МоваЯзык

/ Пульмонологія

Що таке мукормікоз - грибкова інфекція, що вражає пацієнтів з COVID-19 в Індії?

7.5т
Читати матеріал російською

На цьому тижні ми бачили з ообщенія про інфекцію під назвою мукормікоз, званої ще "чорним грибком", у пацієнтів з COVID-19 або видужуючих від COVID-19 в Індії.

Грибкові інфекції можуть мати руйнівні наслідки. І в цьому випадку мукормікоз посилює страждання в країні, що вже перебуває в глибокій кризі в зв'язку з епідемією COVID-19.

Станом на березень цього року в усьому світі було зареєстровано лише 41 випадок мукормікозу, пов'язаного з COVID-19, з них 70% - в Індії. Звіти показують, що кількість випадків зараз набагато вище, що не дивно, враховуючи поточну хвилю інфекцій COVID-19 в Індії, відзначає The Conversation UK.

Але що таке мукормікоз і як він пов'язаний з COVID-19?

Мукормікоз, раніше відомий як зігомікоз, - це захворювання, яке викликається багатьма грибами, які належать до сімейства грибів Mucorales.

Гриби цього сімейства зазвичай зустрічаються в навколишньому середовищі (наприклад, в грунті) і часто пов'язані з органічним матеріалом, що розкладається, таким як фрукти і овочі.

Грибок цього сімейства, який найчастіше викликає інфекцію у людей, називається Rhizopus oryzae. Однак в Індії також поширений інший член сімейства, званий Apophysomyces, що мешкає в тропічному і субтропічному кліматі.

У лабораторії в чашках Петрі ці гриби швидко ростуть і мають нечіткий чорний або коричневий колір. Члени сім'ї, що викликають захворювання людини, добре ростуть при температурі тіла і в кислому середовищі (це видно, коли тканина мертва або вмирає, або при неконтрольованому діабеті).

Що таке мукормікоз - грибкова інфекція, що вражає пацієнтів з COVID-19 в Індії?

Як можна захворіти мукормікоз?

Mucorales вважаються умовно-патогенними грибами, що означає, що вони зазвичай заражають людей з ослабленою імунною системою або пошкодженими тканинами. Використання ліків, що пригнічують імунну систему, таких як кортикостероїди, може привести до порушення імунної функції, як і ряд інших імунодефіцитних станів, таких як рак або трансплантація. Пошкодження тканини може виникнути також після травми або операції.

Люди можуть заразитися на мукормікоз трьома способами:

- при вдиханні спор;

- при ковтанні спор із їжею або ліками;

- при попаданні спор в рани.

Найчастіше бувають вражені органи дихання. Насправді ми щодня вдихаємо спори багатьох грибів. Але наша імунна система і здорові легені зазвичай не дозволяють їм викликати інфекцію.

Що таке мукормікоз - грибкова інфекція, що вражає пацієнтів з COVID-19 в Індії?

Коли легкі пошкоджені і імунна система пригнічена, як, наприклад, у пацієнтів з важкою формою COVID, ці спори можуть рости в наших дихальних шляхах або пазухах і проникати в тканини тіла.

Мукормікоз може проявлятися в легких, але ніс і пазухи є найбільш частим місцем зараження на мукормікоз. Звідти він може поширитися в очі, потенційно викликаючи сліпоту, або в мозок, викликаючи головний біль або судоми.

Це захворювання також може вплинути на шкіру. Небезпечні для життя ранові інфекції спостерігалися після травм, отриманих під час стихійних лих або на полях битв, де рани були забруднені брудом і водою.

В навколишньому середовищу

Ми не бачили інфекцій мукормікоз, пов'язаних з COVID-19, в Україні, а в інших країнах їх було дуже мало. Так чому ж ситуація в Індії геть інша?

До пандемії мукормікоз в Індії вже був поширений набагато частіше, ніж в будь-якій іншій країні. За оцінками експертів, від нього страждають 14 на 100 000 чоловік в Індії в порівнянні, наприклад, з 0,06 на 100 000 в Австралії.

У всьому світі спалахи на мукормікоз відбулися через заражених продуктів, такі як лікарняна білизна, ліки і упаковані продукти. Але широко поширений характер повідомлень про мукормікоз в Індії передбачає, що він виходить не з єдиного зараженого джерела.

Mucorales можна знайти в грунті, їжі, що гніє, екскрементах птахів і тварин, воді і повітрі навколо будівельних майданчиків, а також у вологому середовищі.

Хоча це ніколи не порівнювалося, можливо, що в Україні більш небезпечно щодо розповсюдження Mucorales через навколишнє середовище, ніж в Індії.

Мукормікоз і діабет

Коли цукровий діабет погано контролюється, рівень цукру в крові високий, а тканини дещо "окислені" - це добре середовище для росту грибів Mucorales.

Підвищений рівень цукру в крові був відомий, як ризик захворювання на мукормікоз в Індії (де діабет стає все більш поширеним і часто неконтрольованим) і в усьому світі задовго до пандемії COVID-19.

З усіх випадків на мукормікоз, опублікованих в наукових журналах по всьому світу в період з 2000 по 2017 рік, діабет був зареєстрований у 40% випадків.

Недавня статистика мукормікозу, пов'язаного з COVID-19, показала, що 94% пацієнтів страждали на діабет, і в 67% випадків він погано контролювався.

ідеальний шторм

У людей з цукровим діабетом і ожирінням частіше розвиваються важкі інфекції COVID-19. Це означає, що вони з більшою ймовірністю будуть отримувати кортикостероїди, які часто використовуються для лікування важких станів при COVID-19. Але кортикостероїди - поряд із діабетом - збільшують ризик захворіти на мукормікоз.

Тим часом, сам COVID-19 може пошкодити тканину дихальних шляхів і кровоносні судини, що також може підвищити сприйнятливість до грибкової інфекції.

Таким чином, пошкодження тканин і кровоносних судин в результаті інфекції COVID-19, лікування кортикостероїдами, високий рівень цукру в крові при діабеті серед населення, який найсильніше постраждав від COVID-19, і, що важливо, більш широкий вплив грибка в навколишньому середовищі, ймовірно, будуть відігравати певну роль в ситуації, яку ми спостерігаємо з мукормікозом в Індії.

Проблеми лікування

У багатьох західних країнах ми також спостерігаємо зростання випадків іншої грибкової інфекції, аспергільоза, у пацієнтів з важкими інфекціями COVID-19, які потребують інтенсивної терапії та отримували кортикостероїди. Цей гриб зустрічається в навколишньому середовищі, але належить до іншого сімейства.

Для багатьох пацієнтів, які страждають мукорміозом, результат хвороби несприятливий. Близько половини потерпілих пацієнтів помруть, і багато хто отримає незворотні пошкодження.

У цьому випадку головну роль відіграють рання діагностика і своєчасне медичне втручання. Це включає контроль рівня цукру в крові, термінове видалення мертвих тканин і лікування протигрибковими препаратами.

Але, на жаль, багато інфекцій будуть діагностовані пізно, а доступ до лікування обмежений. Так було в Індії до COVID-19, і поточні вимоги до системи охорони здоров'я тільки погіршать ситуацію.

Що таке мукормікоз - грибкова інфекція, що вражає пацієнтів з COVID-19 в Індії?

Для боротьби з цими грибковими інфекціями потрібна підвищена поінформованість, більш якісні тести для їх ранньої діагностики, зосередження уваги на контролі рівня цукру в крові при діабеті і розумне використання кортикостероїдів, доступ до своєчасного хірургічного втручання і протигрибкового лікування, а також додаткові дослідження в галузі профілактики.

Підписуйся на наш Telegram. Отримуй тільки найважливіше!

0
Коментарі
0
0
Смішно
0
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини