Прорив у діагностиці раку

Прорив у діагностиці раку

З наступного тижня у Великобританії починають проводити повномасштабне випробування інноваційного тесту, який потенційно може виявляти 50+ видів раку, про що повідомила Національна служба охорони здоров'я країни. Згідно з прогнозами, можливості цього аналізу дозволяють визначати захворювання ще до того, як з'являться ранні ознаки.

Цей тест, за оцінками багатьох експертів в області онкології, може стати революційним проривом в питаннях ранньої діагностики онкологічних хвороб, оскільки завдяки цьому значно збільшується ймовірність на лікування.

Сучасна діагностика онкологічних захворювань полягає в аналізі частки тканин на біохімічне дослідження (біопсію). Однак це дослідження зазвичай проводиться вже після появи симптомів. Другим обмеженням цього методу є складність процедури щодо багатьох видів раку (наприклад, простати, легенів).

Відео дня
Як буде проходити випробування

Дослідження буде проходити протягом двох років, планується, що в ньому візьме участь 140 тис. добровольців, вік яких знаходиться в діапазоні 50-77 років.

Для аналізу даних кров необхідно здати три рази – через 12 місяців і два роки після початкової здачі. Позитивний результат не означає, що у пацієнта є рак. Він показує високий ступінь ймовірності наявності захворювання, тому таким людям потрібно буде пройти додаткові аналізи для перевірки.

Для оцінки ефективності методу всіх учасників розділять на дві групи, і до проб крові контрольної групи тест застосовуватися не буде. Таким чином дослідження відповідає критеріям рандомізованого контрольного випробування. У разі успішного завершення дослідження планується розширити ще на 1 млн осіб у 2024-2025 роках.

Що відомо про Galleri

Новий метод базується на аналізі крові, який виявляє фрагменти ДНК ракових клітин. Він розроблений дослідниками біотехнологічного стартапу Grail ("Грааль"), нещодавно повідомлялося про його придбання компанією Illumina Inc., яка займається розробкою і виробництвом систем аналізу генетичного різноманіття та біологічних функцій.

Тест має назву Galleri, вже з літа він доступний у США для людей, які мають підвищений ризик ракових захворювань, переважно для пацієнтів старше 50 років. FDA аналіз поки не сертифікований, тому страховкою не покривається. Основна небезпека полягає в тому, що тест може не виявити рак у людини з онкологічним захворюванням або навпаки, показати хибнопозитивний результат.

Важливість нового тесту і перспективи його використання

За словами директора по онкології Національної служби охорони здоров'я Келлі Палмер, зараз у всьому світі дослідники працюють над можливістю створити технологію, яка за аналізом крові зможе визначати наявність ракових клітин. І Galleri є першим проєктом, який завершив дослідницьку фазу, що дозволяє провести масштабне дослідження. Це відкриває великі можливості у виявленні типів раку, які тривалий час протікають без видимих ​​симптомів.

За повідомленням Національної служби охорони здоров'я Великобританії, постановка діагнозу на самій ранній стадії збільшує ймовірність виживання в 5-10 разів у порівнянні з людьми, у яких хвороба виявлена ​​на більш пізніх стадіях. Дослідники розраховують, що Galleri допоможе збільшити п'ятирічну виживаність від раку, яка в Великобританії нижче, ніж у багатьох інших країнах з високим рівнем доходів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки