Рідка біопсія: висока точність та швидкість діагностиці раку
Використання рідкої біопсії для діагностики плоскоклітинного раку голови та шиї, асоційованого з вірусом папіломи людини (ВПЛ) більш точне, швидке та менш дороге, ніж стандартна біопсія тканин. Такого висновку дійшли вчені, які завершили проспективне обсерваційне дослідження.
Як повідомив Деніел Л. Фаден, доктор медицини з Массачусетської лікарні загального профілю, чутливість та специфічність цього підходу на основі ДНК ВПЛ у циркулюючій пухлині з позитивною та негативною прогностичною цінністю склала 98,4% та 98,6% відповідно.
Крім того, рідка біопсія скоротила час до встановлення діагнозу з 41 до 15 днів, а передбачувані витрати, пов'язані з цим методом, були приблизно на 36-38% менше, ніж при традиційному підході до біопсії.
Зараз пов'язаний з ВПЛ рак діагностується за допомогою голкової біопсії лімфатичного вузла шиї або біопсії тканини ротоглотки. Ці підходи інвазивні та болючі для пацієнтів, одночасно з цим при пункційній біопсії шийного лімфатичного вузла спостерігається високий відсоток невдач через відсутність адекватного клітинного матеріалу. Таким чином, для підтвердження діагнозу деяким пацієнтам доводиться проходити повторну біопсію, що збільшує час діагностики.
Що таке рідка біопсія
Рідкою біопсією називають тест, який проводиться на зразку крові для пошуку ракових клітин пухлини, що циркулюють у крові, або фрагментів ДНК пухлинних клітин, що знаходяться в крові.
Рідка біопсія може використовуватися виявлення раку на ранній стадії. Її також можна використовувати, щоб допомогти спланувати лікування або дізнатися, наскільки добре лікування працює і чи повернувся рак. Можливість брати кілька зразків крові з часом може допомогти лікарям зрозуміти, які молекулярні зміни відбуваються в пухлини.
Подробиці дослідження
Фаден та його колеги оцінили діагностичний підхід на основі ДНК ВПЛ циркулюючої пухлини у порівнянні зі стандартним клінічним обстеженням.
Вчені включили в дослідження 70 пацієнтів з новим або передбачуваним діагнозом: ВПЛ-асоційований плоскоклітинний рак ротоглотки, носоглотковий рак або плоскоклітинний рак носових пазух (всі з них пройшли стандартне діагностичне обстеження), а також 70 пацієнтів контрольної групи, яким згодом був діагностований HNSCC.
Зразки крові були зібрані, оброблені на предмет циркулюючої ДНК ВПЛ пухлини та проаналізовані за допомогою краплинних цифрових ПЛР-аналізів, що настроюються, на генотипи ВПЛ 16, 18, 33, 35 і 45.
З 70 пацієнтів групи ВПЛ-позитивної реакції 61 був доступний для аналізу. Тонкоголкова аспірація була першим методом діагностики у 37 пацієнтів, а первинна біопсія тканини була першою у 24 пацієнтів. Загальний показник успішності діагностики з першої спроби становить 72%, що означає, що 17 пацієнтам (28%) довелося пройти повторну біопсію для встановлення діагнозу.
Коментарі
У коментарі до дослідження Фаден сказав, що люди можуть скептично ставитись до постановки діагнозу раку тільки на підставі аналізу крові, а не за допомогою традиційної біопсії тканини.
Щоб зміцнити впевненість у наявності цього неінвазивного діагнозу, вчені поєднали рідку біопсію зі звичайними процедурами, які пацієнти отримують при першому зверненні – фізичним оглядом та візуалізацією поперечного перерізу з комп'ютерною томографією або МРТ.
Наступного року дослідники планують проведення клінічного випробування, яке має підтвердити результати цього дослідження.