В Україну прийшла нова смертельна хвороба: як захиститися

74,6 т.
В Україну прийшла нова смертельна хвороба: як захиститися

Які є методи лікування та профілактики небезпечної інфекційної хвороби - лістеріозу, від якого вже помер перший у 2018 році українець? Кому потрібно бути насторожі? Як передається смертельне захворювання? Читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Що таке лістеріоз

Лістеріоз - це інфекційна хвороба, що викликається бактерією Listeria monocytogenes. Це одна з найважчих хвороб харчового походження. Вона важко протікає і часто призводить до летального результату. У Європі від цього захворювання вже загинули 10 осіб. Спалахи були зареєстровані в Австрії, Данії, Фінляндії, Швеції та Великобританії.

Хоча випадків захворювання небагато (до 10 хворих на 1 мільйон осіб), ця інфекція становить значну проблему через високу смертність.

Відео дня
В Україну прийшла нова смертельна хвороба: як захиститися

Збудники лістеріозу широко поширені у природі - їх можна виявити у грунті, воді та шлунково-кишковому тракті тварин.

Читайте: Знайдений безпечний спосіб боротьби з невиліковною хворобою

Найчастіше бактерії виявляють у продуктах, які можна довго зберігати в холодильнику та не піддавалися тепловій обробці. До харчових продуктів високого ризику входять м'ясні напівфабрикати і готові до вживання м'ясні продукти, м'які сири та рибна продукція холодного копчення.

Дивіться відео на тему

Форми захворювання і симптоми

У лістеріозу є дві форми - неінвазивна та інвазивна.

Перша - легка, розвивається здебільшого у здорових людей. Симптоми включають діарею, підвищену температуру, головний біль і м'язові болі. Інкубаційний період неінвазивної форми триває кілька днів. А виникає вона у зв'язку зі споживанням харчових продуктів, що містять бактерії Listeria monocytogenes у великих кількостях.

Читайте: До Києва прийшла смертельна хвороба: як від неї вберегтися

Друга, інвазивна форма лістеріозу, є більш важкою і характеризується високою смертністю серед хворих - 20-30%. Симптоми включають підвищену температуру, м'язові болі, септицемію і менінгіт. Інкубаційний період триває від 1-2 тижнів до 90 днів.

В Україну прийшла нова смертельна хвороба: як захиститися

До зони ризику найчастіше потрапляють вагітні жінки, пацієнти, які отримують лікування у зв'язку із раком, СНІДом та пересадкою органів, літні люди та немовлята.

Діагностування захворювання

Початковий діагноз лістеріозу визначається на основі клінічних симптомів і виявлення бактерій у мазках, взятих із крові, спинномозкової рідини, меконію новонароджених, а також фекалій, блювотних мас, харчових продуктів або корму тварин.

Читайте: У світі всього 40 випадків: рідкісна хвороба перетворила хлопчика на "камінь"

Як лікувати

Лістеріоз, діагностований на ранніх стадіях, можна лікувати. Для лікування важких симптомів, таких як менінгіт, використовуються антибіотики. У разі інфекції під час вагітності негайний прийом антибіотиків дозволяє запобігти інфікуванню плоду або новонародженого.

В Україну прийшла нова смертельна хвороба: як захиститися

Як попередити

Ефективним методом боротьби зі збудником інфекції вважається теплова обробка продуктів перед їхнім вживанням. Проте лікарі рекомендують уникати споживання молочних продуктів, приготованих із непастеризованого молока; м'ясних напівфабрикатів і готових до вживання м'ясних продуктів, а також морських продуктів холодного копчення.

Також лікарі радять уважно читати інформацію про термін придатності і температуру зберігання, зазначену на упаковці.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки