Як напої впливають на ризик інсульту: чай, кава та алкоголь
Все більше досліджень показують, що звичні напої можуть по-різному впливати на ризик інсульту та здоров'я серцево-судинної системи. Наприклад, кава та чай набули репутації корисних продуктів, тоді як газовані напої й алкоголь викликають побоювання.
Однак багато що вирішує те, в якій кількості ви вживаєте той чи інший напій та чи додаєте ви цукор й інші добавки. Професор Шеріл Бушнелл з Університету Вейк Форест наголошує: "Розуміння впливу напоїв на організм допоможе пацієнтам більш усвідомлено дбати про своє здоров'я".
Кава та чай: корисні властивості чи ризик?
У ході великого дослідження Interstroke дослідники встановили, що велике споживання кави (більше чотирьох чашок на день) пов'язане з підвищеним ризиком інсульту. Однак помірне чи низьке споживання кави такого ефекту не має. У той же час, регулярне вживання чаю знижує ймовірність інсульту.
Дослідження британського Біобанку показало, що люди, які випивають дві-три чашки кави та чаю щодня, знижують ризик інсульту на 30% та деменції на 28% порівняно з тими, хто їх уникає.
Експерти вважають, що захисна дія кави й чаю пов'язана з флавоноїдами – сполуками, що мають антиоксидантні властивості та здатні покращувати функції судин. "Пацієнтам варто знати, що кава і чай можуть захистити від інсульту, але варто уникати цукру в напоях", - радить доктор Шеріл Бушнелл.
Дієтолог і спеціаліст з харчування доктор Тейлор Уоллес також зазначає: "Більшості людей слідує обмежитися однією-двома чашками несолодкого чаю щодня. Це простий крок у правильному напрямку для підтримки кардіометаболічного здоров'я, але це не чудо-засіб".
Уоллес додає, що по відношенню до кави помірність важлива, й краще відмовитися від вершків та цукру: "Чашка чорної кави або кави зі знежиреним молоком на сніданок – чудовий спосіб розпочати день".
Газовані напої: прихована загроза
Газовані напої, особливо підсолоджені, викликають найбільші побоювання. Дослідження серед працівників охорони здоров'я та медсестер показали, що щоденне вживання хоча б однієї порції газованого напою підвищує ризик інсульту на 16%.
У когорті постменопаузальних жінок, які брали участь у дослідженні Women's Health Initiative, штучно підсолоджені напої також були пов'язані з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань та інсульту.
Доктор Воллес звертає увагу на зв'язок між газованими напоями та набором ваги, вказуючи на їх негативний вплив на метаболізм: "Хоча зв'язок з дієтичними напоями менш очевидний, їх вживання краще обмежити. Надмірна кількість газованих напоїв, навіть дієтичних, – не найкраще рішення".
Алкоголь: помірність чи повна відмова?
Раніше вважалося, що помірне споживання алкоголю (1-2 порції напою для чоловіків та 1 порція для жінок) на день сприяє зниженню ризику серцево-судинних захворювань. Однак нові дослідження показують, що навіть легке вживання алкоголю може негативно впливати на когнітивні функції.
За даними дослідження Interstroke, високе та помірне споживання алкоголю пов'язане з підвищеним ризиком інсульту, тоді як низьке його вживання такого ефекту не має.
"Найважливіші дані показують, що вживання алкоголю пов'язане з погіршенням когнітивних функцій, тому чим менше алкоголю в раціоні, тим краще", – зазначає Бушнелл.
Дієтолог Воллес звертає увагу на складність точної оцінки ризику, пов'язаного з алкоголем: "Алкоголь – вкрай суперечливе питання, і дані спостережних досліджень часто ускладнюються супутніми факторами способу життя. Питання користі чи шкоди помірного вживання алкоголю поки залишається відкритим".
Сучасні дослідження доводять, що кава та чай без додавання цукру й добавок можуть знижувати ризик інсульту, покращуючи серцево-судинне здоров'я. Солодкі газовані напої збільшують ризик інсульту й негативно впливають на метаболізм, як і дієтичні версії. Щодо алкоголю, то найбільш безпечним рішенням для здоров'я, на думку експертів, залишається помірне чи мінімальне споживання.