимуляції за допомогою ультразвуку

Відео дня

TPS була розроблена в Віденському медичному університеті під керівництвом нейробіолога Роланда Бейштайнера з відділення неврології. Це неінвазивний метод, який проникає в усі області мозку і стимулює ті нейрони, які можуть допомогти відновити функції мозку.

Технологія може використовуватися при різних психоневрологічних захворюваннях головного мозку, таких як хвороба Альцгеймера і Паркінсона.

Основний ефект терапії – поліпшення роботи мозку, забезпечується зовнішньою активацією нейронів, які все ще функціонують. Також було продемонстровано, що TPS може навіть зменшити морфологічну дегенерацію мозку у пацієнтів з деменцією.

Згідно з першими клінічними даними, терапія транскраніальною імпульсною стимуляцією протягом 2-4 тижнів призводить до поліпшення функціональних мереж і когнітивних здібностей пацієнтів з хворобою Альцгеймера на строк до 3 місяців.

Для вивчення морфології мозку використовувалася магнітно-резонансна томографія. Вона показала, що TPS може уповільнювати кортикальну атрофію (втрату тканини мозку), яка є типовою для хвороби Альцгеймера.

За словами керівника дослідження Роланда Бейстайнера, була виявлена ​​значна кореляція між нейропсихологічним поліпшенням і товщиною кори головного мозку в областях мозку, які мають вирішальне значення при хворобі Альцгеймера.

У патологічному мозку, в якому провідність тканини може бути істотно змінена, важко націлити електромагнітні методи транскраніальної неінвазивної стимуляції мозку (такі як транскраніальна магнітна стимуляція і стимуляція постійного струму, TMS і tDCS). Перевагою ультразвукової стимуляції є можливість використовуватися саме в таких випадках, оскільки ультразвук не залежить від внутрішньомозкової провідності.

У міру поліпшення когнітивних здібностей пацієнтів збільшується товщина кори в областях мозку, що мають відношення до хвороби Альцгеймера. Цей ефект був продемонстрований вперше, і він показує, що терапевтичний ультразвук може змінити морфологію мозку, можливо, шляхом зменшення корковою атрофії.

Важливість дослідження

Результати дослідження підкреслюють придатність методу транскраніальної імпульсної стимуляції як додаткового варіанту лікування деменції.

Завдяки ефективності та привабливості методики, яка практично не має побічних ефектів, кілька лікувальних і дослідницьких центрів TPS вже створені в Європі, Північній Америці та Азії. Однак автори роботи підкреслюють, що використовувати ультразвук для мозку повинні лікарі з неврологічним досвідом роботи, щоб гарантувати максимальну безпеку та ефективність.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки