МоваЯзык

/ Онкологія

Як уберегтися від раку: лікар поділився досвідом Європи

В Україні залишається популярним метод діагностування онкозахворювань при ознаках першого болю. Водночас європейська медицина для виявлення онкології використовує такий метод, як скрінінг. За допомогою нього європейські лікарі можуть стежити за здоров'ям пацієнта і одразу виявляти можливе захворювання.

Про це в ефірі телеканалу ObozTV розповів лікар-нейрохірург і онколог Антон Шкіряк. Експерт зазначив, що в медицині існують поняття ранньої діагностики та скрінінгу.

"Скрінінг полягає в тому, що ми без скарг йдемо до свого сімейного лікаря і просто просимо його, щоб він направив нас на повне обстеження. А ранню діагностику проводять, коли ти вже відчуваєш біль. Наприклад, головний при ймовірній пухлині мозку", - сказав він.

Лікар зазначив, що як у Європі, так і в Україні, гарне лікування, однак онкологічні хвороби за рахунок скрінінгу краще виявляють саме європейські лікарі.

Послуги скрінінгу доступні не лише за кордоном, але й на території України, проте ця процедура доволі дорога.

"Якщо це державна лікарня - ціни будуть нижчими, але й устаткування гіршим. Існує багато приватних клінік, які пропонують проведення скрінінгів. Саме онкологічний скрінінг призначає онколог. І він може виявити захворювання, якщо ти принесеш "талмуд" паперів після різних діагностик: комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія, аналіз крові, біохімічний тощо, але, проаналізувавши ці результати, можна зробити висновок", - аргументував онколог.

Шкіряк пояснив, що скрінінг проводиться окремо для жінок і чоловіків, бо у кожної статі переважають різні види онкології.

"Жінкам потрібно проходити раз на рік обстеження після 20 років, адже вони мають ризик отримати рак молочної залози. Він значно "помолодшав": якщо раніше ця хвороба була прерогативою жінок старше 50, то зараз виявляємо у дівчат у 20-25 років. Пальпаторно, "помацавши", не можна виявити рак, але можна визначити, чи є ущільнення, і призначити вже ретельнічше обстеження: УЗД або мамографію", - розповів він.

"У чоловіків в Україні абсолютний "лідер" - рак легенів. Звичайно, якщо людина курить, призначається рентгенографія, щоб виявити і зрозуміти ті чи інші порушення у тканинах легенів", - додав лікар.

Нейрохірург вважає, що МОЗ має розробити чітку програму за прикладом європейських країн, яка б забезпечувала скрінінг всіх верств населення.

"Дуже добре зроблено у Європі: ви страхуєтесь, і якщо протягом певного часу не приходите на свій онкологічний скринінг - окей. Але наступного року ваше страхування стає дорожчим: вони як штик приходять на обстеження. Тому виявляють онкологію вчасно і тоді її легше лікувати", - зазначив Шкіряк.

Експерт порадив, як врятувати життя і здоров'я.

"Людина має думати не тільки про своє здоров'я, але і про спадковість. Ми повинні розуміти історію хвороби наших близьких. До того ж велика проблема - малорухливість: понад 70% онкологічних процесів прямої кишки пов'язані з малорухливим способом життя. Тому міняйте своє буття. І, звісно, звертайте увагу на ті захворювання, які ви вже маєте", - підсумував онколог.

Як повідомляв ObozTV, сьогодні кожен шостий українець помирає від онкології, що в середньому становить близько 85 тис. осіб на рік.

Підписуйся на наш Telegram. Отримуй тільки найважливіше!

Читайте всі новини по темі "Пряма трансляція" на сайті "OBOZREVATEL".

0
Коментарі
0
0
Смішно
28
Цікаво
4
Сумно
1
Треш

Блоги медицини