Болі у животі у дітей: 5 речей, які мають знати батьки

Болі у животі у дітей: 5 речей, які мають знати батьки

Батьки часто стикаються зі скаргами маленьких дітей на біль у животі. У більшості випадків це не є серйозною проблемою і болючі відчуття проходять практично без лікування, проте іноді потрібна лікарська допомога.

Дитячий гастроентеролог Cleveland Clinic, доктор медичних наук Софія Патель розповіла про поширені причини болю в животі у малюків та підлітків, а також дала поради, коли слід звернутися до лікаря.

Що може викликати біль у животі у дитини

За словами доктора Патель, біль у животі в дітей – звичайне явище, але оскільки діти не можуть повністю описати відчуття, батькам слід знати про тривожні ознаки.

Відео дня

1. Гастроентерит

Гастроентерит ("шлунковий грип"), який може призводити до появи болю в животі у дітей, зазвичай викликається вірусом. Він проявляється у вигляді діареї з блювотою або без неї та, можливо, субфебрильною температурою. Зазвичай він проходить за три-п'ять днів самостійно. У цей час особливо важливо пити багато рідини.

Лікарська допомога потрібна у таких випадках:

  • Кров у калі чи блювання кривавим вмістом.

  • Симптоми тривають понад п'ять днів.

  • Висока температура.

  • Ознаки зневоднення, такі як сухість губ, зменшення кількості сечі, блідість шкіри або млява поведінка.

2. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба

Гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ) зазвичай вважають проблемою дорослих, проте вона також може розвиватися й у дітей. ГЕРХ проявляється блювотою, кислим присмаком у роті, болями у верхній частині живота, надмірною відрижкою.

Більшість дітей з часом переростають ГЕРХ, але зазвичай захворювання можна лікувати антацидами й, при необхідності, блокаторами H2-гістамінових рецепторів. Також ефективна зміна дієти: дітям з ГЕРХ слід уникати газованих напоїв, апельсинового соку, продуктів на основі томатів та гострої їжі.

3. Запор

За словами доктора Патель, запор – одна з найчастіших причин болю у животі у дітей. У цьому випадку може допомогти додавання більшої кількості клітковини та води до раціону дитини.

Часті проблеми із запором, які не вирішуються, можуть вказувати на інші захворювання, такі як целіакія, недостатня активність щитоподібної залози або інші стани, що потребують додаткової медичної допомоги.

4. Зневоднення

Дуже важливо пити багато рідини, і не тільки для того, щоб дитина залишалася гідратованою під час нападу гастроентериту. Вживання достатньої кількості рідини допомагає підтримувати здорову роботу кишківника.

Принаймні половина рідини, яку випиває дитина, має бути простою водою. Слід уникати газованих та інших солодких напоїв, включаючи підсолоджені соки, ароматизовану воду та спортивні напої. Занадто багато цукру може викликати біль у животі, не кажучи вже про ожиріння та пов'язані з ним довгострокові проблеми зі здоров'ям.

5. Інші, менш поширені проблеми

У більшості випадків біль у животі не повинна викликати тривогу. Однак важливо стежити за тривалістю цього стану та іншими симптомами, які з ним пов'язані.

Раптовий біль у правому нижньому кутку живота у дитини є ознакою апендициту, що потребує негайного звернення за медичною допомогою. Болі в животі, що повторюються, які виглядають як гастроентерит, можуть бути ознакою запального захворювання кишківника (ЗЗК), особливо якщо є сімейна історія ЗЗК. Часті болі в животі також можуть бути спричинені захворюванням подразненого кишківника, харчовою алергією, глютеновою хворобою, паразитами та непереносимістю лактози.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки