Чи потрібна пацієнтам на діалізі бустерна доза вакцини від COVID-19

Чи потрібна пацієнтам на діалізі бустерна доза вакцини від COVID-19

Нове британське дослідження вважає, що пацієнтам, які знаходяться на гемодіалізі та отримали дві дози векторної аденовірусної вакцини від COVID-19, необхідна третя доза з використанням вакцини мРНК-типу. Особливо це відноситься до людей, які не хворіли на COVID-19. Результати аналізу опубліковані нещодавно в The Lancet.

Результати отримані з проміжного аналізу запланованого дослідження за участю понад 1000 пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі, по всій території Великобританії.

Очікується, що у Великобританії цієї осені пацієнти з ослабленим імунітетом отримають третю дозу вакцини COVID-19 у першу чергу. Як повідомлялося раніше, Центри США по контролю і профілактиці захворювань нещодавно схвалили третю дозу мРНК-вакцини для пацієнтів з ослабленим імунітетом, у тому числі для тих, що знаходяться на діалізі.

Відео дня

Вакцина Oxford / AstraZeneca не схвалена для використання в США, хоча одноразова доза аденовірусної векторної вакцини від Johnson & Johnson отримала дозвіл на екстрене використання. Але на цей час люди, які отримали одноразову дозу вакцини Johnson & Johnson, не допущені до другої дози будь-якої вакцини COVID-19 у Великобританії, хоча кількість вакцинованих цією вакциною людей невелика.

Дослідники відзначають, що пацієнти, які перебувають на гемодіалізі, зазвичай проходять чотиригодинні сеанси діалізу три рази в тиждень, що рятує їхнє життя, але також піддає їх ризику зараження SARS-CoV-2. За словами одного з авторів роботи, для діалізних пацієнтів ризик COVID-19 був набагато вище, оскільки спостерігається високий рівень госпіталізацій і смертей у цій групі.

Основні результати дослідження

Британські дослідники вивчили імунну відповідь – рівні антитіл в крові у відповідь на варіанти вірусу SARS-CoV-2 у лабораторних умовах. Вони включали 178 пацієнтів на діалізі через 33 дні після отримання другої дози мРНК-вакцини Pfizer / BioNTech або аденовірусно-векторної вакцини Oxford / AstraZeneca.

В результаті вони зробили три основні висновки щодо пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі:

  1. У 108 пацієнтів без попереднього COVID-19 відповідь антитіл на варіант Delta був в шість разів нижче у пацієнтів, які отримали дві дози вакцини AstraZeneca, в порівнянні з вакциною Pfizer / BioNTech. Для варіантів Alpha і Beta відповіді були в чотири та три рази нижче відповідно.

  2. Пацієнти, які не хворіли на COVID-19 і отримали дві дози мРНК-вакцин, мали такі ж нейтралізують реакції антитіл, як і в аналогічних здорових пацієнтів з контрольної групи.

  3. Серед 70 пацієнтів, які раніше перенесли COVID-19, пацієнти, які отримали будь-яку вакцину, мали виявляються нейтралізуючі антитіла. За словами дослідників, це показує, що дві дози будь-якої вакцини зміцнюють імунітет антитіл у людей, які перенесли інфекцію.

Висновки

  • Поточний аналіз передбачає, що після вакцинації препаратом Oxford / AstraZeneca рівень нейтралізуючих антитіл до варіанту Delta, який виробляється пацієнтами на гемодіалізі без анамнезу по COVID-19, може бути недостатнім для запобігання зараженню.

  • Пацієнти, що знаходяться на гемодіалізі без попередньої інфекції, добре реагують на вакцини з мРНК, і цю інформацію можна використовувати для формування майбутніх стратегій вакцинації.

У заяві від 10 серпня ВООЗ підкреслила, що в умовах триваючих глобальних обмежень постачання вакцин люди в деяких країнах не можуть отримати першу дозу вакцини, тому необхідність у бустерній дозі повинна бути строго підтверджена доказами. Таким чином, це дослідження дуже важливо, оскільки підтверджує необхідність введення третьої дози для людей з ослабленим імунітетом.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки