Ліки проти COVID-19 працюють проти різних штамів SARS-CoV-2: останні дані вчених

Ліки проти COVID-19 працюють проти різних штамів SARS-CoV-2: останні дані вчених

Попри доступність і безпеку схвалених сьогодні вакцин, кількість інфекцій, госпіталізацій і смертей від COVID-19 різко зросла і залишилася на високому рівні на тлі поширення Delta-варіанту. Тому актуальною залишається потреба в легкому в застосуванні лікуванні, яке могло б зупинити інфекцію.

Згідно з отриманими даними клінічного випробування, противірусний пероральний препарат – молнупіравір, розроблений Merck & Co. і Ridgeback Biotherapeutics, різко скорочує кількість госпіталізацій через COVID-19, що є важливим відкриттям, яке може стати поворотним моментом в пандемії коронавірусу.

Лікування препаратом молнупіравір знизило ризик госпіталізації або смерті приблизно на 50% в учасників дослідження, у всіх з яких був COVID-19 легкого або середнього ступеня тяжкості. Результати були настільки переконливими, що сторонні спостерігачі за ходом дослідження дозволили Merck зупинити його після раннього ознайомлення з даними.

Відео дня

За словами представників Merck, препарат ефективний незалежно від часу появи симптомів або варіанту коронавірусу, включаючи Delta.

Генеральний директор Merck Роб Девіс у своїй заяві сказав, що результати дослідження є переконливими, і молнупіравір може стати важливим препаратом у рамках глобальних зусиль по боротьбі з пандемією.

Згідно із заявою, Merck планує отримати дозвіл на застосування молнупіравіра в США "якомога швидше", а також отримати дозвіл в інших країнах.

Результати клінічних випробувань

Дані отримані від перших 775 учасників дослідження під назвою MOVe-OUT. У дослідження компанії Merck були включені люди з лабораторно підтвердженими випадками COVID-19 від легкого до помірного ступеня тяжкості, у яких симптоми проявилися протягом 5 днів після рандомізації дослідження і був принаймні один фактор ризику розвитку важкого захворювання. Потім вони отримували курс молнупіравіра або плацебо.

Результати показали, що 28 з 385 учасників дослідження, які отримували молнупіравір, були госпіталізовані через 29 днів після лікування, в порівнянні з 53 з 377 учасників, які отримували плацебо, різниця в ризику склала близько 50%. Не було зареєстровано випадків смерті серед пацієнтів, які отримували молнупіравір, у порівнянні з вісьмома в групі плацебо.

Важливо відзначити, що частота побічних ефектів в обох групах була порівнянною. Компанія Merck не розкрила подробиць, але повідомила, що у 12% пацієнтів, що приймали молнупіравір, і у 11% пацієнтів, які отримували плацебо, спостерігалися побічні ефекти, пов'язані з лікарськими препаратами. Близько 3% учасників, які отримували плацебо, вибули з випробування через побічні ефекти, у порівнянні з приблизно 1% учасників, які отримували молнупіравір.

На той час, коли дослідники вирішили припинити випробування, компанія Merck набрала понад 90% з 1550 учасників дослідження, це означає, що може з'явитися більше даних.

Як діють противірусні таблетки?

Сучасне покоління вакцин проти COVID-19 направлено на вироблення антитіл для нейтралізації спайкового білка, який вірус використовує для проникнення в клітини людини. Одна з проблем, з якими стикаються дослідники, полягає в тому, що противірусні препарати повинні встигати за вірусом, який постійно розвивається.

За словами старшого віцепрезидента з клінічних досліджень інфекційних захворювань американської фармацевтичної компанії Merck Ніколаса Картсоніса, антивірусні препарати націлені на процес реплікації самого вірусу, тобто вірус не може ухилятися від антивірусних препаратів, як від вакцини.

Merck розробила таблетки спільно з приватною біотехнологічною компанією Ridgeback, яка отримала ліцензію в Університеті Еморі. Merck розраховує випустити 10 мільйонів курсів лікування під кінець року і більше у 2022 році. Уряд США вже закупив 1,7 мільйона курсів, і компанія уклала угоди про постачання з іншими країнами, а також контракти з розробниками дженериків, щоб зробити препарат доступним в понад 100 країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки