Імунітет на COVID-19 після вакцини і після хвороби: в чому різниця

Імунітет на COVID-19 після вакцини і після хвороби: в чому різниця

Колективний імунітет – єдине, що допоможе припинити епідемію COVID-19.

Імунітет може виникнути в двох випадках: якщо людина перехворіла даним захворюванням або якщо була щеплена однією з винайдених вакцин.

В Україні триває епідемія COVID-19. У деяких країнах світу, таких як Індія, ми спостерігаємо різке зростання числа випадків COVID-19. Ось чому більше і більше людей цікавляться інформацією про антитіла, що виробляються в організмі, зазначає ETimes.

Останнім часом, із високими показниками одужання і ознаками деякого уповільнення течії епідемії, багато говорять про тести на антитіла. Люди, які недавно вилікувалися від інфекції, або ті, хто в даний час повністю вакцинований, записуються на тести, щоб визначити, наскільки вони захищені.

Відео дня

Але що саме означають антитіла COVID-19? І чи є різниця між антитілами, отриманими за допомогою вакцини, і антитілами, отриманими в результаті природної інфекції? Заплуталися у цій термінології? Експерти дали пояснення.

Що таке антитіла і як вони нас захищають?

Антитіла - це білки, які виробляються імунною системою у відповідь на попередню інфекцію або вакцинацію. Насправді вони діють як клітини пам'яті і допомагають боротися з інфекцією при впливі того ж вірусу в майбутньому.

Кількість антитіл, присутніх в організмі, визначається за допомогою аналізу крові, який називається тестом на антитіла або серологічним тестом.

Що таке антитіло?

Антитіла - це захисні білки, які виробляються імунною системою у відповідь на присутність чужорідної речовини. Всякий раз, коли наше тіло піддається впливу будь-яких хвороботворних чужорідних патогенів, наша імунна система виробляє захисні білки для боротьби з ними, які точно відповідають цьому організму.

Імунітет на COVID-19 після вакцини і після хвороби: в чому різниця

Антитіла розпізнають загарбника за допомогою білків на його поверхні, званих антигенами. Ці антигени або вбивають чужорідні патогени, або фіксують їх на своїх антигенах, які пізніше нейтралізуються іншими імунними клітинами. Перше антитіло, що виробляється нашою внутрішньою системою після контакту з будь-якими хворобами, що викликають патогени, називається імуноглобуліном M (IgM), а друге - імуноглобуліном G (IgG).

Ці антитіла виробляються в нашому організмі в двох випадках - при контакті з вірусом і після вакцинації. Але антитіла, що виробляються в обох випадках, відрізняються один від одного.

Антитіла від інфекції

Коли ви вступаєте в контакт з вірусом, ваша імунна система повинна пройти весь процес розпізнавання вірусу і потім виробити антитіла для його знищення. Присутні в організмі В-клітини виробляють антитіла до різних частин вірусу. Деякі з них виявляються ефективними, а інші - ні. Так ваше тіло відновлюється і знищує вірус. Ваша імунна система розпізнає деякі антитіла, які в подальшому допомагають боротися з інфекцією.

Важко сказати, як довго ці клітини пам'яті можуть боротися, щоб запобігти зараженню в разі COVID-19, оскільки багато про цей вірус залишається загадкою. Однак дослідження, проведені на інших вірусах в минулому, показують, що одноразове зараження будь-яким вірусом знижує ризик ускладнень майбутньому.

Антитіла після вакцинації

Вакцинація - це спосіб зміцнити імунітет проти вірусу і не захворіти. Завдяки вакцині імунна система піддається впливу одного або декількох білків вірусу. Це дозволяє вашій імунній системі виробляти В-клітини, що виробляють певні антитіла, які можуть нейтралізувати цей конкретний вірус.

Імунітет на COVID-19 після вакцини і після хвороби: в чому різниця

Щеплення від COVID-19 допомагає у формуванні клітин пам'яті, так само, як вони це роблять в природній інфекції. Після уколу, коли ви піддаєтеся впливу вірусу, ці клітини пам'яті виділяють антитіла, які можуть націлюватися на вірус. Вони знищують вірус ще до того, як він може викликати інфекцію в організмі. У разі надмірного впливу вірусу ви можете захворіти, але симптоми будуть слабкими.

Різниця в антитілах, які продукуються природною інфекцією і вакциною

В обох випадках антитіла продукуються однаково і надають однакову дію на вірус. Однак є деякі відмінності в типі антитіл і імунній відповіді, які ви отримуєте від вакцинації і природній інфекції.

У разі природної інфекції організм спочатку виробляє антитіла типу IgM, а потім IgG. Таким чином, ваша імунна система не забезпечує негайного захисту після контакту з вірусом. Так само в разі вакцинації організму потрібен якийсь час для вироблення антитіл. На розпізнавання чужорідних клітин можуть піти від декількох тижнів до місяців.

Коли ви заражені природним вірусом, ваше тіло у відповідь на нього виробляє різні види антитіл. Вакцинація вводить тільки частину відповідного вірусу, в результаті імунна система не виробляє різні види антитіл, як це було б у разі природної інфекції. Це не означає, що вакцинація менш ефективна. Дослідники ретельно вибирають ту частину вірусу, яка викликає реакцію антитіл.

Коли справа доходить до того, що дає кращі антитіла, ці дві ситуації порівнювати не можна. Природне зараження і вакцинація - різні речі. Крім того, не всі вакцинації проводяться однаково і не дають однакових антитіл.

Досі неясно, яка вакцина захищає протягом більш тривалого періоду. Тому краще зробити щеплення навіть після зараження вірусом, щоб убезпечити себе від зараження.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки