Видалення катаракти може уповільнити розвиток деменції: дослідження

Видалення катаракти може уповільнити розвиток деменції: дослідження

Операція з видалення катаракти знижує ризик деменції у людей похилого віку майже на 30%, таких висновків дійшли вчені, які завершили перспективне дослідження Kaiser Permanente Washington в Сіетлі, опубліковане в JAMA Internal Medicine.

На сьогодні існує дуже мало відомих заходів, крім певних факторів способу життя, таких як дієта та фізичні вправи, які вважаються профілактичними проти деменції. За словами доктора медичних наук Сесілії Лі, втрата зору через невилікувану катаракту становить інтерес для дослідницької спільноти як фактор ризику деменції, що потенційно змінюється.

Деталі роботи

Дослідники відстежували 3038 людей з діагнозом катаракта або глаукома у когорті дорослих змін у мисленні. Дані були зібрані з 1994 до вересня 2018 року. При зарахуванні учасники не мали деменції та не піддавалися операції з видалення катаракти. Середній вік учасників – 74,4 роки, 59% – жінки.

Відео дня

Учасники оцінювалися кожні 2 роки за допомогою інструменту скринінгу когнітивних здібностей (CASI). Показники CASI варіюються від 0 до 100, і учасники з показником менш як 85 пройшли подальше діагностичне тестування.

Близько 45% групи (1382 особи) під час дослідження перенесли операцію з видалення катаракти. Середній термін спостереження становив 7,8 року. Загалом 853 особи захворіли на деменцію, в основному хворобу Альцгеймера (709 випадків).

На відміну від екстракції катаракти, дослідники не виявили нижчого ризику деменції у людей, які перенесли операцію з приводу глаукоми.

Видалення катаракти було тісно пов'язане зі зниженням ризику деменції протягом перших 5 років після операції з видалення катаракти у порівнянні з пізнішими роками.

З кількох змінних, включаючи додаткову освіту, расу, історію куріння і стать, єдиною коваріантою, що більш захищає, ніж операція з видалення катаракти, була відсутність алелю APOE4 (основного генетичного фактора ризику хвороби Альцгеймера, що підвищує ймовірність захворювання).

Можливі пояснення зв'язку

Лі зазначає, що один із можливих механізмів, за допомогою якого операція з видалення катаракти може знизити ризик деменції або хвороби Альцгеймера – забезпечення більш якісного сенсорного введення в сітківку і, отже, покращення стимулів для мозку. Крім того, пацієнти можуть мати можливість повніше взаємодіяти з навколишнім світом з покращеним зором, а це може мати захисний ефект від розвитку деменції.

Інше можливе пояснення зв'язку між хірургією катаракти та зниженням ризику деменції, на думку Лі – вплив катаракти на тип та якість світла, що досягає сітківки. Катаракта призводить до того, що кришталик набуває жовтого відтінку, який блокує синє світло. За своєю природою світлочутливі гангліозні клітини сітківки надзвичайно чутливі до синіх світлових стимулів і, як відомо, регулюють добові цикли.

Доведено, що дегенерація та змінена функція цих клітин пов'язані з пізнанням та хворобою Альцгеймера. Оскільки катаракта впливає на загальну якість світла, яке досягає сітківки, включаючи синє світло, операція з видалення катаракти може реактивувати ці клітини таким чином, щоб запобігти зниженню когнітивних функцій.

Обмеження дослідження

Вчені визнали, що дослідження має кілька обмежень. Можливий зворотний причинно-наслідковий зв'язок – люди з ранніми когнітивними проблемами можуть менше усвідомлювати проблеми із зором, що може відстрочити операцію з видалення катаракти. Було оцінено лише першу операцію з видалення катаракти в учасника, і було невідомо, чи вплинули наступні операції на ризик деменції.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки