Дорого та неефективно: у США схвалили препарат від Альцгеймера
"Лекембі" - нове слово у терапії хвороби Альцгеймера. Уряд США остаточно схвалив скандально відомий препарат проти хвороби Альцгеймера. Ліки стали першими засобами на основі антитіл, які пройшли традиційну процедуру схвалення управлінням FDA.
Незважаючи на те, що препарат викликав дискусії та протиріччя у наукових колах, його законно схвалили. У той же час ряд дослідників та лікарів вважають рішення передчасним, аргументуючи небезпечними побічними діями, низькою ефективністю та надто високою ціною препарату.
Істина народжується у суперечках? "Лекембі": за і проти
Відомо, що один із головних проявів хвороби Альцгеймера - це скупчення патологічного бета-амілоїдного білка в мозку, що викликає когнітивні порушення у пацієнтів. Новий препарат "Лекембі" на основі моноклональних антитіл знижує кількість згубного білка у мозку. На думку лікарів та розробників медикаменту, це має вплинути на покращення розумових здібностей хворих.
У січні 2023 року в FDA дали передчасний дозвіл препарату, що викликало чимало дискусій серед лікарів та дослідників.
Нагадаємо, процедуру прискореного схвалення проходять експериментальні препарати проти тяжких захворювань, які не мають альтернативного лікування. Далі дозвіл переглядають та остаточно схвалюють лише при отриманні більш переконливих результатів клінічних випробувань.
Остаточне схвалення "Лекембі" урядом США знову спровокувало скандал у наукових колах. Багато лікарів та науковців вважають препарат малоефективним, небезпечним і надто дорогим.
Аргументують наявністю небезпечних побічних дій, таких як крововилив та набряк мозку. Ще один вагомий мінус препарату – ціна. Американцям він обійдеться у 26 500 доларів на рік.
Чому "Лекембі" повторно схвалили?
Незважаючи на дискусії та протиріччя, препарат успішно випробували на 1795 пацієнтах. Люди із хворобою Альцгеймера кожні 2 тижні приймали медикамент протягом 1,5 років.
Клінічні випробування показали: препарат зменшує кількість "шкідливого білка" бета-амілоїду у мозку, суттєво уповільнюючи процеси погіршення розумових здібностей.
Це стало вагомим аргументом для FDA остаточно дозволити "Лекембі" за традиційною процедурою. Наразі лікарі можуть вільно застосовувати медикамент у терапії хвороби Альцгеймера. Щодо ціни препарату, то не всім американцям доведеться виділяти лікуванню 26 500 доларів США. Служба медичного страхування Medicare покриватиме 80% річних витрат на лікування літніх людей.
Зазначимо, що окрім препарату "Лекембі", зараз учені випробовують інші моноклональні антитіла проти хвороби Альцгеймера. Наприклад, нещодавні дослідження показали: антитіла донанемаб від американської компанії Eli Lilly на 30% уповільнили прогресування деменції у пацієнтів із хворобою Альцгеймера. Чи викличе цей препарат такі ж палкі дискусії?