Безсоння при посттравматичному стресовому розладі – як вони пов'язані

Безсоння при посттравматичному стресовому розладі – як вони пов'язані

Постстравматичний розлад та проблеми зі сном: як подолати подвійний удар

У мирний час внаслідок якоїсь важкої події, такої як пережите ДТП, смерть близької людини, фізичне чи емоційне насильство, у людини може розвинутися посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

ПТСР - так називається комплекс симптомів, що відображають тривожний розлад нервової системи, характерний для людини, яка пережила серйозну душевну або фізичну травму. Одним із важливих симптомів ПТСР є безсоння. Людина при цьому знову і знову переживає найбільш трагічну подію, її мучать кошмари.

Відео дня

За минулі місяці війна стала частиною нашого життя. І сьогодні, на жаль, причини розвитку ПТСР є у кожного українця. Те, про що раніше ми читали в книгах – знецінення людського життя, насильство над беззахисними людьми та людські страждання, що зводять з розуму – все це стало частиною нашого повсякденного життя.

Проте кожна людина реагує на події війни по-різному, і реакція організму залежить від стану нервової системи кожного.

Те, що війна порушила мирний хід життя, ще не означає, що всі ми приречені випробувати ПТСР. У країнах, армії яких часто брали участь у бойових діях, таких як США, помічали, що ПТСР розвивається лише у 2 із 10 учасників бойових дій.

Як правило, порушення сну є одним з найбільш яскравих тригерів наявності ПТСР та одним з найбільш болісних. Як зазначають у своїх дослідженнях доктор наук Д.Долан, та психолог К. Лефковіц (Університет медичних наук силових структур США), 70% пацієнтів з діагнозом ПТСР, страждають також від безсоння.

Замість відпочинку для нервової системи людина, яка страждає на ПТСР, отримує тільки новий стрес у вигляді кошмарів і недосипання, що ще більше посилює ситуацію. ПТСР і безсоння експерти розглядають зазвичай як два важкі удари, які часто стимулюють рецидиви один одного у вигляді циклів.

Як пов'язані ПТСР та безсоння

Отже, безсоння – один із симптомів, який клініцисти використовують для діагностики посттравматичного стресового розладу. Крім порушень сну, до симптомів ПТСР відносять:

- повторне переживання травми, наприклад, кошмари чи спогади;

- уникнення нагадувань про травму, які часто провокують реакцію "небезпеки";

- негативний настрій чи думки, такі як вина чи самозвинувачення;

- підвищене фізичне збудження, наприклад, почуття дратівливості чи проблеми з концентрацією уваги.

Стан нервової системи при ПТСР є таким, що викликає порушення нормального режиму сну. Для безсоння при ПТСР характерно:

- збільшення тривалості періоду "швидкого сну", коли нервова система починає збуджуватися, і, власне, у такі моменти людина бачить сновидіння;

- скорочення періоду глибокого відновлювального сну, коли організм повністю розслаблений, проте всі його органи та системи відпочивають і максимально відновлюються;

- у періоді "швидкого сну" людина бачить кошмари, при цьому його очі починають швидко рухатися уві сні, при закритих повіках (Rapid Eye Movement - REM).

Часті кошмари збуджують нервову системи людини настільки, що вона прокидається, незважаючи на велике бажання спати. Як наслідок, вечірній відхід до сну утруднений (людина боїться засипати), а вдень людина почувається стомленою і розбитою.

Сучасні методи терапії ПТСР можуть призвести до повного одужання, або помітно послабити клінічні прояви розладу. Проте повне одужання можливе не для всіх. Безсоння при цьому виді захворювання можуть залишитися навіть після ефективного курсу лікування ПТСР.

За статистикою, майже у 50% пацієнтів із ПТСР проблеми зі сном залишаються на все життя.

Як складнощі із засипанням пов'язані зі стресом

Справа в тому, що сновидіння, які ми бачимо, тісно пов'язані з пам'яттю. Це допомагає організму зібрати воєдино і осмислити спогади, - особливо емоційні спогади, - і вписати нові всередину вже існуючих.

Таким чином, крім усього іншого, сон потрібен людині для того, щоб розібратися і переробити подію, що травмує.

Сон також важливий для навчання. Один із найважливіших кроків у відновленні після травми — зрозуміти, що нагадування про травмувальну подію не є небезпечними і те, що ви знову можете почуватися в безпеці. Тому цілком логічно, що зниження якості сну є фактором ризику посттравматичного стресового розладу.

Проте результати досліджень, що стосуються взаємозв'язку між ПТСР та проблемами зі сном, суперечливі: деякі дослідження показали покращення симптомів після лікування безсоння, інші показали протилежне. Вони показують, що лікування безсоння не обов'язково призводить до покращення стану при ПТСР.

На даний момент неясно, чи здатне ефективне лікування проблем зі сном також усунути симптоми посттравматичного стресового розладу.

ПТСР та цикли безсоння – як вони взаємопов'язані

ПТСР і безсоння взаємодіють циклічно, і одне може посилити інше. Проблеми зі сном заважають обробці спогадів, підвищують вразливість до події, що травмує, коли вона відбувається.

ПТСР призводить до того, що мозок стає менш здатним керувати сном, що ускладнює обробку спогадів про травми та здатність розрізняти безпечні та небезпечні умови. Як наслідок, це підтримує та посилює симптоми ПТСР.

У свою чергу ПТСР сприяє постійним проблемам зі сном. Щойно цей цикл розірветься, станеться полегшення симптомів обох станів.

Про сучасні способи лікування ПТСР та безсоння – читайте у наших майбутніх матеріалах.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки