Lambda-варіант COVID-19 – нова загроза?

Lambda-варіант COVID-19 – нова загроза?

Сьогодні у світі домінує Delta-варіант коронавірусу, це пов'язують з його високою заразністю і тим, що вакциновані люди можуть бути його носіями, залишаючись при цьому захищеними від тяжкого перебігу хвороби.

Нещодавнє дослідження Токійського університету Японії показує, що не варто недооцінювати й Lambda-варіант, який може бути більш стійким до вакцин і заразним, ніж Уханьський та інші штами COVID-19. Результати дослідження були опубліковані в кінці липня на науковому ресурсі bioRxiv.

Що відомо про Lambda-варіант

Lambda-варіант (варіант C.37) вперше був виявлений у Перу влітку 2020 року, де він став домінуючим. Він поширюється переважно в країнах Південної Америки, включаючи Чилі, Перу, Аргентину та Еквадор. В цілому про його поширення повідомили у 29 країнах. За даними організації GISAID Initiative, що сприяє швидкому обміну інформацією про грип і коронавірус, Lambda відповідальна за 1037 випадків COVID-19 у США.

Відео дня

Рівень вакцинації в Чилі був особливо високим – близько 60% населення отримали хоча б разову дозу вакцини від коронавірусу. Однак навесні 2021 року в країні спостерігалося стрімке зростання нових випадків COVID-19. І це пов'язують з тим, що варіант Lambda здатний уникати імунних відповідей, викликаних вакцинацією.

Результати дослідження

Занепокоєння дослідників викликали три мутації в шипових білках цього варіанту – RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q і F490S, що робить його більш стійким до антитіл, індукованих вакцинацією. Також вченими було визначено дві подальші мутації – T76I та L452Q, які роблять Lambda дуже заразним.

Результати цього дослідження узгоджуються з більш ранніми роботами інших вчених, які показали, що більш висока інфекційність варіантів Lambda, Delta та Epsilon обумовлена ​​мутацією L452Q / R.

Японські дослідники пояснили, що тільки підвищена вірусна інфекційність не приводить до великомасштабної інфекції. Такий випадок спостерігався для варіанту Epsilon, який попри високу інфекційність не зміг поширитися в людській популяції. Таким чином, ВООЗ 6 липня 2021 р. виключила його з класифікації VOC / VOI. Це дослідження показало, що варіант Lambda має обидві вірусологічні особливості.

Lambda-варіант COVID-19 – нова загроза?

Думки щодо оцінки загрози Lambda

CDC (Центри з контролю і профілактиці захворювань в США) ведуть власний список варіантів, які викликають занепокоєння і представляють інтерес. Сьогодні Lambda не включений ні в один зі списків як варіант, який представляє інтерес, заклопотаність або серйозні наслідки.

За словами професора медицини в лікарні Джона Хопкінса, що спеціалізується на інфекційних захворюваннях, Стюарта Рея, варіанти відстеження важливі для визначення динаміки поширення, що дозволить заздалегідь готуватися до загрози. Поки немає достатніх даних, щоб відноситься до Lambda як до варіанту занепокоєння. При цьому він вважає, що тактика боротьби з новими штамами буде мало відрізнятися від поточної.

На думку Стюарта Рея, зараз важливо продовжувати вакцинацію, оскільки в міру появи більш заразних варіантів повинна збільшуватися частка вакцинованих людей, необхідних для боротьби з епідемією.

Відповідно до класифікації ВООЗ, Lambda зараз належить до числа варіантів інтересу (VOI), які не представляють постійної загрози. Японські дослідники розраховують, що їхня робота буде сприяти перегляду цієї оцінки та віднесенню Lambda до групи варіантів, що викликають заклопотаність (VOC). Це дозволить лікарям у світі відноситься до нього більш серйозно. За словами Кей Сато, старшого дослідника, Lambda потрібно розглядати як реальну глобальну загрозу.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки