Що викликає рак, і чи може він виникати випадково?

Що викликає рак, і чи може він виникати випадково?

До цього часу немає однозначної відповіді питання, що викликає рак. За оцінками експертів, близько 40% випадків раку можна пояснити відомими факторами ризику, що можуть змінюватися. Куріння та ожиріння є основними рушійними силами, хоча багато інших факторів – генні мутації, алкоголь, інфекції або забруднювачі довкілля, сприяють ризику раку.

Діана Квон розповіла в журналі Medscape про те, які вчені мають гіпотези щодо 60% випадків раку, що залишилися. Новий аналіз показує, що, хоча багато з цих випадків, ймовірно, пов'язані зі способом життя або довкіллям, експерти все ще не повністю розуміють історію їхнього походження. І невелика, але значна кількість може бути просто випадковою.

Що викликає рак: можливі варіанти

Вчені розглядають кілька варіантів, щоб пояснити причини розвитку раку. Перший з них – вже відомі та добре досліджені фактори ризику роблять більший внесок, ніж передбачається.

Відео дня

Другий варіант – є невідомі фактори навколишнього середовища або способу життя, які сприяють розвитку пухлинних процесів.

Як третій варіант розглядається випадковість, тобто. невідомі механізми, що призводять до виникнення раку, тому відомі методи профілактики у разі неефективні.

Відомі фактори

Куріння

Один із відомих факторів ризику – куріння. Десятиліття досліджень допомогли вченим чітко визначити канцерогенні ефекти тютюну. Дослідники виявили унікальний набір мутацій у пухлинах курців.

За словами доктора філософії, епідеміолога раку з Міжнародного агентства досліджень раку (IARC) ВООЗ Пола Бреннана, докази куріння неймовірно послідовні. Експерти змогли зібрати надійні дані епідеміологічних досліджень поширеності куріння, а також пов'язаних з цим ризиків та смертей від раку, значною мірою тому, що вплив тютюну на людину протягом усього життя досить легко виміряти.

Ожиріння

Надмірна маса тіла пов'язана з підвищеним ризиком як мінімум 13 видів раку. Хоча оцінки ризику різняться залежно від дослідження та типу раку, згідно з глобальним звітом 2012 року, надмірна вага або ожиріння пов'язані з близько 4% усіх онкологічних захворювань у всьому світі: 1% у країнах з низьким рівнем доходу та до 8% у країнах з високим рівнем доходів.

Бреннан вважає, що вплив ожиріння на рак недооцінений, оскільки в дослідженнях використовується індекс маси тіла (ІМТ). Проте дві людини з однаковим зрістом і вагою можуть мати однаковий ІМТ, навіть якщо одна з них – спортсмен, який їсть пісне м'ясо та овочі, а інший веде малорухливий спосіб життя та споживає велику кількість перероблених продуктів.

Крім того, багато досліджень тепер показують, що зміни в кишкових мікробах і високий рівень інсуліну в крові, які часто спостерігаються у людей з надмірною вагою або ожирінням, можуть збільшити ризик раку і прискорити ріст пухлин.

Невідомі фактори

Дослідники пов'язують багато речовин, які люди споживають або піддаються впливу у повсякденному житті – забруднення повітря, токсини промислових відходів та продукти з високим ступенем переробки – з раком. Але ступінь чи внесок потенційних канцерогенів в оточенні, особливо тих, які виявляються майже всюди на низьких рівнях, все ще значно невідомі. Одна проста причина полягає в тому, що ефекти багатьох із цих речовин, як і раніше, важко оцінити.

Дослідники виявили, що багато канцерогенів не викликають специфічних мутацій у ДНК клітини. Дослідження скоріше показують, що більшість канцерогенів призводять до змін в клітинах, що викликають рак, таких як запалення.

Випадковість

Коли справа доходить до ризику раку, тут може бути елемент випадковості. Рак може виникнути у людей, які дуже мало схильні до впливу відомих канцерогенів або не мають сімейного анамнезу раку.

За словами молекулярного епідеміолога з IARC Марка Гюнтера, відомо, що є онкопацієнти, які дотримувалися здорової дієти, ніколи не мали зайвої ваги та ніколи не курили. На іншому кінці крайності є люди, які не хворіють на рак. Залишається відкритим питання, пов'язані деякі види раку з невдачею або з невідомими факторами ризику.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки