Неврологічні ускладнення – один з чинників високої летальності у пацієнтів з COVID-19

Неврологічні ускладнення – один з чинників високої летальності у пацієнтів з COVID-19

Пандемія COVID-19 продовжує вражати мільйони людей у ​​всьому світі. Хворобу зазвичай супроводжують такі неврологічні прояви, як головний біль, біль у м'язах, аносмія та агевзія.

Глобальне дослідження, проведене Медичною школою Університету Піттсбурга, показало, що у 8 з десяти пацієнтів, госпіталізованих з приводу COVID-19, розвиваються неврологічні ускладнення. У порівнянні з їх однолітками без подібних ускладнень, такі пацієнти мають значно більшу ймовірність померти у лікарні: у людей з неврологічними проявами експерти виявили шестиразове підвищення ризику смерті.

Невролог з Ньютона, доктор медичних наук Шахін Е. Лакхан вважає, що COVID-19 – захворювання мозку. Дослідження не тільки підкреслює тривожну частоту серйозних проявів коронавірусної інфекції в мозку, але також й те, що такі пацієнти частіше вимагають госпіталізації.

Відео дня

Аналіз проводився на підставі всіх даних Глобального консорціуму з дослідження неврологічних проявів COVID-19. Результати були опубліковані 11 травня цього року у JAMA Network Open.

Хід дослідження

Дослідження охоплювало 3,7 тисячі пацієнтів. Це люди від 18 років, госпіталізовані в лікарню невідкладної допомоги з клінічно діагностованим або лабораторно підтвердженим COVID-19. В аналіз не включалися пацієнти з наявною важкою неврологічною дисфункцією.

У 82% з усіх пацієнтів були виявлені неврологічні прояви. Понад 1/3 з них повідомляли про головний біль, майже кожен четвертий – про втрату нюху і / або смаку. До числа найбільш частих неврологічних ознак та синдромів відноситься гостра енцефалопатія (майже половина випадків), кома та інсульт. В окремих випадках спостерігався менінгіт або енцефаліт (приблизно 0,5%).

За словами одного з авторів дослідження доктора Чжоу, наявність якого-небудь раніше діагностованого неврологічного стану найбільш імовірно пророкувало розвиток неврологічних ускладнень, пов'язаних з COVID-19. У порівнянні з тими, у кого не був раніше не виявляли неврологічний стан, ризик був вище більш ніж у два рази.

Результати

Точний зв'язок між порушеннями та смертю встановлений не ​​був. Однак один з важливих висновків дослідження полягає у тому, що неврологічні стани, які часто зустрічаються у госпіталізованих пацієнтів з коронавірусом, є вагомим негативним фактором при прогнозі хвороби. Результати дослідження поставили перед вченими наступне завдання – з'ясувати, який механізм призводить до летального наслідку для розробки подальших рекомендацій.

Щоб знизити смертність від COVID-19, важливо по ранніх ознаках діагностувати будь-які неврологічні порушення. При їх виявленні, особливо при наявності обтяженого анамнезу, рекомендується рання госпіталізація, інтенсивна терапія та більш частий та інтенсивний клінічний моніторинг.

Госпіталізованим з коронавірусом пацієнтам, у яких розвиваються неврологічні проблеми, може знадобитися дуже багато часу на одужання. У багатьох з них симптоми залишаються ще довгий час після того, як вони вилікувалися від COVID-19. Дослідники вбачають основну проблему в тому, що закінчення пандемії коронавірусу не буде її повноцінним завершенням, оскільки лікарям доведеться зіткнутися з мільйонами людей, яким буде потрібна кваліфікована неврологічна допомога.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки