Порт-система: навіщо вона потрібна онкохворим

Порт-система: навіщо вона потрібна онкохворим

У сучасній онкології системи центральних венозних портів – порт-системи, дедалі частіше замінюють венозні катетери. Вони показані пацієнтам, яким потрібне тривале внутрішньовенне лікування, що включає, наприклад, повторне введення хіміотерапевтичних препаратів, парентеральне харчування, переливання, інфузії, ін'єкції та/або збирання зразків крові. Портові системи можуть значно полегшити тягар внутрішньовенної терапії й тим самим покращити якість життя онкопацієнтів.

Що таке порт-система?

Порт-система, або хіміопорт – центральний венозний катетер із тонкою силіконовою трубкою, що повністю розташований під шкірою. Основна перевага цього пристрою для доступу до вен полягає в тому, що хіміотерапевтичні препарати можна вводити безпосередньо в порт, а не у вену.

Зазвичай порт-систему імплантують у руку або верхню частину грудей. Один з кінців трубки вводиться в центральну вену трохи вище серця, інший – підключають до порту, що є невеликим металевим або пластиковим диском, який залишається під шкірою.

Відео дня

Як ставлять хіміопорт?

Порт імплантується під шкіру через невеликий розріз під місцевою анестезією в операційній для контролю використовується ультразвук або рентген. Порт з'єднується з катетером, який вводиться в яремну або підключичну вену.

Імплантація порту займає від 15 до 30 хвилин і може виконуватись одним лікарем. Також можливе встановлення під загальним наркозом, якщо це відбувається під час виконання оперативного втручання.

Як довго порт може залишатися?

На відміну від внутрішньовенного катетера, порт може залишатися встановленим стільки, скільки необхідно протягом кількох тижнів, місяців або навіть років. Коли порт більше не потрібен, його видаляють за допомогою простої амбулаторної процедури.

Чи має порт-система якісь інші переваги у порівнянні з катетером для внутрішньовенного введення?

Крім спрощення доставки хіміотерапевтичних препаратів, порт-система може забезпечити кілька інших переваг у порівнянні з катетером для внутрішньовенного введення:

  • Місце порту готується з використанням стерильної техніки, яка гарантує, що всі поверхні вільні від мікроорганізмів, таким чином значно знижується ризик зараження (місце для внутрішньовенного вливання готується з використанням чистої, але нестерильної методики).

  • Порт також можна використовувати для доставки рідин та переливань, забору крові для лабораторних досліджень та введення барвника для сканування ПЕТ та КТ.

  • Порт знижує ризик контакту ліків зі шкірою та, можливо, її подразнення.

  • Під час лікування можна купатися та плавати без ризику інфікування.

Можливі ускладнення

Ускладнення венозних портових систем поділяються на перипроцедурні ранні та відстрочені (≤30 або >30 днів після імплантації відповідно). Загальна частота ускладнень становить 7,2-12,5%, причому найчастіше зустрічається інфекція портової системи. Також не виключений розвиток тромбозу (необов'язково потребує експлантації порт-системи).

Неправильне положення наконечника катетера в середостінні є особливо серйозним ускладненням, оскільки це може призвести до потрапляння інфузійних розчинів у середостіння або плевральну порожнину.

Що потрібно пам'ятати про порти, що імплантуються?

Протягом кількох тижнів після операції рекомендується уникати фізичних навантажень. Якщо порт встановлений у руці, не слід вимірювати на цій руці артеріальний тиск або проводити забір крові для лабораторних досліджень. Також рекомендується уникати підйому тяжкості.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки