Ціна шкоди: чи всі тютюнові вироби однакові і чи можна на це закрити очі
Щоразу, як в ЗМІ з’являються новини про нові законопроекти,перша реакція звичайного громадянина — замружити очі й подумати "А може не треба?". І, як правило, якщо заголовки є дуже резонансними та кричать про страшенні втрати для бюджету, є велика вірогідність що вони варті уваги. Так сталося і з законопроектом 11090, що був розроблений Міністерством фінансів. Заголовки про втрату 5 мільярдів і проект Міністерства фінансів? Не вірилося, і не просто так. Насправді питання, яке планується врегулювати законопроектом є більш складним і комплексним. І в його основі лежить одночасно дуже складне і просте питання – чи є всі тютюнові вироби однаковими за впливом на організм?
У цьому питанні,після майже 10 років досліджень і спостережень за ринком, Служба з питань якості та безпечності харчових продуктів США у квітні цього року видала заключення: "Жоден тютюновий виріб не є безпечним. Однак ризики для здоров'я різних тютюнових виробів існують у спектрі, який іноді називають "континуумом ризику". Тютюнові вироби для куріння, що спалюються , такі як сигарети, є найшкідливішим видом тютюнових виробів. Продукти, в яких відсутній процес горіння, такі як електронні сигарети та інші бездимні тютюнові вироби, зазвичай мають менший ризик для здоров'я, ніж сигарети та інші тютюнові вироби, в яких спалюється тютюн." Тобто є однозначне розуміння, що такі продукти не можна "стригти під один гребінець".
Концепція відносного ризику є складною, і важливо забезпечити, щоб зусилля з навчання дорослих, які курять, на цю тему ґрунтувалися на фактичних даних і могли б досягти бажаних результатів, а також мінімізувати вплив на нецільову аудиторію, включаючи молодь. Але таке навчання і розуміння є вкрай важливим. І в першу чергу спиратись на докази, шукати їх та не відкидати факти, якщо вони не пасують до існуючої в голові картинки є першочерговою задачкою для людей, що приймають рішення для нас усіх.
Особисто для мене було дуже цікаво прийняти участь у Робочій групі для обговорення вищезазначеного законопроекту, і я щиро вдячний Голові Податкового комітету Гетманцеву Данилу Олександровичу за можливість висловитися. Мене стурбували в першу чергу висловлювання народних депутатів на кшталт: "Я не експерт, але думаю, що всі тютюнові вироби є однаково шкідливими". Для відповіді на ці питання я хочу послатись на фразу Клайва Бейтса, колишній керівник ASH UK, директор провідної британської організації по боротьбі з курінням у нещодавньому інтерв’ю: "Те що ми знаємо не все, не означає, що ми не знаємо нічого. … Якби сигарети вийшли на ринок сьогодні, ми б за кілька годин знали, що вони небезпечні, і нам не довелося б чекати 50 років на епідеміологічні дані. Ми знаємо, що бездимні продукти не піддають користувачів впливу більшості хімічних речовин у сигаретному димі та мають набагато нижчі рівні впливу тих речовин, що все-таки залишилися."
Тому я щиро сподіваюсь, що не справдиться пересторога пана Клайва, що перш ніж все покращиться, нас очікує значне погіршення. Можна закривати очі на факти та сподіватись, що якось воно буде – курці раптово всі одумаються та перестануть курити, хтось набереться ентузіазму та за власний кошт зробить довготривале дослідження або іменем держави поставить підпис на папірці і зніме відповідальність із тих, хто має приймати рішення вже сьогодні. Але тоді не варто чекати чудес. Без дій очікувати змін не варто. А зміни потрібні, і вони потрібні на вчора.
Для мене не стоїть питання, чи тютюнові вироби є різними – я це знаю. Ми це побачили на знімках КТ курців та тих, хто перейшов на бездимні продукти, проаналізувавши дані під час пандемії, на даних спірометрії, по результатам аналізів крові та самооцінці та об’єктивних показниках здоров’я пацієнтів.
Для моїх пацієнтів, що є запеклими курцями такі продукти – це вихід. Його ціна може бути високою, особливо враховуючи додатковий тягар медичних рахунків. Але ці продукти мають бути доступними для всіх курців, як шанс не потрапити до мене на операційний стіл.