Стадії раку: скільки залишилося жити при різних видах пухлин

1,5 м.
Стадії раку: скільки залишилося жити при різних видах пухлин

Мало у кого з нас ніколи не виникало ніяких новоутворень. Тим більше рідко в кого немає родимок або папілом. І це той випадок, коли не зайвим буде замислитися - чи не є ця родимка або новоутворення злоякісними.

Якщо після проведення лабораторних досліджень з'ясується, що утворення все ж має злоякісну форму, то варто задуматися - наскільки небезпечне положення та чого вам слід очікувати в найближчому майбутньому.

Про те, які стадії має рак і який прогноз виживання для кожного з них, розповідає нашим читачам "Обозреватель. МедОбоз".

Класифікація та прогноз неопластичних процесів

Лікування ракової пухлини залежить від стадії процесу. Цим буде визначатися і тактика лікування, і перспективи виживання.

Відео дня

Неопластичні процеси дуже різноманітні. Деякі з них навіть не дають метастазів, і чимало з них можна досить швидко вилікувати, навіть не вдаючись до хіміо- або радіотерапії.

Основне значення в цьому випадку відіграє стадія раку. Саме цей фактор використовують для визначення класифікації ракових захворювань.

Головною характеристикою, яку беруть за основу класифікації канцерогенних новоутворень, є також такі характеристики, як:

- морфологічна особливість пухлини, вид і ступінь розвитку;

- локалізація (місцезнаходження) первинного вогнища новоутворення;

- розмір пухлини (новоутворення), швидкість її росту;

- ступінь ймовірності метастазування.

Міжнародна класифікація (TNM - tumor, nodus, metastasis) онкологічних новоутворень досить обширна, і не може бути зрозуміла людині без спеціальної медичної освіти.

Найперше стадії розвитку пухлин визначають відповідно до:

- ступеня поширеності первинного вогнища на момент виявлення (Т);

- реакцій лімфатичних вузлів, які розташовані в безпосередній близькості від нього (N);

- наявності/відсутності метастаз (М).

Кожен процес утворення пухлини класифікують відповідно до окремих параметрів:

- клінічних ознак, які отримують за допомогою проведення діагностичних процедур;

- результатів гістологічного дослідження, яке визначає патоморфологічні особливості пухлини;

- результатів гістопатологічної диференціації, оскільки низькодиференційовані пухлини небезпечніші, швидше розростаються, вражаючи сусідні тканини та дають метастази навіть у віддалені від локалізації пухлини органи.

Людям, які не є професійними онкологами, досить важко розібратися в класифікації ракових захворювань. Спершу пацієнтів може цікавити, які терміни росту та прогнози щодо розвитку ситуації залежно від локалізації пухлини, її стадії розвитку.

Найбільш вивчений і достовірний критерій - стадії розвитку раку, який може дати корисну і зрозумілу інформацію тим, кого хвилює прогноз розвитку онкологічного захворювання.

Основні стадії розвитку раку

Наводимо п'ять основних стадій розвитку ракових пухлин, з варіантами прогнозу залежно від стадії.

Нульова стадія:

- у цю стадію входять злоякісні пухлини незалежно від локалізації;

- межі утворення не виходять за межі епітелію, що дав старт новоутворенню (як приклад можна привести carcinoma in situ, яка є неінвазивною до певного часу епітеліальною пухлиною (преінвазивний або внутрішньоепітеліальний рак).

Прогноз: за сучасного рівня розвитку медицини та за умови своєчасної діагностики, а потім і відповідного лікування відсоток повного одужання досягає 100%.

Перша стадія:

- на цій стадії рак уже виходить за межі епітелію початкового новоутворення;

- не вражає навіть сусідні органи;

- поширення не надто широке (крім раку шлунка - він уже на першій стадії дає метастази в найближчі лімфовузли).

Прогноз: сприятливий, відсоток одужання високий. Основним фактором одужання є своєчасне виявлення новоутворення й адекватне лікування.

Друга стадія:

- прогрес пухлини в початковому вогнищі;

- починаються метастази в найближчі (регіонарні) лімфовузли.

Прогноз: залежить від виду та місця розташування (локалізації) пухлини.

Третя стадія:

- хвороба прогресує;

- рак проникає в лімфовузли;

- віддалені метастази відсутні (поки), що обнадіює хворого;

- злоякісне утворення досить сильно вкорінилося в організмі, повністю позбутися від нього навряд удасться.

Прогноз: індивідуальний, залежить від виду, розташування, ступеня диференціювання неоплазії, загального стану пацієнта, інших факторів, здатних продовжити/скоротити життя. Тривалість життя буде залежати від своєчасності та адекватності лікування, здатності хворого організму подолати хворобу та перенести лікування, інших факторів.

Четверта стадія (термінальна):

- раком вражені орган, лімфовузли;

- метастази знаходяться у віддалених органах організму (в основному, але не завжди, тому що буває рак четвертої стадії і без віддалених метастаз);

- до цієї стадії раку можуть бути віднесені невеликі за розміром новоутворення, швидко зростаючі первинні, поширені, окремі низькодиференційовані, недиференційований рак щитовидки (за наявності окремих метастаз).

Прогноз невтішний, винятки вкрай рідкісні, залежать від індивідуальних показників - стану пухлини, стану організму людини. Однак віддалені метастази продовжать "спалювати" здоров'я людини. Прогноз на цій стадії полягає не у відсотку одужання, а в тривалості виживання, який часто обчислюється в місяцях, а іноді й тижнях життя.

Випадки повного одужання пояснюються або неправильною постановкою первинного діагнозу (це був не рак) або банальним обманом (шахрайськими рекламними ходами шарлатанів).

Підсумовуючи, зазначимо, що рання діагностика раку відіграє основну роль у шансах на виживання хворих з онкологічними захворюваннями.

Як повідомляв МедОбоз, учені перерахували всі хімічні та промислові канцерогени, які провокують захворювання на рак.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки