Чому вірусна інфекція призводить до "втрати" голосу в дитини
Вірусні інфекції дихальних шляхів стають найчастішою причиною зміни голосу
Для дітей ризик "втрати" голосу під час гострої респіраторної вірусної інфекції значно вищий, ніж у дорослих. Це зумовлено фізіологією дитячого організму і тим, що респіраторна вірусна інфекція найчастіше вражає верхні дихальні шляхи. У результаті голос стає тихим, осиплим, а дихання – важким і з уривчастими звуками. Іноді такий симптом, як "втрата" голосу, затримується надовго та може свідчити про розвиток ускладнень.
Особливості дитячої фізіології
Вірусна інфекція стає причиною набряку слизової оболонки у носоглотці, а інколи також – у гортані та трахеї. У дітей дихальні шляхи до 5-6-річного віку лишаються дуже вузькими, а бронхолегенева система остаточно формується лише у підлітковому віці.
Набряк і слиз швидко перекривають носові проходи. У результаті дитина починає дихати ротом, а слизові оболонки носоглотки пересихають, що погіршує місцевий імунітет.
Набряк глотки та гортані зачіпає і голосові зв’язки. Голос дитини стає тихим і хриплим, а на додачу до цього часто з’являється сухий кашель.
Причини хриплого голосу
Найчастіше осиплий голос викликається різними видами вірусних інфекцій або їх ускладненнями. Але слід врахувати, що у маленьких дітей голос може ставати хриплим із декількох причин:
- Вірусні інфекції. Осиплий голос найчастіше є наслідком захворювання ГРВІ, зокрема і COVID-19, грипом та іншими поширеними дитячими вірусними інфекціями, особливо якщо вони протікають у важкій формі.
- Алергічна реакція. Набряк гортані й відповідну осиплість голосу інколи провокує алергія. Це може бути як реакція на певні алергени, так і алергія, що виникла у відповідь на прийом певних медикаментів під час ГРВІ.
- Сторонній предмет. Для маленьких дітей предмет, що застряг у гортані – це не рідкість. Коли у дитини болить горло, вона може пробувати смоктати та гризти різні речі й навіть не помітити їх ковтання. Проте таку ситуацію не можна виключати, якщо голос став осиплим раптово.
- Перенапруження зв'язок. Органи бронхолегеневої системи й голосові зв’язки у дітей дуже ніжні та чутливі. Під час ГРВІ дитина може часто й багато плакати, кашляти та кричати. До таких ситуацій не варто доводити, треба вчасно збивати високу температуру і давати дитині заспокійливі засоби на основі рослинних компонентів.
Які віруси викликають осиплість?
Найчастіше причиною осиплості голосу в дітей стають такі респіраторні вірусні інфекції:
- Парагрип. Це респіраторне захворювання вражає верхні дихальні шляхи. Інтоксикація під час захворювання на цей вірус виражена слабо, проте у дітей закладає ніс, з’являється біль, почервоніння і першіння у горлі. Через запальні процеси розвивається сильний кашель, що відбивається і на стані зв'язок.
- Грип. Цей вірус викликає сильну інтоксикацію. І хоча нежить під час грипу може бути не сильно вираженим, сухий кашель часто залишається тривалий час, докучає дитині й призводить до "втрати" голосу.
- COVID-19. Більшість дітей хворіє на COVID-19 безсимптомно, проте "Омікрон", який має тенденцію осідати в дихальних шляхах вище, ніж інші штами, може викликати у дітей так званий несправжній круп. Круп проявляється трьома основними симптомами: осиплістю голосу, гавкаючим кашлем, шумним диханням із задишкою. Осиплість і зміна голосу наростають паралельно із прогресуванням набряку в гортані.
Як відновити голос?
Отже, якщо дитина почала "втрачати" голос, коли підхопила ГРВІ, це може свідчити про розвиток ускладнень – гострого ларингіту, фарингіту, несправжнього крупу тощо. Тому треба продовжувати лікуватись від вірусної інфекції та дотримуватись рекомендацій лікаря.
Щоб полегшити стан дитини, варто врахувати і такі прості рекомендації:
- слизові оболонки не повинні пересихати, тому обов’язково проводити вологе прибирання і провітрювати приміщення, де перебуває дитина;
- дитині давати теплі напої, що полегшують її стан. Це можуть бути трав’яні чаї (з ромашки, м’яти та чебрецю) або такий домашній засіб, як тепле молоко з маслом і медом;
- бажано не давати дитині в період ГРВІ їжі, яка подразнює горло. Це можуть бути снеки (чіпси, сухарики), горіхи та насіння;
- голосовий спокій бажаний у будь-якому випадку, адже зв’язки не мають перенапружуватись;
- щоб не допустити ускладнень, за перших ознак захворювання лікар може порадити противірусні препарати прямої дії, що пригнічують розмноження вірусів, тим самим знижуючи вірусне навантаження. Одним із таких засобів для дітей є Флавовір, сироп на основі флавоноїдів, що мають здатність пригнічувати розмноження ДНК- і РНК-вірусів, ГРВІ та грипу. Флавовір захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. А це особливо важливо для того, щоб не допустити розвитку запального процесу в носоглотці, який призведе до охриплості та "втрати" голосу.
Властивість сиропу Флавовір полягає у тому, що він сприяє підтримці рівня інтерферонів, достатнього для адекватної імунної відповіді організму на вірус. Це дає можливість застосовувати засіб протягом тривалого часу в разі необхідності. Сироп має й антиоксидантну активність, тобто зменшує інтоксикацію і сприяє відновленню організму після перенесеної інфекції.