Ефективність вакцин від нового штаму COVID-19 звелась до нуля: як врятуватися і чи потрібен масковий режим. Інтерв’ю з імунологом Донським

Ефективність вакцин від нового штаму COVID-19 звелась до нуля: як врятуватися і чи потрібен масковий режим. Інтерв’ю з імунологом Донським

Україною шириться новий штам COVID-19 під назвою FLiRT, кількість хворих на коронавірус зростає. В деяких регіонах захворюваність збільшилася на порядки, зокрема, спалах стався у Києві. За останній тиждень зафіксовано два випадки смерті від коронавірусу – 80-річної жінки на Івано-Франківщині та 85-річного чоловіка у Черкасах. Але не варто забувати, що вірус існує доволі тривалий час, і сьогодні він фактично не є більш небезпечним, аніж вірус сезонного грипу, який, до речі, також за деяких обставин може стати смертельним.

Ефективність вакцин проти коронавірусу, що були розроблені ще на початку пандемії, на сьогодні практично наблизилася до нуля. Було б добре створювати сезонні вакцини від нових штамів COVID-19, як це відбувається з вірусом грипу, але проблема в тому, що мутації коронавірусу відбуваються значно швидше. Нова хвиля COVID-19 в Україні може бути потужною з погляду кількості випадків захворювання, але "реанімації і морги забиті не будуть".

Відео дня

Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA висловив лікар-імунолог Борис Донськой.

– Чи вважаєте ви, що в Україні спостерігається нова хвиля захворюваності на коронавірус, що зараз потрібна додаткова вакцинація, додаткові методи захисту, зокрема запровадження маскового режиму?

– Це три запитання. Перше – можливо, друге – сумніваюся, третє – сумніваюся.

– Як ви оцінюєте ситуацію з COVID-19? Наскільки вона серйозна?

– Якщо врахувати ситуацію, в якій ми зараз живемо, то ситуація з коронавірусом за серйозністю посідає 126-те місце. Звісно, про коронавірус не треба забувати. Є дві крайнощі: або впадати в істерику через нову хвилю, або взагалі ігнорувати проблему. Між цими двома реакціями є цілий спектр реакцій.

Наприклад, ми забули про холеру. Але те, що її довгий час немає, не означає, що про неї треба забувати... Треба мати на увазі, що такий вірус є, що він може траплятися, що він може приходити хвилями, що все одно треба мити руки тощо.

– Чи можна сказати, що сьогодні коронавірус не є більш небезпечним, аніж, до прикладу, сезонний грип?

– Я навіть думаю, що він менш небезпечний. Але питання не в тому, як я вважаю. Це питання, яке треба вивчати. Проте на сьогодні його летальність, ступінь ураження і тяжкість справді стають прийнятними, як і будь-яка сезонна респіраторна вірусна інфекція.

– Чи відомо вам щось про особливості нових штамів COVID-19?

– На щастя, нічого особливо дивного і небезпечного поки що немає. Можливо, пізніше щось і буде, адже періодично навіть штами грипу дивують своєю тяжкістю. Але знов-таки, це питання треба досліджувати.

– Яка ваша позиція щодо вакцинації від COVID-19?

– Згідно зі звітами міністерств і академій, вже проти торішніх штамів ефективність вакцинації була на рівні нуля, а в майбутньому вона може взагалі стати менше за нуль, тобто шкідливою. Стара вакцина, яка розроблялася проти штаму 4-річної давнини, вже абсолютно не має жодного сенсу, її ефективність нульова. Але добре, давайте усіх все одно провакцинуємо, якщо нам більше немає чим зайнятися.

Ефективність вакцин від нового штаму COVID-19 звелась до нуля: як врятуватися і чи потрібен масковий режим. Інтерв’ю з імунологом Донським

– Ми знаємо, що є вакцини від сезонного грипу, які випускаються щороку. Багато українців щеплюються ними. Чи вважаєте ви, що так само мала б бути розроблена подібна сезонна вакцина від коронавірусу?

– Найімовірніше, так. Але мутація COVID-19 відбувається набагато швидше, ніж мутація грипу. І напевно ми не встигнемо. Поки ми виробимо вакцину, перевіримо, доведемо, що вона безпечна і ефективна, вже зміниться штам. У випадку з грипом ми маємо щонайменше пів року на це, і то інколи не вгадуємо штам, і вакцина провалюється. Наприклад, підозрюваний штам, який прийде в Європу чи в Азію, був один, а приходить інший чи трошки змінений.

Я не даю жодних рекомендацій населенню. Ті, хто хочуть вакцинуватися, – вакцинуйтеся, хочете носити маску – носіть, хочете з ранку до вечора перейматися щодо грипу і коронавірусу – переймайтеся. Вчиняти розумно чи нерозумно – це святе право кожного громадянина. Але факти свідчать про те, що робити і перше, і друге, і третє, найімовірніше, не дуже розумно.

– Підсумовуючи. За вашими оцінками, ситуація з коронавірусом в Україні наразі не така страшна, як про це розповідають у ЗМІ?

– Якщо говорити про сам вірус, то він справді поширений в Україні. Можливо навіть, що хвиля за потужністю інфікування буде досить великою. Але чи будуть через це забиті реанімації чи морги? Ні, не будуть.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки