Мігрень та вагітність: чи є ризик ускладнень

Мігрень та вагітність: чи є ризик ускладнень

Проведені нещодавно дослідження показують, що вагітні, які страждають на мігрень, схильні до підвищеного ризику акушерських та післяпологових ускладнень, у зв'язку з чим їх слід розглядати як "групу високого ризику". Результати були представлені на віртуальному конгресі Європейської академії неврології (EAN) 2021.

Зазвичай вагітність вважається "безпечним періодом" для жінок з мігренню. Однак докторка медичних наук, завідувачка відділення неврології медичного центру Меїр медичного факультету Кфар-Саба Саклера, Тель-Авівський університет, Ніріт Лев повідомила, що вони виявили, що у таких жінок частіше зустрічаються ускладнення, включаючи діабет, гіпертонію, ускладнення під час та після пологів.

Результати підтверджують ідею про те, що мігрень – це не "просто головний біль", та наголошують на необхідності для клініцистів "серйозно ставитися до людей з мігренню".

Відео дня

Що таке мігрень і особливості її протікання під час вагітності

Мігрень є одним з найпоширеніших неврологічних розладів, що призводять до інвалідності. Такі розлади є основними причинами смерті та інвалідності.

У дитячому віці немає різниці між статями в поширеності мігрені, але після статевого дозрівання мігрень приблизно в три рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Ці відмінності, ймовірно, пояснюються різними рівнями естрогену та прогестерону.

Поширеність мігрені серед жінок досягає піку у репродуктивному віці. Більшість жінок, які страждають на мігрень, повідомляють про поліпшення симптомів головного болю під час вагітності, у деяких спостерігається повна ремісія. Однак невелике число жінок повідомляє про загострення мігрені під час очікування дитини.

У деяких пацієнток під час вагітності з'являється перша аура – тимчасовий неврологічний дефіцит, що передує головному болю. За словами Ніріт Лев, найбільш поширена аура мігрені – це візуальна проблема з полем зору, яка може впливати на рухові та сенсорні функції. Управляти хворобою під час вагітності дуже складно. Лікуванням першої лінії є парацетамол, використання опіоїдів слід уникати.

Хід дослідження

Для дослідження були ретроспективно проаналізовані записи про вагітність і пологи з бази даних Clalit Medical Services, яка налічує понад 4,5 мільйони учасників і є найбільшою базою даних в Ізраїлі.

Були зібрані демографічні дані та інформація про способи розродження, медичні та акушерські ускладнення, госпіталізації, відвідини відділень невідкладної допомоги, використання ліків, лабораторні звіти та медичні консультації.

У дослідження було включено 145 102 жінок, які народили з 2014 по 2020 рік. З них 10 646 осіб страждали мігренню без аури, а тисяча п'ятсот сімдесят шість осіб – з аурою. Діагноз мігрені, заснований на критеріях та діагностичних кодах Міжнародного товариства головного болю, був поставлений до вагітності. За словами Ніріт Лев, кількість пацієнтів з мігренню, ймовірно, занижена, тому що мігрень "не завжди діагностується".

Результати показали, що ризик акушерських ускладнень був вище серед вагітних з мігренню, особливо з аурою, в порівнянні з жінками без мігрені. Поки неясно, які фактори сприяють такому підвищеному ризику ускладнень.

Приблизно 6,9% пацієнток з мігренню без аури були госпіталізовані до відділень високого ризику в порівнянні з 6% вагітних контрольних пацієнток, у яких не було мігрені. Для пацієнток з мігренню з аурою ризик госпіталізації був ще вищим та складав 8,7%.

Вагітні з мігренню мали значно підвищений ризик гестаційного діабету, гіперліпідемії та мали діагноз психічного розладу. У цих жінок також була більш висока ймовірність прееклампсії та утворення тромбів. Також у жінок, які страждають на мігрень, більш високий ризик післяпологової депресії, тому такі пацієнтки потребують спостереження на предмет післяпологової депресії.

Спираючись на результати проведеного дослідження, Ніріт Лев вважає, що вагітних з мігренню слід відносити до групи високого ризику, і вони повинні проходити спеціалізоване неврологічне спостереження під час вагітності та в післяпологовому періоді.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки