Нові штами коронавірусу: наскільки вони небезпечні для дітей
З появою нових штамів коронавірусу говорять про їх більш агресивний вплив на людей, у тому числі й дітей. Така інформація викликає занепокоєння батьків, оскільки на початку пандемії вважалося, що діти легко переносять коронавірусну інфекцію.
Однак ці висновки робилися, виходячи з досвіду захворюваності на сезонні (непандемічні) штами коронавірусів, які входять до сімейства ГРВІ. Щодо нового, пандемічного коронавірусу, який сьогодні називають SARS-CoV-2, інформації практично не було.
Згодом почали з'являтися спостереження, які показують, що у дітей є особливості у перебігу СOVID-19 та його подальших наслідках. Велику настороженість викликають і нові штами SARS-CoV-2, до яких, як передбачається, люди виявляються більш сприйнятливими.
Чому так багато штамів SARS-CoV-2 та чи буде їх більше
Причина появи такої різноманітності штамів коронавірусу криється у високій здатності РНК-вірусів, до яких відноситься SARS-CoV-2, до мутацій. Є точка зору, що одним з факторів, які спричиняють швидкі вірусні зміни, може бути велика кількість невакцинованих та інфікованих людей у всьому світі. Як у випадку з вірусом грипу, висока мінливість якого є причиною щорічної зміни спектра його циркулюючих штамів та збереження сприйнятливості до них тих, хто вже встиг перехворіти.
Діти та нові штами коронавірусу: чи справді вірус стає агресивнішим
Сьогодні однозначної відповіді це питання немає. Для того, щоб зробити висновки, потрібні клінічні дослідження з достатньою кількістю хворих на COVID-19 дітей, як того вимагає доказова медицина. Зрозуміло, що кожен новий штам SARS-CoV-2 не зможе одночасно інфікувати величезна кількість дітей, що дозволить негайно організувати спостереження над ними, і за кілька місяців зробити певні висновки.
Крім того, як відомо, коронавірусна інфекція у дітей може викликати відтерміновані у часі наслідки, наприклад, розвиток мультисистемного запального синдрому, тому на дослідження знадобиться багато часу, за який може з'явитися ще один коронавірусний мутант.
Тому вся інформація будується на припущенні про те, що кожна нова мутація коронавірусу становить велику загрозу для людей, тому що новим штамам з кожним разом все легше поширюватися від людини до людини, і може викликати тяжче захворювання. Не винятком є і діти, які також не мають сформованого імунного захисту проти них. На додачу їх імунна система, що розвивається, не здатна повною мірою впоратися з новим типом вірусу, що передбачає важкий і ускладнений перебіг хвороби при зараженні ним.
Як захистити дитину і що робити, якщо вона захворіла
Заходи захисту від нових штамів пандемічного коронавірусу нічим не відрізняються від загальновідомих. Це носіння масок у громадських місцях, дотримання соціального дистанціювання, гігієна рук. Цих правил повинні дотримуватися всі: і діти, і дорослі, що доглядають за ними, особливо невакциновані. Згідно з дослідженнями, доступні сьогодні вакцини здатні викликати імунний захист проти всіх відомих штамів коронавірусів. Тим не менш, діти відносяться до неохопленого вакцинопрофілактикою контингенту, і хоча в деяких країнах вікова межа для проведення вакцинації поступово знижується, в нашій країні вакцинопрофілактика у дітей поки що залишається рекомендованою, а не обов'язковою процедурою. Тому за можливості необхідно вакцинуватися всім дорослим, з якими контактує дитина, щоб уберегти її від зараження.
Якщо інфікування все ж таки відбулося або дитина побувала в контакті з хворим на COVID-19, важливо відразу звернутися до лікаря, щоб почати лікування, не чекаючи появи у неї симптомів коронавірусної інфекції. Адже в дітей вона може перебігати легко чи безсимптомно, що підвищує ймовірність її вчасно не помітити. Але це не гарантує того, що коронавірус не залишить свій слід у дитячому організмі, який незабаром може виявитися у вигляді віддалених наслідків.
Для лікування коронавірусної інфекції лікар може призначити противірусні препарати, ефективність яких щодо коронавірусів доведена у дослідженнях. Одним із таких препаратів є сироп Флавовір, що містить діючу речовину - протефлазід. Він перешкоджає розмноженню коронавірусу в клітині. Завдяки цьому кількість вірусних копій, які здатні атакувати дитячий організм, істотно знижується, а разом з ними зменшується вірусне навантаження і ризик формування більш важких станів, які можуть бути відстрочені в часі і проявити себе набагато пізніше.
Таким чином, поява нових штамів пандемічного коронавірусу з одного боку є природним процесом його еволюції, а з іншого – тримає у напрузі весь світ, змушуючи при кожній появі нового мутанта в екстреному порядку перевіряти вакцини та препарати на ефективність до них. Поки що ситуація під контролем, але пильності втрачати не варто, тому що деякі мутації можуть сприяти швидшому поширенню коронавірусу від людини до людини, викликаючи захворювання навіть у вакцинованих. Тому питання ефективного противірусного лікування є вкрай важливим, особливо якщо з'явиться заразніший коронавірус-мутант, щодо якого вакцини будуть недостатньо ефективні.