Діагноз рак – вирок чи ні: інтерв'ю з провідним онкологом України

Діагноз рак – вирок чи ні: інтерв'ю з провідним онкологом України

За даними Національного канцер-реєстру, у 2020 році в Україні було зареєстровано 110 500 нових випадків онкозахворювань. У рамках проєкту Школа доказової медицини про актуальні питання онкології розповів кандидат медичних наук, головний лікар Національного інституту раку, член групи експертів МОЗ України у напрямку Онкологія Безносенко Андрій Петрович.

Що таке канцер-реєстр і яку роль він відіграє

Національний канцер-реєстр – досягнення онкологів та медичної спільноти, серед усіх пострадянських країн валідований канцер-реєстр є лише в Україні. У ньому є вся інформація, зібрана за рік, щодо захворюваності та смерті за всіма онкологічними нозологіями. Є плани щодо подальшого розвитку реєстру, щоб він був більш гнучким з великою кількістю можливостей сортування за статтю, віком, регіоном, типами нозології та ін.

Відео дня

Правдивість даних з регіонів, що надходять, підтверджена кількома аудиторськими перевірками, і зараз ці дані публікуються в міжнародній статистичній збірці "Рак на п'яти континентах".

Які локалізації пухлин займають топові позиції канцер-реєстру

За даними України, у жінок провідне місце займає рак молочної залози – це кожна п'ята жінка з онкологією. На другому місці гінекологічні пухлини – рак тіла матки, шийки матки, яєчників. Кожен із видів окремо займає приблизно 5%, тобто сумарно – 15%. На третьому місці – колоректальний рак – рак товстої прямої кишки, близько 10%. У чоловіків перше місце посідає рак легень, друге – передміхурової залози, третє – колоректальний рак (приблизно 10-12%).

Як змінилися тенденції протягом останнього десятиліття

Число онкохворих постійно зростає. Згідно з наявними даними, в Україні, як і в іншому світі, щороку приріст хворих становить приблизно 3%. Проте це не пов'язано безпосередньо з якимись негативними чинниками, а є наслідком старіння населення. Найбільші показники захворюваності відзначаються, наприклад, в Японії, США, країнах Європи. І це пов'язано з тим, що в них середня тривалість життя набагато більша, ніж у менш розвинених країнах.

Рак – не нова хвороба людства, про неї відомо вже давно, про що є численні свідчення. І зі збільшенням тривалості життя ймовірність розвитку раку зростає.

Діагноз рак – це вирок чи ні

Є прості цифри, які підтверджують, що не завжди рак є невиліковною хворобою. В Україні щорічно діагностується приблизно 140 тисяч нових випадків онкології, а всього людей, які живуть із діагнозом рак – мільйон. Тобто 860 тис. пацієнтів живуть у ремісії після лікування. І вони є прикладом того, що рак піддається лікуванню, зокрема проведеному в Україні.

Персоніфікований підхід до пацієнта – чи є він у лікуванні пацієнтів із раком

Сьогодні відомо, що рак поєднує понад 200 нозологій, кожна з яких має підтипи залежно від біології пухлини. За останнє десятиліття завдяки досягненням у галузі медицини – генних, молекулярних технологій, було розшифровано геном пухлини людини. У 97% випадків відомі причини та механізми розвитку хвороби основних локалізацій. І в короткостроковій перспективі це призведе до появи нових ліків, які зможуть впливати на генні мутації, що спричиняють онкологічні захворювання.

Прикладом ефективності нових ліків є рак легенів та меланома, які ще 5 років тому вважалися абсолютними кілерами, а зараз у дослідженнях зареєстровано п'ятирічне виживання при третій стадії хвороби. Це можливо завдяки персоніфікованому підходу та створенню інноваційних ліків, наприклад, імунної контрольної терапії, за розробку якої вченим у 2018 році було присуджено Нобелівську премію. Ці препарати дозволяють настроїти імунні клітини людини на атаку ракових клітин. Це дороге лікування, проте воно дає надію, що навіть четверту стадію хвороби можна перевести в хронічну форму, що дозволить збільшити виживання.

Чи є програми, які дозволяють збільшити доступність пацієнтів до сучасних ліків

Сьогодні базові лікарські засоби – близько 60 найменувань, для пацієнтів безкоштовні та забезпечуються державою. Нерозв'язаною проблемою зараз є дорогі персоніфіковані препарати. Однак є деякі законодавчі ініціативи, які зможуть зробити інноваційні ліки доступнішими в Україні.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки