Застосування антибіотиків збільшує ризик виникнення раку

Застосування антибіотиків збільшує ризик виникнення раку

Колоректальний рак (colorectal cancer, CRC) – поліетіологічне захворювання, яке часто зустрічається. Згідно нещодавно завершеному дослідженню, ймовірно є зв'язок між розвитком раку товстої кишки, особливо у молодих людей, з впливом антибіотиків. Також можна припустити, що антибіотикотерапія може сприяти збільшенню кількості випадків CRC.

Дослідження "випадок – контроль" проводилося з використанням даних первинної медико-санітарної допомоги в Шотландії. Результати були представлені на початку липня на Всесвітньому конгресі ESMO по раку шлунково-кишкового тракту 2021 року.

Як показав аналіз, використання антибіотиків в анамнезі людьми молодше 50 років збільшує ризик розвитку раку товстої кишки (але не прямої кишки) на 49%.

За словами одного з авторів, Сари Перротта, це перше дослідження, яке встановлює зв'язок використання антибіотиків з ризиком раннього початку раку товстої кишки – хвороби, яка протягом останніх двох десятиліть зростає зі швидкістю не менше 3% на рік.

Відео дня

Непотрібне використання антибіотиків викликає зростаюче занепокоєння у всьому світі. Вони неефективні при вірусних захворюваннях, також вони не завжди необхідні, оскільки іноді організм здатний побороти інфекцію самостійно. Непотрібні рецепти на антибіотики становлять не менше 30% амбулаторних рецептів антибіотиків у США.

Деталі дослідження

Згідно з попередніми дослідженнями, у літніх людей значні зміни в структурі та різноманітності мікробіома кишківника, викликані терапією антибіотиками, впливають на розвиток CRC. Однак вплив використання антибіотиків на ранній початок хвороби до цього не досліджувався.

Для виявлення випадків CRC використовувались записи первинної медико-санітарної допомоги "випадок – контроль", діагностованих у Шотландії в період 1999-2011 р.

Пацієнтів розділили за віком, коли був поставлений діагноз – до 50 років і старше. Хворих з діагнозом CRC зіставили з 5 людьми з контрольної групи. Всього було включено 7903 пацієнти з CRC (у 5281 з них був рак товстої кишки, а у 2622 – рак прямої кишки) і 30 418 пацієнтів з контрольної групи.

Було встановлено, що використання антибіотиків:

  • пов'язане з підвищеним ризиком раннього і більш пізнього початку раку товстої кишки;

  • пов'язане з підвищеним ризиком раку проксимального відділу товстої кишки у молодих пацієнтів, але не у людей старшого віку (це може бути пов'язано з невеликим розміром вибірки в цій підгрупі);

  • не пов'язане з підвищеним ризиком раку прямої кишки з раннім або більш пізнім початком.

Коментарі дослідників і експертів

Зазвичай розвиток CRC пов'язують з багатьма причинами, серед яких нездорова їжа, алкоголь, солодкі напої та ожиріння. Однак результати дослідження показують важливість відмови від непотрібних антибіотиків, особливо у дітей і молодих людей.

Після завершення цього проєкту дослідники мають намір продовжити роботу і з'ясувати, чи існує зв'язок між терапією антибіотиками та змінами мікробіому. Це може бути причиною більшої сприйнятливості товстої кишки до раку.

За словами доктора медичних наук, відділення медичної онкології, Лікарня Сан-Мартіно, Генуя, Альберто Собреро, у більш молодих пацієнтів з раком товстої кишки найгірший прогноз, ніж у людей похилого віку, оскільки їм зазвичай діагноз ставиться пізніше. Лікарі з меншою ймовірністю будуть обстежувати пацієнта з дискомфортом у животі на предмет раку товстої кишки в 30 років, ніж у 70 років.

Більшість коментаторів дослідження погодилися з тим, що для підтвердження зв'язку між безконтрольним прийомом антибіотиків і розвитком CRC дослідження потрібно продовжити. Однак отримані результати можуть стати додатковим сигналом до того, що антибіотики повинні застосовуватися виключно за показаннями, оскільки можуть наражати людей підвищеному ризику раку.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки