COVID-19 – можливо, все тільки починається: що може зупинити мутацію

COVID-19 – можливо, все тільки починається: що може зупинити мутацію

Щодня похмура статистика захворюваності та летальних випадків від COVID-19 тільки зростає, попри те, що зараз загроза існує переважно для нещеплених людей. Однак це може виявитися тільки початком ще більш страшних процесів.

В кінці липня під час брифінгу для ЗМІ директорка CDC Рошель Валенські попередила, що є високий ризик появи нового – дуже трансмісивного варіанту, який може вислизнути від дії вакцин, які допомагають захиститися від важких ускладнень і смерті. Вона підкреслила, що цей невловний для вакцин штам знаходиться "всього в декількох мутаціях".

Проблема полягає в ризику зміни спайкового білка, проти якого спрямовані антитіла вакцин. Якщо це станеться, вакцини більше не зможуть пов'язувати та знищувати вірус, і він буде вислизати від імунного нагляду. І коли це станеться, використання існуючих препаратів буде безглуздим, і світ повернеться до стану початку пандемії навесні минулого року.

Відео дня

Чи може щось зупинити мутацію

За словами керівника відділення медичної токсикології в Медичній школі Рутгерса, Нью-Джерсі, Льюїса Нельсона, мутація – нормальний природний відбір. І світ вже зіткнувся з декількома варіантами, що стали дуже заразними.

Доктор медицини Стюарт Рей каже, що еволюція SARS-CoV-2 не була несподіванкою для вчених. Саме це і викликало побоювання з самого початку: чим більше людей заражаються, тим вище шанс змін.

На думку Нельсона, зараз ніхто не може з точністю спрогнозувати розвиток подальших подій. В інтересах вірусу продовжувати еволюціонувати, щоб стати ще більш переданим і продовжити поширення серед більшого числа людей. Деякі віруси також мутують, щоб з часом ставати більш м'якими, але з SARS-CoV-2 цього не сталося.

У вірусів крім мутації є ще інший, більш швидкий механізм, який виробляє нові штами – рекомбінація. Вона відбувається, коли людина заражена двома різними штамами одного і того ж вірусу. Якщо дві версії потрапляють в одну і ту ж клітку, віруси можуть обмінюватися генетичним матеріалом і виробляти третій, зовсім інший штам. Наприклад, штами грипу H1N1, H1N2 і H3N2 – результат рекомбінації, вони відбулися через заміну генетичних сегментів H і N.

Раніше у SARS-CoV-2 було настільки мало різноманітності, що рекомбінація не мала значення. Але зараз існують окремі лінії вірусу, що циркулюють у всьому світі. Якщо у двох з цих ліній поміняти місцями сегменти, за один крок виникне абсолютно нова вірусна послідовність. І чим різноманітніше циркулюючі штами, тим більша ймовірність розвитку цього сценарію.

Як можна реагувати в умовах нової загрози

мРНК-технологія – досить гнучке рішення, з її допомогою можна легко і швидко адаптувати вакцини для нового варіанту. Тобто при зміні коронавірусом спайкового білка потрібно ідентифікувати новий білок і включити його в нову вакцину з мРНК. Однак це ніяк не допоможе в агітації скептично налаштованих людей, які можуть зовсім зневіритися в ефективності вакцинації.

У зв'язку з цим актуальною як і раніше залишається необхідність дотримання маскового режиму в погано провітрюваних приміщеннях і місцях, де є високий ризик зараження. Також CDC рекомендує носити маски при спілкуванні з людьми, які належать до групи високого ризику.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки