Відстрочені ускладнення COVID-19 у дітей: на що потрібно звернути увагу

Відстрочені ускладнення COVID-19 у дітей: на що потрібно звернути увагу

Наслідки COVID-19 для деяких дітей є більш небезпечними, ніж вважалося раніше. Одне з ускладнень захворювання – мультисистемний запальний синдром, або MIS-C. Це рідкісне, але небезпечне для життя ускладнення, при якому гіперактивна імунна система атакує організм дитини.

Згідно з наявними даними, в США у більш як 5 200 дітей COVID-19 ускладнився MIS-C з 6,2 млн хворих. Близько 80% пацієнтів MIS-C лікуються у відділеннях інтенсивної терапії, 20% – потребують ШВЛ, 46 померли.

За словами доцента педіатрії в Children's Memorial Hermann Hospital в Х'юстоні, доктора Майкла Чанга, у лікарів немає можливості запобігти MIS-C, тому що вони досі не знають точно, що його викликає. Також поки невідомо, чому в сім'ї, де перехворіло двоє дітей, в однієї дитини розвивається MIS-C, а в іншої ні.

Відео дня

Хоча MIS-C є новим захворюванням, лікарі можуть лікувати його за допомогою багаторічних методів, використовуваних для лікування хвороби Кавасакі, педіатричного синдрому, який також викликає системне запалення. Вчені так і не визначили причину хвороби Кавасакі, багато хто підозрює, що вона розвивається після інфекції.

Зараз відзначається зниження рівня смертності від MIS-C – з 2,4% до 0,7% з початку пандемії, оскільки лікарі навчилися його краще діагностувати.

Коли розвивається MIS-C і якими симптомами він проявляється

Основні симптоми MIS-C – лихоманка, біль в животі, блювота, діарея, налиті кров'ю очі, запаморочення і висип.

Запалення зазвичай розвивається через дві-шість тижнів після легкої або навіть безсимптомної інфекції.

Можливі причини розвитку MIS-C

Хоча більшість дітей, у яких розвивається MIS-C, раніше були здоровими, у 80% виникають серцеві ускладнення. Коронарні артерії розширюються, через що серцю важче перекачувати кров і доставляти поживні речовини до органів. Якщо не лікувати швидко, дитина може впасти в шок. У деяких пацієнтів розвиваються порушення серцевого ритму або аневризми, при яких стінки артерій роздуваються і загрожують розривом.

Діти, які пережили хворобу Кавасакі, мають більш високий ризик довгострокових проблем з серцем, але лікарі поки не знають про ризики після MIS-C.

Генетична схильність

Дослідники шукають причину в генах, у хворих дітей були виявлені рідкісні генетичні варіанти імунної системи, однак дослідження їх виявило лише у 17% пацієнтів, що не вирішує загадки. І це підіймає нові питання: якщо діти генетично схильні до імунних проблем, чому вони не захворіли в результаті більш ранніх дитячих інфекцій.

Прихований вірус і дірявий кишківник

Після отримання негативного ПЛР-тесту передбачається, що коронавірусу в організмі вже немає. Однак зараз, на думку педіатричного спеціаліста з інфекційних захворювань, доктора Хаміда Бассири, з'являються свідчення того, що, можливо, це не так.

Навіть якщо вірус зник з носа дитини, він може переховуватися і поширюватися в інших частинах тіла. Це може пояснити, чому симптоми проявляються так довго після початкового зараження.

У дітей з MIS-C набагато більше шансів розвинути шлунково-кишкові симптоми, такі як біль в животі, діарея і блювота, ніж проблеми з диханням, характерні для COVID-19. У деяких з них біль в животі була настільки сильною, що лікарі помилково діагностували апендицит.

Лаель Йонкер, дитячий пульмонолог з бостонської дитячої лікарні Mass General, недавно виявив докази того, що джерелом цих симптомів може бути коронавірус, який може зберігатися в кишківнику протягом декількох тижнів після того, як зникає з носових ходів. У деяких дітей вірус подразнює слизову оболонку кишківника, створюючи мікроскопічні щілини, які дозволяють вірусним частинкам потрапляти в кровотік.

В аналізі хворих дітей відзначається різке збільшення підтипу Т-клітин, здатних взаємодіяти з суперантігеном. Передбачається, що частини білка шипа коронавірусу можуть діяти як суперантіген, але точно це ще не встановлено.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки