Акупунктура допомагає при простатиті: результати дослідження

Акупунктура допомагає при простатиті: результати дослідження

Простатит – поширене запальне захворювання. Деякі випадки спричинені бактеріями, які можна легко виявити та вилікувати антибіотиками. Але у більш ніж 90% випадків симптоми простатиту (які можуть включати хворобливе сечовипускання та еякуляцію, біль у ділянці тазу та сексуальну дисфункцію) не мають очевидної причини. Це називається хронічним небактеріальним простатитом або синдромом хронічного тазового болю (chronic nonbacterial prostatitis/chronic pelvic pain syndrome, або CP/CPPS).

За словами Чарлі Шмідта, редактора Гарвардської медичної школи, лікування може бути різноманітним. Іноді лікарі починають із застосування антибіотиків, якщо захворюванню передувала інфекція сечовивідних шляхів. Також можуть призначатися протизапальні знеболювальні засоби, методи зняття стресу, вправи для тазового дна, у деяких випадках – альфа-блокатори.

Голковколювання для усунення симптомів хронічного небактеріального простатиту

Одним з методів лікування, який може допомогти деяким чоловікам, є акупунктура. Оглядова стаття трьох опублікованих досліджень за 2018 рік показала, що акупунктура може зменшити симптоми CP/CPPS без побічних ефектів, пов'язаних з медикаментозним лікуванням.

Відео дня

Результати нещодавно опублікованого в журналі Annals of Internal Medicine клінічного дослідження показують, що зменшення симптомів від голковколювання є тривалим. Це, на думку Шмідта, обнадійливі новини для людей, які страждають від CP/CPPS.

Акупунктура включає введення одноразових голок в "акупунктурні точки" в різних частинах тіла, а потім маніпулювання ними вручну або за допомогою теплової/електричної стимуляції. У ході дослідження вчені з десяти установ у Китаї призначили 440 чоловікам із простатитом пройти 20 сеансів (протягом восьми тижнів) або справжньої акупунктури, або контрольної імітаційної процедури, за якої голки вводяться далеко від традиційних акупунктурних точок.

Лікування проводилося сертифікованими фахівцями з акупунктури з п'ятирічною вищою освітою та клінічним досвідом не менше двох років.

Оцінка ефективності терапії

Користь від лікування оцінювалася з використанням індексу симптомів хронічного простатиту Національного інституту здоров'я (NIH-CPSI), який оцінює біль, сечовипускання та якість життя. Після восьми тижнів лікування за чоловіками спостерігали протягом 24 тижнів.

До восьмого тижня трохи понад 60% чоловіків у групі акупунктури повідомляли про значне поліпшення симптомів (за винятком сексуальної дисфункції) у порівнянні з 37% чоловіків, які зазнавали фіктивного лікування. Важливо відзначити, що ці відмінності практично не змінилися до 32 тижнів, що вказує на те, що переваги акупунктури зберігалися стабільно через кілька місяців після початку лікування.

Механізм дії

Неясно, як саме акупунктура купує симптоми простатиту. Автори дослідження вказують на кілька можливостей, у тому числі на те, що стимуляція акупунктурних точок сприяє вивільненню природних опіоїдних хімічних речовин (енкефалінів, ендорфінів та динорфінів) зі знеболюючими властивостями. На думку авторів, акупунктура також може мати протизапальну дію, і досвід лікування може мати психологічну користь, що призводить до поліпшення симптомів.

Коментарі

За словами Марка Гарника, професора медицини Гарвардської медичної школи та редактора щорічного звіту Harvard Health Publishing щодо захворювань передміхурової залози, дослідження небактеріального простатиту проводяться вкрай рідко, і часто з невтішними результатами. Тому стаття від практикуючих лікарів, які також є експертами в галузі акупунктури, дуже обнадіює.

Можливих причин простатиту є багато, і вони не до кінця вивчені. Крім того, не до кінця зрозуміло, як і чому працюють втручання, які іноді можуть допомогти у полегшенні неприємних симптомів. При вирішенні скористатися акупунктурою Гарник радить переконатися у кваліфікації та досвіді лікаря.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки