Новий шкільний сезон – нові спалахи COVID-19

99,1 т.
Новий шкільний сезон – нові спалахи COVID-19

Початок навчального року означає не лише повернення дітлахів за парти, а й більш тісне спілкування в колективі. Це сприяє поширенню захворювань, зокрема і нових штамів COVID-19. Багато дітей хворіють безсимптомно або мають лише легкий нежить чи кашель, тож не залишаються вдома. Через це кількість заражень у школі значно зростає.

Як поширюється вірус: що говорять дослідники

Всупереч популярній думці, що діти менше хворіють коронавірусом, вони заражаються COVID-19 приблизно так само часто, як і дорослі. Хоча аналіз даних від китайських учених свідчить, що діти віком від 0 до 14 років менш сприйнятливі до інфекції, викликаної SARS-CoV-2, ніж дорослі віком 15–64 років. Найбільше ризикують ті, хто часто контактує з іншими людьми в школах, дитячих садочках, спортивних секціях та на різних громадських заходах.

Відео дня

Під час спалахів хвороби саме діти часто стають основними розповсюджувачами інфекції, заражаючи не тільки своїх однолітків, а й членів родини. Зокрема, вивчення ситуації з поширення COVID-19 у США дозволило з'ясувати, що школярі є причиною 70% випадків зараження і що ситуація істотно покращується під час шкільних канікул. Зі свого боку південнокорейські дослідники виявили, що хворобу найчастіше поширюють діти віком від 10 до 19 років. Тому під час навчання слід бути особливо пильними, вчасно робити тести та не залишати поза увагою жоден можливий симптом.

"Дитячий" COVID: безсимптомно чи тривало?

Загалом діти хворіють у більш легкій формі, ніж дорослі, однак це не означає, що вірус для них є безпечним. Зазвичай вони мають схожі на застуду симптоми: підвищену температуру, нежить, кашель, втому і біль у горлі. Проте деякі діти, особливо ті, хто має хронічні захворювання або ослаблений імунітет, можуть переносити хворобу важче.

Більшість дітлахів одужує без важких наслідків, однак у деяких випадках можливий розвиток мультисистемного запального синдрому. Також зростає занепокоєння лікарів щодо так званого тривалого COVID-19, що може впливати на фізичне та когнітивне здоров'я дітей протягом тривалого часу. Дослідження педіатрів свідчать, що 12–16% дітей почувають себе недобре через 3 і 6 місяців після інфікування. Загалом 24% дітей, які були госпіталізовані, мають стійкі симптоми понад 5 місяців.

Хоча у дітей рідше розвиваються важкі форми COVID-19, деякі з них можуть потребувати госпіталізації через серйозні ускладнення, включаючи проблеми з диханням або серцево-судинною системою. Крім того, навіть після одужання деякі діти можуть ще довго відчувати втому, головний біль або труднощі з концентрацією, що впливає на їх навчання та повсякденне життя.

Як убезпечитися?

Хоча важко повністю уникнути можливості заразитися, все ж навіть у школі можна істотно зменшити таку імовірність. Для цього важливо дотримуватися як особистих, так і загальних правил профілактики.

До особистих заходів належать:

  • вакцинація проти COVID-19, щоб зменшити ризик важких ускладнень (для дітей від 5 років);
  • за можливості соціальне дистанціювання від хворих людей;
  • носіння масок у громадських місцях, особливо якщо неможливо дотримуватися дистанції.

Загальні правила профілактики застосовуються у дитячих закладах під час спалахів інфекції і до них можна віднести:

  • заохочення залишатися вдома за наявності симптомів хвороби;
  • дотримання правил кашльового етикету;
  • введення маскового режиму;
  • поліпшення вентиляції у приміщеннях;
  • прищеплення дітям навичок гігієни (насамперед миття рук).

Ключовим елементом у запобіганні зараженню є також і загальне підвищення імунітету. Правильне харчування, що включає достатню кількість овочів, фруктів, білків та здорових жирів, сприяє підтримці імунної системи на високому рівні. Водночас важливо підтримувати загальний баланс організму через фізичну активність і достатній відпочинок для дитини, що допомагає її організмові ефективніше протистояти вірусам та інфекціям.

Найважливішим для самозахисту і захисту всієї родини під час хвороби є увага до самопочуття дитини і вжиття своєчасних заходів у разі навіть підозри на коронавірус. Тому слід пам’ятати про необхідність самоізоляції на час хвороби, рясне тепле пиття і прийом противірусних засобів, які допомогли б полегшити перебіг захворювання. Варто звернути увагу на препарати, призначені саме для дітей, оскільки вони найменш шкідливі та мають меншу кількість побічних ефектів.

Наприклад, дитячий сироп "Флавовір" призначається лікарями дітлахам з найменшого віку, оскільки створений на натуральних компонентах і не містить компонентів, які б могли зашкодити малюкам. Препарат захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, а флавоноїди, що входять до його складу, допомагають долати інфекцію вже з першого дня, бо сприяють підтримці рівня інтерферонів на належному для протистояння хворобі рівні. У такий спосіб можна уникнути як ускладнень, так і поширення інфекції у закладі. А чим менше дитина хворіє, тим менше матеріалу їй доведеться потім надолужувати у школі.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки