Як адаптуватися до життя з хронічним захворюванням: поради психолога

Як адаптуватися до життя з хронічним захворюванням: поради психолога

Більшість людей, які все життя були відносно здоровими, не очікує, що у них виникне хронічне захворювання. Вони не готові до фізичного виснаження, постійного болю, безсоння, м'язової слабкості або інших симптомів, які супроводжують і обмежують повсякденне життя.

Клінічний психолог Сет Джілліхан, ґрунтуючись на власному досвіді, в блозі на WebMD дав кілька порад, як адаптуватися до життя з хронічним захворюванням. На його думку, найскладніша частина адаптації до хвороби – це втрата ідентичності, пов'язаної з вимушеною зміною способу життя – необхідністю денного сну, відмовою від зустрічі з друзями, складнощами у подоланні великих відстаней. Це дезорієнтує і вимагає адаптації в кілька етапів.

Відео дня

Дозволити собі сумувати

Горе – це не просто реакція на втрату близької людини, сумувати можна по будь-якій втраті, в тому числі й свого здоров'я. Потрібно дозволити собі відчути біль і печаль, які навертаються через хронічну хворобу.

Ця порада особливо важлива для оптимістичних людей, які звикли в усьому знаходити світлу сторону. Набуття глибокого визнання життя не означає неможливість визнавати своє горе, гнів і смуток. Відкритість дозволяє проявитися емоціям, а не накопичуватися їм всередині та потім проявлятися нездоровим способом.

Стежити за своїм розумом

На початку хвороби природно, якщо мучать думки про здоров'я і самооцінку. Не слід звертати увагу на такі непотрібні думки, як:

  • Самокритика: я винен, що перебуваю в такому положенні.

  • Катастрофізація: я ніколи більше не буду насолоджуватися своїм життям.

  • Ворожіння: сьогодні все буде жахливо.

  • Читання думок: моя сім'я думає, що я жалюгідний.

Ці історії легко прийняти за реальність, і в підсумку можна зануритися в фантазії, створені розумом. Не потрібно переконувати себе, що все буде добре. Замість цього Джілліхан рекомендує практикувати розпізнавання думок на предмет того, чим вони є: розумовою діяльністю, яка може бути чи не бути правдою.

Зробити хворобу своїм досвідом

Джілліхан каже, що багато хто з людей з хронічними захворюваннями, яких він лікував, намагалися відштовхнути свій досвід, чинити опір реальності своїх проблем зі здоров'ям і тим або іншим чином заявити, що "цього не може бути".

Але заперечувати власний досвід марно. Найбільш творчі розв'язання будь-якої проблеми починаються з прийняття ситуації такою, яка вона є. Прийняття своєї хвороби не означає необхідність любити її, можна включити у своє прийняття розчарування, яке іноді виникає. Ухвалення – це реальна і груба відповідь на реальність, протилежність переконанню себе в тому, що хвороба байдужа.

Ще один важливий момент – перестати використовувати "повинен" щодо ситуації, яка склалася, наприклад, "зараз я повинен відчувати себе краще". Джілліхан каже, що перші кілька років після того, як він захворів, він постійно говорив собі, що слід поправитися. Але "повинен" – це просто історії, які можуть не відповідати дійсності. Вислів побажання не змінює реальність. Якщо це відпустити, можна знайти більше гнучкості в можливості справлятися з обмеженнями.

Жити в рамках своїх обмежень

Хронічне захворювання для більшості людей потребує скоротити певні види діяльності. Можливо, це торкнеться заняття спортом або можливості виконувати роботу.

Ці обмеження засмучують і можуть привести до відповідей "все або нічого" – або до настоювання на тому, що все повинно бути як раніше, або до відмови від будь-якої діяльності. Між цими крайнощами лежить більш збалансований підхід, який дозволяє вибрати можливість в рамках обмежень.

Не дозволяти хворобі визначати особистість

Хронічна хвороба може в певному сенсі скоротити життя, але вона не може зменшити особистість. Незалежно від типу захворювання, залишається частина, яка не порушена ніякими фізичними недугами.

Джілліхан рекомендує щодня проводити час в контакті з цією частиною себе, роблячи повільні легкі вдихи та спостерігаючи за своїм досвідом. Це допоможе виявити, що боротьба і біль – це всього лише ще один аспект життя і, як це не парадоксально, можливо, навіть перевага для отримання досвіду.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки