Циклотимія – це маленький БАР
Сьогодні, на щастя, психіатрична допомога, психічні розлади та психічні хворі стають менш стигматизованими, ніж раніше. Більшість людей вже знають про ознаки депресії чи інших психічних хвороб, дехто, у зв'язку з нинішнім воєнним станом у нашій країні, дізнався про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). На YouTube періодично з’являються інтерв'ю з тими пацієнтами, котрі страждають від біполярно-афективного (БАР) чи обсесивно-компульсивного розладів (ОКР). Навіть відомі медіа-особистості діляться своїми історіями зі своєю цільовою аудиторією. Вони розповідають, що жодна "зірковість" чи фінансовий успіх не є гарантією ментального здоров'я.
Проте, про такий діагноз, як циклотимія, людина може не здогадуватися , бо прояви цього розладу менш помітні, ніж при інших психічних захворюваннях, проте це не значить, що цю хворобу не треба лікувати.
Циклотимія - стан відсутності емоційної, афективної рівноваги, коли у пацієнта постійно спостерігаються коливання настрою від зниженого до підвищеного.
Від БАР цей розлад відрізняється меншою виразністю проявів симптомів.
Під час гіпертимії, коли спостерігається підвищення життєрадісності, активності, фізичного тонусу, надмірної енергійності, можна сказати, що людина, у якої це спостерігається, раптом стає "душею компанії", найактивнішим працівником на роботі і т. д.
Проте, цей стан, нажаль, не вічний, і він чергується з гіпотимією, а її прояви - це поганий настрій, відсутність радості від будь-чого, надмірна втомлюваність, погіршення сну, зміни апетиту, байдужість, низька самооцінка, проблеми з запам'ятовуванням та концентрацією уваги, відсутність бажання спілкуватися з іншими людьми чи виконувати звичну роботу і т. д.
Бувають випадки, коли між цими періодами є ремісія, що триває досить довго, а інколи вона взагалі відсутня, таким чином людина постійно живе з цією хворобливою мінливістю настрою.
Циклотимія притаманна, як чоловікам, так і жінкам, її старт, зазвичай, починається в молодому віці, навіть підлітковому. Проявляється розлад постійними змінами настрою, котрі зовсім не пов'язані з зовнішніми обставинами.
Нещодавно до мене звернулась жінка, котра стала дружиною три місяці тому. Вона розповіла, що зустрічалась з майбутнім чоловіком два місяці, а потім отримала пропозицію одружитися і погодилась на неї. До шлюбу вони проводили час разом, розважалися, спілкуватися, але проживали окремо. Коли почалось спільне життя, минуло зовсім небагато часу, а жінка перестала впізнавати свого чоловіка, бо той "змінився настільки, ніби був раніше зовсім іншою людиною".
Коли ми домовились про консультацію з її чоловіком, виявилося, що йому з підліткового віку притаманні коливання настрою, що він часто перебуває в пригніченому, субдепресивному стані. Тобто, майбутня дружина просто не бачила його в подібних моментах життя. Вона зустрічалася з людиною, що перебувала в стані гіпертимії, а потім побачила іншу сторону медалі. Добре, що чоловік вчасно звернувся за допомогою та отримав необхідні рекомендації щодо корекції свого стану.
Діагноз "Циклотимія" виставляється у випадках, коли вищеописані стани порушеного настрою тривають не менше двох років, але не набувають такого вираженого ступеню, як при БАР.
Найчастіше циклотимія дозволяє людині функціонувати у суспільстві так, що її не сприймають, як хворого на психічний розлад, скоріше "зі сторони" вона виглядає, як людина, яка має "непростий" характер з перепадами настрою. Насправді ж людина не винна в цій ситуації. Вона може періодично не справлятися з роботою, різко стати закритою до спілкування, відчувати себе безсилою просто тому, що саме зараз перебуває в депресивній фазі.
Що стосується причин виникнення циклотимії - це генетичні фактори та зв'язок із довготривалими періодами стресу, проте точно зрозуміло, що цей розлад обов'язково потребує лікування. Якщо лишити ситуацію без втручання психіатра, циклотимія може істотно погіршити якість життя.
Окрім медикаментозного лікування також нерідко застосовують психотерапію, що разом значно покращує психічний стан людини з циклотимією та допомагає відчути радість життя!