Татуювання та рак: існує зв'язок?
Шанувальники татуювань вважають "натільний живопис" оригінальним способом самовираження. Є також чимало тих, хто таким чином зображує на тілі звершення чи ключові події зі свого життя. Однак такий варіант самопроявлення може загрожувати серйозними ризиками для здоров'я, навіть за умови ідеально проведеної процедури, - говорять десятки досліджень за останні 5-7 років.
Лікарі найчастіше відзначають ризики шкірних інфекційних захворювань та сепсису. Однак, за новими даними дослідників із Лундського Університету Швеції, татуювання можуть підвищувати ризик розвитку раку, а також впливати на імунітет. Які матеріали використовуються в тату-індустрії та як вони насправді впливають на наш організм?
Татуювання та рак: чи існує зв'язок?
За останні кілька десятиліть популярність татуювань різко зросла у всьому світі. Дослідження останніх 5-7 років свідчать, що поширеність татуювань серед населення планети досягає 20%. У деяких країнах, таких як США, цей показник перевищує 30%. Не дивно, що чимало дослідників дедалі більше цікавить, як пігменти для тату діють на організм.
Вчені з Лундського університету Швеції вирішили перевірити, наскільки татуювання пов'язані зі зростанням захворюваності лімфоми за останні десятиліття. Гіпотеза дослідників не нова. Пігменти для тату в невеликій кількості містять канцерогенні метали, зокрема миш'як, хром, кобальт, свинець та нікель, а також низку інших речовин, які можуть спричинити локальне запалення.
"Чорнила для татуювання часто містять канцерогенні хімічні речовини - первинні ароматичні аміни, ароматичні вуглеводні та метали", - пишуть автори нового дослідження.
Значна частина чорнила транспортується до лімфовузлів та осідає там назавжди, що було підтверджено кількома експериментальними роботами. Однак єдине дослідження, засноване на даних 2000-2004 років, проведене до цього, не знайшло зв'язку між татуюванням та підвищеним ризиком лімфом. Автори нового аналізу цей зв'язок знайшли, однак зауважили, що потрібні додаткові дослідження.
Тату підвищує ризик лімфоми на 21%, – результати дослідження
У новому аналізі вчені опитали 1392 пацієнтів з лімфомою та 4179 пацієнтів з контрольної групи на предмет наявності у них татуювань, їх розміру, кольору, регіону, в якому тату було зроблено тощо. Дослідники також уточнювали низку інших факторів ризику раку, таких як куріння та вік.
В результаті дослідження показало, що татуювання було пов'язане з підвищеним ризиком лімфом на 21%. Зокрема В-клітинних, особливо дифузної великоклітинної В-клітинної лімфоми та фолікулярної лімфоми.
Вчені також виявили кілька цікавих особливостей. По-перше, вони не змогли підтвердити гіпотезу, що зі збільшенням площі татуювання збільшується ризик раку. Найбільший ризик спостерігався у пацієнтів, татуювання яких було розміром з долоню.
По-друге, експерти виявили, що лазерне видалення татуювання додатково збільшує ризик лімфоми. Автори пояснюють це тим, що при руйнуванні пігменту лазером утворюються декілька небезпечних потенційно канцерогенних сполук.
Очевидно одне: будь-яке татуювання викликає імунологічну відповідь, яка сприяє переміщенню чорнила з місця ін'єкції. Надалі пігмент татуювання відкладається у лімфатичних вузлах, що може підвищувати ризик виникнення раку. На думку експертів, це серйозний аргумент, який має спонукати любителів тату більш свідомо вирішувати робити татуювання чи ні.