Психоемоційний біль. Що робити?

Психоемоційний біль. Що робити?

Війна в Україні спричинила людям немало болю та переживань. Хтось втратив близьких чи власну домівку, хтось змушений був покинути країну, усі, хто лишилися, переживають через повітряні тривоги, небезпеку обстрілів і т. д.

Психоемоційний біль став нашим супутником. Іноді здається, що все, сил більше немає, але ж треба якось триматися далі, тим більше, що ніхто не знає, коли саме настане кінець війни.

Гнів, жага помсти, неможливість прийняти ситуацію, злість, тривога, страх і безліч інших переживань тільки накопичуються, а як же з ними жити? Що робити аби лишитися при своєму розумі та здоров’ї?

Аби не втратити себе у цей складний період можна скористатися цими порадами.

Відео дня

Дозволяйте собі відчувати

Забороняти собі плакати, боятися, гніватися у цій ситуації безглуздо, бо ці почуття мають реальне жахливе та сильне підґрунтя. Це не той випадок, коли тривога чи злість не мають реальної причини. Тому не забороняйте собі відчувати, а проживайте свої емоції. Аби позбутися їх можна виплакатися, виписати усі переживання на папір або зобразити їх у вигляді малюнка, а потім спалити чи розірвати його. Також дієвими є фізичні навантаження, спів аби позбутися кому в горлі, можливість лупцювати подушку чи покричати на все горло десь за містом.

Відпочиньте

Від вашого саморуйнування нікому не буде користі. Якщо хочете допомогти – робіть донати, займайтеся волонтерством, підтримуйте тих, кому важко, але не забувайте при цьому про себе. Хлопцям на передовій завжди легше робити свою справу, якщо вони знають, що з їх близькими в тилу усе добре. Тому більше спіть, гуляйте на свіжому повітрі, дивіться гарні фільми, слухайте музику, не дайте війні відібрати весь свій час та внутрішні ресурси.

Спілкуйтеся

Бути у цей час лише наодинці з собою ще складніше, ніж завжди. Якщо у вас немає родини, намагайтеся частіше спілкуватися з друзями, знайомими, сусідами. Якщо є можливість – розмовляйте по телефону, тримайте зв'язок завдяки соціальним мережам. Якщо у людини достатньо якісного спілкування, то вона менше зациклюється на своїх думках.

Концентруйтеся на своєму житті

У багатьох з нас є дуже шкідлива звичка – контролювати все. Проте, біда в тому, що є речі, котрі ніяким чином від нас не залежать, в вплинути на них ми не можемо. Війна та її перебіг теж відносяться до цього переліку. Тому, найкраще, що ви можете обрати – займатися собою. Приділіть час роботі аби заробити додаткову копійку, яка зараз нікому не завадить. Проведіть час зі своїми близькими, приділіть їм увагу, бо зараз підтримка потрібна кожному. Знайдіть час для хобі, які колись відійшли на другий план. Згадайте про потреби свого організму, правильно харчуйтеся, знайдіть можливість для прогулянок, висипайтеся, зараз не найкращий час для того, аби хворіти.

Перемикайте увагу

Як тільки розумієте, що почали себе "накручувати" або поринати з головою у новини про війну або розмови про неї – перемикайтеся на інший вид діяльності. Можна зробити генеральне прибирання, почистити "пам'ять" комп’ютера, розібратися зі своїми старими речами, приготувати щось смачненьке і т. д.

Працюйте з почуттями завдяки тілу

Можна займатися дихальними техніками, йогою, плаванням, танцями. Під час виконання фізичних вправ виділяються такі гормони радості, як дофаміни, ендорфіни, окситоцин та навіть серотонін.

Не забувайте про гумор

Іноді тільки гумор може допомогти витримати таку напругу, яка зараз панує в кожній родині. Навіть перегляд на перший погляд безглуздих гумористичних відео може знизити напругу та дати можливість видихнути хоча б на короткий термін.

Піклуйтеся про своє здоров’я

Займіться собою, приділіть увагу соматичним захворюванням, що потребують лікування. А також не забувайте про свій ментальний стан. Якщо розумієте, що назрівають проблеми, є запит для звернення до психолога чи психотерапевта – не тягніть з візитом, бо усі ситуації легше піддаються вирішенню на початковому етапі. Якщо ж ви відчуваєте, що маєте сильну тривогу, страх, погіршення пам’яті, поганий сон, мінливий настрій, зміни апетиту, що вам не притаманні – це вже привід звернутися за консультацією до лікаря психіатра.

Допомагайте собі! Любіть себе! Не забувайте про себе! Життя біжить дуже швидко!

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки