Чи ефективна плазма людей, які одужали, при COVID-19

Чи ефективна плазма людей, які одужали, при COVID-19

У дослідженні, на яке посилаються в пресрелізі Національного інституту охорони здоров'я США, говориться, що плазма одужавших не зупиняє прогресування COVID-19 у пацієнтів з високим ризиком при введенні протягом перших кількох тижнів появи симптомів.

За словами доктора медицини, головного дослідника і професора кафедри невідкладної медицини Піттсбурзького університету Кліфтона Каллавея, вчені очікували, що використання плазми одужавших пацієнтів з COVID-19 дозволить знизити прогресування захворювання в цій групі як мінімум на 10%, але замість цього зниження склало менш як 2 %.

Подробиці дослідження

Плазму тих, хто одужав, також звану як плазма тих, хто вижив, отримують з крові пацієнтів, які вже вилікувалися від COVID-19.

Відео дня

FDA у серпні 2020 року надав дозвіл на екстрене використання плазми одужавших, щоб лікарі могли її застосовувати у госпіталізованих пацієнтів з COVID-19. Вчені хотіли знати, чи уповільнює вона прогресування вірусу у недавно інфікованих людей, які були не настільки хворі, щоб їм була потрібна госпіталізація.

З 511 осіб, які брали участь у дослідженні, хвороба прогресувала у 77 (30%) в групі плазми COVID-19 в порівнянні з 81 пацієнтом (31,9%) в групі плацебо. За словами Каллавея, причина, по якій втручання не дало очікуваних результатів, неясна.

Що відомо про дослідження плазми тих, хто перехворів

Про можливість використовувати плазму людей, які одужали, говорили ще з початку пандемії. В той момент перспектива розробки вакцини була невизначеною, і всі сили були зосереджені на пошуку ефективного лікування.

Станом на травень 2020 року FDA схвалило 12 досліджень плазми, а на сайті Clinicaltrials.gov перераховано понад два десятки досліджень плазми одужавших у США та інших країнах.

У січні цього року повідомлялося, що є дані, що дозволяють сказати, що переливання крові від пацієнтів з COVID-19, які перехворіли, з високим рівнем антитіл знижує кількість смертей від COVID-19 серед інших госпіталізованих пацієнтів.

В іншому дослідженні брало участь 160 літніх людей з COVID-19, половина з яких були випадковим чином розподілені для отримання плазми, а половина – для вливання плацебо. Лікування плазмою з високим титром знизило відносний ризик важкого захворювання на 48%.

Тоді вчені вважали, що це дослідження – хоч і невелике, але добре сплановане, може бути доказом ефективності застосування плазми одужавших для запобігання прогресуванню хвороби та зниженню частоти серйозних наслідків.

Однак клінічні випробування з використанням плазми одужавших були зупинені в лютому, тому що терапія не впливала на уповільнення розповсюдження інфекції, як очікувалося.

Зараз можна говорити, що питання застосування плазми одужавших остаточно закрите. Дослідники на чолі з Каллавеем оцінюють отримані недавно результати як позитивні, оскільки вони отримали відповідь на важливе клінічне питання, і тепер можуть зосередитися на пошуку більш ефективних методів терапії.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки