Чи може скринінг виявити рак яєчників на ранній стадії?

Чи може скринінг виявити рак яєчників на ранній стадії?

На жаль, як з'ясувалося, скринінг на рак яєчників не знизив ранню смертність у жінок.

В останньому дослідженні, аналіз якого публікує Science Daily, були проаналізовані дані більше 200 000 жінок у віці від 50 до 74 років, за якими спостерігали в середньому 16 років.

Жінки були випадковим чином розподілені в одну з трьох груп:

- без скринінгу;

- щорічний скринінг з використанням ультразвукового сканування;

- щорічний мультимодальний скринінг, що включає аналіз крові з наступним ультразвуковим скануванням в якості тесту другої лінії.

Відео дня

Великомасштабне рандомізоване дослідження щорічного скринінгу на рак яєчників, проведене дослідниками UCL, не привело до зниження смертності від цього захворювання, не дивлячись на те, що один з перевірених методів скринінгу виявляв рак раніше.

Результати Спільного дослідження скринінгу раку яєчників у Великобританії (UKCTOCS) були опубліковані в звіті в медичному журналі The Lancet.

У Великобританії щорічно від раку яєчників вмирають 4000 жінок. Зазвичай це захворювання не діагностується, поки воно не знаходиться на пізній стадії і вже не піддається лікуванню. UKCTOCS був розроблений для перевірки гіпотези про те, що надійний метод скринінгу дозволяє виявити рак яєчників раніше, коли лікування буде більш ефективним, і може врятувати життя.

Чи може скринінг виявити рак яєчників на ранній стадії?

Дослідники виявили, що, хоча підхід з використанням мультимодального тестування досяг успіху у виявленні раку на ранній стадії, жоден з методів скринінгу не привів до зниження смертності.

Професор Уша Менон (MRC Clinical Trials Unit, UCL), провідний дослідник UKTOCS, сказав: "Ми розчаровані, тому що це не той результат, на який ми і всі учасники дослідження сподівалися і працювали протягом стількох років. Щоб врятувати життя, нам потрібний кращий скринінговий тест, який виявляє рак яєчників раніше і у більшої кількості жінок, ніж стратегія скринінгу, яку ми використовували ".

Жінки у віці від 50 до 74 років брали участь в дослідженні в період з 2001 по 2005 роки. Скринінг тривав до 2011 року і це був або щорічний аналіз крові з відстеженням змін рівня білка CA125, або щорічне ультразвукове дослідження піхви. Близько 100 000 жінок були віднесені до групи без скринінгу, і більше 50 000 жінок були віднесені до кожної з груп скринінгу.

Скринінг крові виявив на 39% більше ракових захворювань на ранній стадії (стадія I / II), при цьому виявляючи на 10% менше ракових захворювань на пізніх стадіях (стадія III / IV) в порівнянні з групою без скринінгу. Не було різниці в стадії раку, виявленого в групі, що одержувала УЗД, в порівнянні з групою, що не проходила скринінг.

Початковий аналіз смертей у випробуванні було проведено в 2015 році, але в той час не було достатньо даних, щоб зробити висновок про те, чи знизив скринінг смертність. Вивчивши дані наступних п'ятирічних спостережень за залученими жінками, дослідники тепер можуть зробити висновок, що скринінг не врятував життя.

Чи може скринінг виявити рак яєчників на ранній стадії?

Професор Махеш Пармар, директор відділення клінічних досліджень MRC в UCL і старший автор статті, сказав: "За останні 10 років з моменту завершення скринінгу в нашому дослідженні відбулися значні поліпшення в лікуванні запущених захворювань. Наше дослідження показало, що скринінг неефективний у жінок, у яких немає ніяких симптомів раку яєчників; у жінок, у яких є симптоми, рання діагностика в поєднанні з цим найкращим лікуванням все ж може мати значення для якості життя і, можливо, поліпшити результати. Крім того, швидке отримання діагнозу, незалежно від стадії раку, надзвичайно важливо для жінок і їх сімей ".

Професор Ян Джейкобс з Університету Нового Південного Уельсу (UNSW Sydney), який керував програмою досліджень скринінгу раку яєчників з 1985 року і який був провідним дослідником UKCTOCS з 2001 по 2014 рік, сказав: "Я дякую тисячам жінок, медичних працівників і дослідників, завдяки яким це дослідження стало можливим. Стратегія мультимодального скринінгу дозволила виявити рак яєчників на більш ранній стадії, але, на жаль, не врятувала життя. Це глибоко розчаровує ".

Професор Джейкобс зазначив: "Скринінг населення на рак яєчників може бути підтриманий тільки в тому випадку, якщо в майбутньому рандомізованому контрольованому дослідженні буде показано, що тест знижує смертність. Я, як і раніше, сподіваюся, що в кінцевому підсумку буде знайдений новий ефективний скринінговий тест".

Учасники пожертвували величезну кількість зразків і даних для майбутніх досліджень. Цей ресурс, іменований UKCTOCS Longitudinal Women's Cohort (UKLWC), в даний час використовується дослідниками в усьому світі, допомагаючи поліпшити розуміння раку яєчників, а також інших видів раку та інших захворювань, таких як серцево-судинні захворювання.

Дослідники говорять, що це дослідження також допомогло зрозуміти, як найкраще розробити, провести і проаналізувати великомасштабне рандомізоване клінічне випробування, особливо на особах, у яких немає ознак захворювання. Ці ідеї будуть корисні для майбутніх досліджень у всіх областях охорони здоров'я. Це також сприяло досягненням в оцінці ризику, профілактики та діагностики раку яєчників.

"Скринінг призначений для людей без симптомів, тому все ж важливо, щоб, якщо ви помітили незвичайні або стійкі зміни, ви поговорили зі своїм лікарем. Симптоми раку яєчників можуть бути досить розпливчастими і схожими на симптоми, викликані менш серйозними станами. Будь то необхідність частіше ходити в туалет, біль, здуття живота або щось ще, порадьтеся із вашим терапевтом - в більшості випадків це не рак, але краще перевірити це ".

Ми дякуємо всім, хто взяв участь

Афіна Ламнісос, генеральний директор The Eve Appeal, сказала: "На жаль, ця дослідницька програма не показала зниження смертності від раку яєчників і тому не може бути рекомендована в якості національної програми скринінгу".

"Більш рання діагностика раку яєчників часто скорочує обсяг і інтенсивність лікування, і це має вирішальне значення для жінок, хворих на рак та їх сімей. Можливо, це дало їм провести більше дорогоцінного часу зі своїми близькими".

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки