Осіння депресія: як собі допомогти?

Осіння депресія: як собі допомогти?

Осінь – прекрасна пора року, але саме вона є тим періодом, коли частішають випадки депресії. Виникнення подібних проблем пов'язане з тим, що міжсезоння, зменшення світлового дня, часті дощі та холод впливають на спосіб життя людей, ми менше буваємо на свіжому повітрі, рідше прогулюємося, більше лінуємося. Усе це викликає відчуття суму, певний стан зниженого настрою.

Проте, варто відрізняти відчуття смутку та нудьги від клінічної депресії, що є психічним розладом і потребує обов’язкового лікування. Аби не втратити час та за потреби вчасно звернутися до психіатра необхідно знати основні симптоми цього захворювання.

Для клінічної депресії характерно, коли стан пригніченості та відсутності радості спостерігається протягом не менше, чим 14 днів, коли людині не може підняти настрій купівля нових речей, пікнік, проведений з друзями та ін.., що зазвичай раніше піднімало настрій та давало насолоду.

Відео дня

Існує депресивна тріада, що завжди присутня при клінічній депресії, тобто стані, що потребує обов’язкового звернення до психіатра, – це поганий настрій (гіпотимія), уповільнення темпу мислення та зниження рухової активності.

І коли такий стан спостерігається більш, як 2 неділі, треба звертатися за допомогою до психіатра, тому що тільки цей лікар знає та має право встановити діагноз та призначити правильне лікування. Психолог чи психотерапевт лікують словом, тобто проводять тільки психотерапію. Але коли депресія досягає значного ступеню важкості, тоді психотерапію дуже складно або навіть неможливо проводити через значні когнітивні порушення.

Гіпотимія - є сталим зниженням настрою. Це не просто смуток на годину чи дві, ці негативні емоції неможливо нічим змінити. Ні перегляд фільмів, ні спілкування, ні смачна їжа. Не радує навіть те, що раніше приносило задоволення. Знижено бажання виконувати будь яку роботу, яку раніше хотілось.

Уповільнення темпу мислення також входить до депресивної тріади, коли людина відповідає на питання в основному односкладово, задумується при відповідях.

Зниження активності – є третім компонентом депресивної тріади, коли у людини спостерігається зниження звичайної активності, вона може бути зовсім бездіяльною, безініціативною.

Близькі саме цей стан часто плутають з лінню, намагаються змусити щось робити, сварять, розповідають про необхідність взяти себе в руки і т.д., тобто не підтримують, а, навпаки, викликають додатково самозвинувачення, яке і так характерне при депресії, тим самим ще більше погіршуючи стан такої людини. Просто важко нерідко деяким людям зрозуміти, що така депресія потребує медикаментозного лікування і "взяти себе в руки" просто не можливо, як і при виразці шлунку.

При депресії також спостерігається погіршення когнітивних функцій, тобто людина погано запам’ятовує, не може зосередитись, задумується, як виконати ті дії, які раніше робила автоматично. Якщо діяльність була пов’язана з розумовою працею, то виконання зичної роботи стає дуже повільним або неможливим взагалі.

При депресії часто погіршується сон, спостерігається підвищена тривога, можливо відчуття туги та безвиході. При такому самопочутті усе здається поганим, лякаючим.

У людини спостерігається бажання бути на одинці з собою, відмова від спілкування, відчуття власної нікчемності, неспроможності змінити своє життя на краще, можуть бути думки стосовно безвиході, беззмістовності свого існування, роздуми про суїцид.

Стан людини з депресією дуже сильно варіюється залежно від ступеню важкості захворювання.

Вона може бути:

- легкою, коли проблема тільки починається, саме той момент, що можна сплутати просто з поганим настроєм,

- помірною, коли самопочуття вже очевидно свідчить про необхідність звернення до спеціаліста,

- важкою, тоді беззаперечною є необхідність госпіталізації, бо пацієнт не може обслуговувати себе самостійно та спостерігаються суїцид альні думки та наміри. Стан може досягати такої критичної важкості, що вже неможливе ні самостійне вживання їжі, ні звичайний догляд за собою, навіть елементарне дотримання норм гігієни.

Проте, клінічна депресія може мати дуже різні, поліморфні прояви, що іноді ускладнює встановлення саме цього діагнозу. Наприклад, можуть виникати болі незрозумілої природи, складнощі з концентрацією уваги, порушення лібідо і т.д. Також непростими є випадки, коли депресія поєднується з соматичними захворюваннями, що значно ускладнює діагностику.

Однією з найбільших проблем у нашому суспільстві, що пов’язані з депресією, є несприйняття її, як захворювання. Ті, хто ніколи не зіштовхувався з цим ментальним розладом не можуть зрозуміти усю його важкість та намагаються переконувати хворих у тому, що життя прекрасне, що треба радіти, не можна лінуватися і т.д., а в цей час уже потрібно вести людину до лікаря. Простими настановами та усім відомими істинами тут допомогти не можна. Депресія зовсім не примха, вона викликає реальні зміни в мозку, що пов’язані з порушенням роботи таких нейромедіаторів, як серотонін та норадреналін. Восени ці стани посилюються, бо відсутність необхідної кількості сонячного світла призводить до змін балансу мелатоніна і серотоніна, що впливає на настрій та на функціонування організму в цілому.

Лікуванням депресії, у тому числі і сезонної, займається лікар психіатр. Можна також працювати з психотерапевтом, але як правило, після встановлення цього діагнозу обов’язковими ліками для покращення стану пацієнта є антидепресанти. До них згодом можуть бути додані стабілізатори настрою. Також, залежно від скарг пацієнта, наприклад, якщо є проблеми зі сном чи надмірна тривога – можуть бути рекомендовані седативні та снодійні препарати. Кожен випадок потрібно розглядати індивідуально. Ні в якому разі не слід довіряти порадам сусідок, колег та знайомих, які не є лікарями та займатися самолікуванням.

На сьогоднішній день сучасні антидепресанти є в таблетованій формі, і коли немає суїцидальних думок та намірів, і хворий може себе сам обслуговувати та приймати ліки, тоді не обов’язково потрібна госпіталізація, лікуватися можна вдома, якщо не потрібний контроль за прийомом ліків.

Самодопомога теж має велике значення при цьому розладі. Значно прискорити процес одужання або мінімізувати можливість розквіту депресії можна виконуючи елементарні правила.

  • Вести рухливий спосіб життя. Справа в тому, що гормони стресу"спалюються" саме завдяки фізичному навантаженню. Танці, заняття спортом, прогулянки, плавання – оберіть той варіант, що підходить саме вам.
  • Створити правильний режим дня. Більшість з нас зараз проживає кожен день досить хаотично, а це дуже шкодить здоров’ю, як фізичному, так і психічному. По-перше, необхідно висипатися, по-друге, побудувати свій графік так, аби якомога більше перебувати на вулиці, коли за вікном вже або ще світло. Якщо виходити на двір, коли там темрява і по темряві повертатися додому – так ми не зможемо забезпечити собі навіть необхідний мінімум світла. Якщо ж це не можливо, варто допомогти собі світлотерапією, що виконується завдяки застосуванню світильників, що компенсують недостатню кількість світла.
  • Повноцінно харчуватися. Варто скорегувати раціон харчування таким чином, аби в ньому були максимально корисні продукти, а особливо ті, що містять триптофан, наприклад, сир, мигдальні горіхи, м'ясо індички, рибу та ін.
  • Намагайтеся позбутися когнітивних спотворень, що призводять донегативного сприйняття життя. Цим питанням можна зайнятися до того, як "наздогнала" депресія, наприклад, приділивши час психотерапії.

Уміння насолоджуватися кожним днем, жити у стані "тут і зараз", а не відкладати усі приємні події на колись, не перебувати у синдромі відкладеного життя – усе це запорука власного психічного благополуччя.

У будь-якому випадку, треба розуміти, що сьогодні, на щастя, депресія піддається лікуванню. Головне, вчасно звернутися за допомогою до психіатра, не стидатися цього, бути уважним до себе і близьких, тоді ні сезонна, не будь-яка інша депресія не зруйнує вашого життя, навіть якщо і поставить його на невелику паузу.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки