Лікування туберкульозу в Програмі медичних гарантій

Лікування туберкульозу в Програмі медичних гарантій

24 березня — Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

За даними ЕСОЗ, у 2023 році в Україні 98 773 пацієнтів мали встановлений діагноз туберкульозу, 22 379 пацієнтам діагноз туберкульозу було встановлено вперше.

Основні симптоми захворювання:

 • кашель понад 2 тижні;
 • підвищена температура тіла понад 7 днів;
 • утруднене дихання;
 • біль у грудях;
 • поганий апетит, постійна слабкість;
 • безпричинна втрата ваги;
 • підвищена пітливість, особливо вночі;
 • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
Відео дня

Діагностика та лікування туберкульозу як в амбулаторних, так і в стаціонарних умовах — безоплатні за Програмою медичних гарантій. У Програмі медичних гарантій передбачено два пакети медичної допомоги для пацієнтів, хворих на туберкульоз:

 • "Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах";
 • "Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги".

До кого звертатися при ознаках туберкульозу?

При наведених симптомах — пацієнт має відвідати свого сімейного лікаря. Він проведе скринінг та оцінить ризик захворювання. У разі необхідності скерує на дослідження мокротиння (чи інший біологічний матеріал) на молекулярно-генетичній системі, а також на радіологічне обстеження. За потреби — скерує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз туберкульоз – встановлює фтизіатр. Звернутися до фтизіатра можна також без направлення.

Госпіталізація необхідна зазвичай тим пацієнтам, які виділяють мікобактерію туберкульозу. Після лікування в стаціонарі, коли перестає виділятися мікобактерія туберкульозу й це підтверджено лабораторно, пацієнт може продовжити лікування на первинному рівні медичної допомоги.

Які послуги з лікування туберкульозу покриває Програма медичних гарантій?

Що входить у пакет "Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах"?

 • консультування, амбулаторна та стаціонарна медична допомога;
 • лабораторні та інструментальні дослідження;
 • розробка індивідуального плану лікування;
 • призначення протитуберкульозної терапії та корекція лікування з урахуванням чутливості/резистентності мікроорганізмів до медикаментів тощо;
 • виявлення, діагностика та лікування супутніх захворювань із залученням інших спеціалістів або направлення пацієнтів для отримання відповідних медичних послуг;
 • забезпечення ліками тощо.

Що входить у пакет "Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги"?

 • визначення разом із пацієнтом моделі підтримки лікування;
 • динамічне спостереження за станом здоровʼя;
 • забір та транспортування біоматеріалу пацієнтів для бактеріологічних досліджень;
 • направлення пацієнтів на необхідні методи обстеження тощо.

Повний перелік безоплатних послуг — на сайті НСЗУ в розділі "Вимоги ПМГ 2024" (п. 31,32): https://cutt.ly/aw25m3ro.

Скільки НСЗУ сплачує за лікування туберкульозу?

Для пацієнтів послуги з лікування туберкульозу є повністю безоплатними, їх оплачує медзакладам Національна служба здоровʼя України. За діагностику та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах НСЗУ сплачує за одного пацієнта 49 620 грн. За супровід та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги НСЗУ сплачує 835 грн.

За 2023 рік НСЗУ виплатила медзакладам понад 853 млн гривень за лікування туберкульозу в межах Програми медичних гарантій. З початку 2024 року — понад 88 млн гривень.

Як знайти медичний заклад з договором із НСЗУ?

У кожній області є спеціалізований медзаклад із лікування туберкульозу, який уклав договір із НСЗУ на відповідний пакет. Нині 21 заклад спеціалізованої медичної допомоги надає послуги з лікування туберкульозу. Також 646 закладів первинної медичної допомоги надають послуги пацієнтам, хворим на туберкульоз. З них 11 закладів — приватні.

Пацієнти зі встановленим діагнозом туберкульозу можуть звернутися до лікарні без направлення, тобто за самозверненням. Також підставами для отримання лікування є направлення сімейного або лікуючого лікаря та переведення з іншого медичного закладу.

Знайти медзаклади та їх адреси можна на дашборді НСЗУ "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій": https://cutt.ly/ww25fg2k.

На третій сторінці в полі фільтрів оберіть область або населений пункт, а в "Групі послуг" — необхідний пакет. Дашборд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їх контакти. Якщо не має можливості скористатися пошуком через дашборд, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже потрібну лікарню.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки