"Робимо рак зрозумілим": що потрібно знати про рак простати

61,5 т.
'Робимо рак зрозумілим': що потрібно знати про рак простати

За даними Національного канцер-реєстру України, до початку повномасштабного вторгнення щороку в Україні нараховували до 8 тисяч нових випадків раку простати, з них помирало близько 3 тисяч пацієнтів. Найбільша проблема у випадку з раком простати – відсутність культури планових медичних обстежень серед чоловіків, особливо старшого віку. Саме тому чоловіки переважно звертаються до лікаря тоді, коли йдеться про рак простати 3-4 стадій, який потребує більш вартісного лікування, а результати не такі успішні, як на ранніх стадіях.

Попри те, що рак простати розвивається повільно, діагностується переважно у чоловіків, старших 60 років, а також не потребує дій "на випередження", вкрай важливо підвищувати обізнаність чоловіків про процедуру обстеження та ранньої діагностики.

''Робимо рак зрозумілим'': що потрібно знати про рак простати
Відео дня

В рамках проєкту "Робимо рак зрозумілим" Фонд Inspiration Family підготував серію канцеросвітніх вебінарів, де клінічний онколог, променевий терапевт і хірурги-онкоурологи розповідають про діагностику та лікування раку простати.

Що таке рак простати і хто перебуває у групі ризику?

Простата – це залоза репродуктивної системи чоловіка, яка утворює сім’яну рідину та регулює сечовипускання. Патологічне збільшення простати називається аденома, або гіперплазія простати. Запальні процеси у цій залозі називають простатит. Якщо у чоловіка наявні проблеми із сечовипусканням (утруднення, болі), або у сечі зʼявилась крові - треба обовʼязково звернутись до уролога, щоб виключити можливий злоякісний процес.

"До груп ризику належать чоловіки, старші 65 років, носії алелів BRCA1/BRCA2 та чоловіки із синдромом Лінча (спадковим неполіпозним раком товстого кишківника), а також ті, хто мають прямого родича (брата або батька), в якого діагностували рак простати. Нерідко в групі ризику опиняються також чоловіки, які мають прямих родичів жіночої статі (сестра, матір, бабуся), в яких було діагностовано рак молочної залози з мутацією в гені BRCA або рак яєчника. Якщо чоловікові відомо про такі випадки онкологічних захворювань у родині – варто регулярно відвідувати уролога вже з 40 років.", — зазначає клінічна онкологиня Національного інституту раку Вероніка Пацко.

На які симптоми потрібно звертати увагу?

Досить часто симптоми раку простати схожі на аденому простати. Йдеться про порушення сечовипускання, почастішання та дискомфорт при сечовипусканні, наявність крові або сперми в сечі. Але, щоб переконатись, що процес не є злоякісним, при появі перших скарг необхідно звернутися до уролога, який оцінить ризики, зробить аналізи, і лише після цього зможе визначити, чи є захворювання злоякісним.

Варто зазначити, що за відсутності явних ознак злоякісного утворення лікар рекомендуватиме активне спостереження, і лише у випадку підозри на злоякісну пухлину може запропонувати виконати аналіз крові на рівень простат-специфічного антигену (ПСА), МРТ простати або біопсію. Ці обстеження пацієнт може пройти безоплатно, якщо візьме електронне направлення та звернеться у заклад, що має договір з Національною службою здоровʼя. Оскільки рак простати – хвороба, що переважно протікає повільно й може не стати причиною смерті чоловіка, важливо зважувати ризики психологічних наслідків діагностики, а також "превентивного" втручання, яке може нести ризики для здоров’я та життя пацієнта.

В Inspiration Family нагадують, що навіть коли йдеться про онкозахворювання в чоловіка, по допомогу до Фонду зазвичай звертаються його дружина, мама або сестра. А рак простати взагалі є негласно табуйованою темою в українському суспільстві – одиниці готові ділитися історією свого лікування, аби підтримати інших чоловіків на шляху до одужання. Микола Дрозд – фінансист, підприємець, який має досвід лікування від раку простати, і який поділився ним в інтерв’ю для проєкту "Робимо рак зрозумілим".

"Моя історія свідчить про важливість вчасного виявлення та лікування. Діагноз "рак" може здатися страшним, але подібні історії можуть надихати та допомагати іншим у подоланні складнощів. Не бійтеся говорити про своє здоров'я та симптоми з оточуючими. Відкритість може допомогти вчасно виявити проблеми та врятувати життя", – зауважує чоловік.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки