У людському організмі знайшли захист від раку
Австралійські біологи з університету Сіднея і Університету Нового Південного Вельсу виявили новий механізм, який охороняє теломери від пошкодження і заважає нестабільності генома, що сприяє раку.
Теломерами називаються кінці хромосом, що складаються у людини з повторів TTAGGG. Вони запобігають втраті генів під час мітозу, оскільки ДНК-полімераза не спроможна синтезувати копію ДНК з самого кінця, але кожен раз при реплікації відбувається вкорочення теломери, пише "Лента.ру" з посиланням на репозиторій bioRxiv.
Коли теломери стають занадто короткими, клітини старіють і вмирають. Іноді вони є мішенню для небажаної репарації (відновлення) ДНК. У цьому випадку різні хромосоми можуть "зшиватися" одна з одною своїми кінцями або теломери починають безконтрольно подовжуватися, що сприяє появі безсмертних ракових клітин.
Читайте: Є в кожній аптечці: які популярні в Україні таблетки лікують рак
Відомо, що на кінцях хромосом виникають захисні структури, що звуться Т-петлями, які замикають ланцюг ДНК і блокують механізми репарації. Формування Т-петель відбувається завдяки ферменту TERF2 (Telomeric repeat-binding factor 2). Цей білок є компонентом комплексу шелтерін, який безпосередньо пов'язується з теломерною ДНК.
TERF2 перешкоджає "зшиванню" теломер через негомологічне з'єднання кінців. Ситуацію ускладнює те, що TERF2 також блокує протеїн АТМ, який відповідає за зупинку клітинного циклу, надає протипухлинний ефект і робить не настільки руйнівну репарацію ДНК.
Щоб зрозуміти, яким чином TERF2 знаходить баланс між захистом теломер і активацією АТМ-залежного шляху, вчені спостерігали за формуванням Т-петель за допомогою мікроскопії високого дозволу.
Читайте: Подвоює ризик смерті: що загострює рак
Вони дещо зменшили активність TERF2 в мишачих і людських хромосомах, що викликало розплутування Т-петель і утворення лінійних кінців хромосом. При цьому активувався АТМ-шлях, однак теломери все одно виявлялися захищені від руйнівного "зшивання", навіть коли механізм негомологічного з'єднання кінців був найбільш активним.
У майбутньому вчені планують встановити, чи пов'язано вікове вкорочення теломер з менш ефективним утворенням Т-петель і активацією АТМ-шляху.
Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше вчені зробили нове відкриття в сфері боротьби з раком.